"ABŞ tərəfi İran nümayəndə heyətinin etimadını qazana bilmədi" -
"Tasnim" xəbər verir ki, bunu İslamabadda İran nümayəndə heyətinə rəhbərlik etmiş parlamentin sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf bildirib.
“Danışıqlardan əvvəl vurğulamışdım ki, bizim xoş niyyətimiz və lazımi iradəmiz var, lakin əvvəlki iki müharibənin təcrübəsinə görə qarşı tərəfə etibar etmirik. İran nümayəndə heyətindəki həmkarlarım irəliyə yönəlmiş 168 təşəbbüs irəli sürdülər, lakin qarşı tərəf bu danışıqlar raundunda sonda İran nümayəndə heyətinin etimadını qazana bilmədi. ABŞ bizim məntiq və prinsiplərimizi anladı və indi qərar verməlidir ki, etimadımızı qazana biləcək, ya yox. Biz hər zaman diplomatiyanı, hərbi mübarizə ilə yanaşı, İran xalqının hüquqlarının təmin olunması üçün digər bir vasitə kimi qiymətləndiririk və İran xalqının 40 günlük milli müdafiə nailiyyətlərinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində səylərimizi bir an belə dayandırmayacağıq. Danışıqlar prosesinin asanlaşdırılmasında dost və qardaş Pakistanın səylərini yüksək qiymətləndiririk", - deyə Məhəmməd Baqir Qalibaf qeyd edib./APA

В Исламабаде на переговорах американская сторона не смогла завоевать доверие иранской делегации.
Как сообщает "Tasnim", об этом заявил председатель парламента, возглавлявший иранскую делегацию в Исламабаде, Мохаммед Багир Галибаф.
«До начала переговоров я подчеркивал, что у нас есть добрые намерения и необходимая решимость, но исходя из опыта двух предыдущих войн, мы не доверяем другой стороне. Мои коллеги из иранской делегации выдвинули 168 инициатив, направленных на продвижение вперед, однако другая сторона в этом раунде переговоров в конечном итоге так и не смогла завоевать доверие иранской делегации. США поняли нашу логику и принципы и сейчас должны принять решение – смогут ли они завоевать наше доверие, или нет. Мы всегда рассматриваем дипломатию вместе с военной борьбой как еще одно средство обеспечения прав иранского народа и не прекратим ни на минуту наши усилия по укреплению национальной обороны, достигнутой народом Ирана за 40 дней. Мы высоко ценим усилия дружественного и братского Пакистана в облегчении процесса переговоров», - отметил Мохаммед Багир Галибаф./APA