Alimlər piylənmə ilə mübarizə üçün
Alimlər piylənmə ilə mübarizədə yeni yanaşma müəyyənləşdiriblər. Araşdırmaya görə, bədən çəkisinin tənzimlənməsində maqneziumun hüceyrə daxilində rolu mühüm əhəmiyyət daşıya bilər.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı bildirir ki, dünyada artıq çəkidən əziyyət çəkənlərin sayı son onilliklərdə əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Piylənmə diabet, ürək xəstəlikləri və digər ciddi problemlərlə əlaqələndirilir.
Texas Universiteti San-Antonioda aparılan tədqiqatda alimlər diqqəti hüceyrələrin "enerji mərkəzləri" olan mitoxondrilərdə maqneziumun miqdarına yönəldiblər. Araşdırma göstərib ki, bu elementin artıq olması enerji mübadiləsini zəiflədir və yağ yığılmasını artırır.
Eksperimentlərdə MRS2 adlı gen deaktiv edilən siçanların yüksək kalorili qidalanmaya baxmayaraq kökəlmədiyi müşahidə olunub. Onların orqanizmi şəkər və yağları daha effektiv yandırıb.
Alimlər həmçinin eyni mexanizmə təsir edən CPACC adlı maddə hazırlayıblar. Bu birləşmə sınaqlarda çəki artımını məhdudlaşdırıb və qaraciyər funksiyasını yaxşılaşdırıb.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, nəticələr ümidvericidir, lakin bu yanaşmanın insanlarda effektivliyi üçün əlavə tədqiqatlara ehtiyac var./BAKU.WS

Учёные определили новый подход в борьбе с ожирением. Согласно исследованию, роль магния в регуляции массы тела внутри клетки может иметь важное значение.
Всемирная организация здравоохранения сообщает, что количество страдающих от избыточного веса в мире значительно увеличилось за последние десятилетия. Ожирение связывают с диабетом, сердечными заболеваниями и другими серьёзными проблемами.
В исследовании, проведённом в Техасском университете в Сан-Антонио, учёные сосредоточили внимание на количестве магния в митохондриях — "энергетических центрах" клеток. Исследование показало, что избыток этого элемента ослабляет обмен веществ и увеличивает накопление жира.
В экспериментах было замечено, что крысы с деактивированным геном MRS2 не толстеют, несмотря на высококалорийное питание. Их организм более эффективно сжигает сахара и жиры.
Учёные также разработали вещество CPACC, влияющее на тот же механизм. Этот соединение в испытаниях ограничивало набор веса и улучшало функцию печени.
Специалисты отмечают, что результаты многообещающие, однако для оценки эффективности этого подхода у людей необходимы дополнительные исследования./BAKU.WS