Adnan Əhmədzadənin həyat yoldaşı kimdir?
Xəbər verdiyimiz kimi, "Caspian Logistics Solutions" şirkətinin rəhbəri, SOCAR-ın keçmiş top-meneceri Adnan Əhmədzadə Bakıda saxlanılıb və onun barəsində məhkəmənin qərarı ilə 4 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Adnan Əhmədzadənin həbsindən sonra özündən 14 yaş kiçik olan ikinci həyat yoldaşı Gülsəfa Cəfərova diqqət mərkəzinə düşüb. Belə ki, dünənə qədər dəbdəbəli həyat tərzi keçirməsini və ən müasir geyim tərzini sosial şəbəkədə nümayiş etdirən G.Cəfərova indi dini mövzularda və Qurandan paylaşdığı ayələrlə gündəmdədir.
Qeyd edək ki, onun haqqında açıq mənbələrdə məlumat o qədər də çox deyil. Mətbuatda müxtəlif vaxtlarda yayılan məlumata görə, Gülsəfa Cəfərova 1992-ci ildə anadan olub. O, hüquqşünas Osman Cəfərovun qızıdır. Osman Cəfərov 1952-ci il fevralın 4-də Qazaxda anadan olub, 23 avqust 2022-ci ildə dünyasını dəyişib.

Who is Adnan Ahmadzadeh's spouse?
As we reported, the head of "Caspian Logistics Solutions" company, former SOCAR top manager Adnan Ahmadzade was detained in Baku, and a 4-month pretrial detention measure was chosen for him by court decision.
After the arrest of Adnan Ahmadzade, his second wife, Gulsafa Jafarova, who is 14 years younger than him, became the center of attention. Until yesterday, G. Jafarova was displaying a luxurious lifestyle and the most modern fashion style on social media, and now she is in the spotlight for sharing religious topics and verses from the Quran.
It should be noted that there is not much information about her in open sources. According to information published at various times in the press, Gulsafa Jafarova was born in 1992. She is the daughter of lawyer Osman Jafarov. Osman Jafarov was born in Gazakh on February 4, 1952, and passed away on August 23, 2022.