Ağdamdakı ağır qəzada ölənlərin sayı 4-ə çatıb -
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, ağır yaralananlardan daha bir nəfər həyatını itirib. Bununla da qəza nəticəsində ölənlərin sayı 4 nəfərə çatıb.
Hadisə yerinə cəlb olunan FHN-nin Qarabağ Regional Mərkəzinin xilasediciləri avtomobillərdə sıxılmış vəziyyətdə qalan meyitləri çıxararaq aidiyyəti üzrə təhvil veriblər.
Faktla bağlı araşdırma davam etdirilir.
08:08
Ağdamda ağır yol-nəqliyyat hadisəsi baş verib.
Medianews.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, qəza Ağdam-Xankəndi yolunun Ağdam rayonunun Xıdırlı kəndi ərazisindən keçən hissəsində qeydə alınıb.
Belə ki, “KIA” və “VAZ-2106” markalı minik avtomobilləri toqquşub. İlkin məlumata görə, qəza nəticəsində 3 nəfər ölüb, 4 nəfər isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.

The number of deaths in the severe traffic accident in the Aghdam district area has increased.
Medianews.az citing APA reports that another person who was severely injured has died. Thus, the number of deaths resulting from the accident has reached 4.
Rescuers from the Karabakh Regional Center of the Ministry of Emergency Situations, who were called to the scene, extracted the bodies trapped in the vehicles and handed them over to the respective authorities.
An investigation into the incident is ongoing.
08:08
A severe traffic accident occurred in Aghdam.
Medianews.az citing APA reports that the accident was recorded on the section of the Aghdam-Khankendi road passing through the village of Khydyrly in the Aghdam district.
Specifically, passenger cars of the brands "KIA" and "VAZ-2106" collided. According to initial information, the accident resulted in 3 deaths and 4 people sustaining various degrees of bodily injuries.