Alimlər piylənmə ilə mübarizə üçün
Alimlər piylənmə ilə mübarizədə yeni yanaşma müəyyənləşdiriblər. Araşdırmaya görə, bədən çəkisinin tənzimlənməsində maqneziumun hüceyrə daxilində rolu mühüm əhəmiyyət daşıya bilər.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı bildirir ki, dünyada artıq çəkidən əziyyət çəkənlərin sayı son onilliklərdə əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Piylənmə diabet, ürək xəstəlikləri və digər ciddi problemlərlə əlaqələndirilir.
Texas Universiteti San-Antonioda aparılan tədqiqatda alimlər diqqəti hüceyrələrin "enerji mərkəzləri" olan mitoxondrilərdə maqneziumun miqdarına yönəldiblər. Araşdırma göstərib ki, bu elementin artıq olması enerji mübadiləsini zəiflədir və yağ yığılmasını artırır.
Eksperimentlərdə MRS2 adlı gen deaktiv edilən siçanların yüksək kalorili qidalanmaya baxmayaraq kökəlmədiyi müşahidə olunub. Onların orqanizmi şəkər və yağları daha effektiv yandırıb.
Alimlər həmçinin eyni mexanizmə təsir edən CPACC adlı maddə hazırlayıblar. Bu birləşmə sınaqlarda çəki artımını məhdudlaşdırıb və qaraciyər funksiyasını yaxşılaşdırıb.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, nəticələr ümidvericidir, lakin bu yanaşmanın insanlarda effektivliyi üçün əlavə tədqiqatlara ehtiyac var./BAKU.WS

Scientists have identified a new approach in the fight against obesity. According to the research, the role of magnesium within cells may be important in regulating body weight.
The World Health Organization states that the number of people suffering from excess weight worldwide has increased significantly in recent decades. Obesity is associated with diabetes, heart diseases, and other serious problems.
In a study conducted at the University of Texas in San Antonio, scientists focused on the amount of magnesium in mitochondria, the "energy centers" of cells. The research showed that an excess of this element weakens energy metabolism and increases fat accumulation.
In experiments, mice with the MRS2 gene deactivated did not gain weight despite a high-calorie diet. Their bodies burned sugars and fats more effectively.
Scientists have also developed a substance called CPACC that affects the same mechanism. This compound limited weight gain in trials and improved liver function.
Experts note that the results are promising, but additional research is needed to determine the effectiveness of this approach in humans./BAKU.WS