Alkoqolsuz pivənin faydaları ilə bağlı
Alkoqolsuz pivənin sağlamlığa təsiri ilə bağlı aparılan araşdırmalar bəzi müsbət məqamları üzə çıxarsa da, mütəxəssislər bu içkinin "faydalı məhsul" kimi təqdim olunmasına ehtiyatla yanaşmağı tövsiyə edir.
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, araşdırmalara görə, alkoqolsuz pivə adi pivə kimi fermentasiya yolu ilə hazırlanır, lakin son mərhələdə tərkibindəki spirt çıxarılır. Bu səbəbdən içkidə müəyyən miqdarda faydalı maddələr qalır.
Mütəxəssislər bildirir ki, bu içkinin əsas üstünlüyü alkoqolun olmamasıdır. Xüsusilə spirtli içki qəbul edən şəxslər üçün alkoqolsuz alternativə keçid ümumi alkoqol istehlakını azaltmağa kömək edə bilər. Bununla bağlı Tsukuba Universiteti alimlərinin araşdırması da müəyyən azalma tendensiyasını göstərib.
Qeyd olunur ki, alkoqolsuz pivədə antioksidant xüsusiyyətə malik polifenollar da qismən saxlanılır. Bəzi tədqiqatlar bu maddələrin damar sağlamlığına müsbət təsir göstərə biləcəyini irəli sürsə də, nəticələr hələ məhduddur.
Eyni zamanda içkidə müəyyən hallarda prebiyotiklər və B qrupu vitaminləri də ola bilər. Lakin istehsal prosesi zamanı filtrasiya və pasterizasiya nəticəsində faydalı mikroorqanizmlərin böyük hissəsi məhv olur.
Araşdırmalarda alkoqolsuz pivənin fiziki yüklənmədən sonra maye balansını qismən bərpa edə biləcəyi də qeyd edilsə də, onun su və ya xüsusi idman içkilərindən daha effektiv olduğu sübut edilməyib.
Mütəxəssislər vurğulayır ki, alkoqolsuz pivə alkoqol qəbulunu azaltmaq üçün alternativ ola bilər. Lakin sağlamlıq üçün əlavə fayda əldə etmək məqsədilə bu içkini xüsusi olaraq rasiona daxil etmək tövsiyə edilmir.

Исследования влияния безалкогольного пива на здоровье выявляют некоторые положительные моменты, однако специалисты рекомендуют с осторожностью относиться к презентации этого напитка как "полезного продукта".
Medianews.az, ссылаясь на BAKU.WS, сообщает, что согласно исследованиям, безалкогольное пиво производится путем ферментации, как и обычное пиво, но на последнем этапе из него удаляется спирт. По этой причине в напитке сохраняется определенное количество полезных веществ.
Специалисты отмечают, что основное преимущество этого напитка — отсутствие алкоголя. Особенно для тех, кто употребляет алкогольные напитки, переход на безалкогольный вариант может помочь сократить общее потребление алкоголя. В связи с этим исследование учёных Токийского университета Цукуба также показало некоторую тенденцию к снижению.
Отмечается, что в безалкогольном пиве частично сохраняются полифенолы с антиоксидантными свойствами. Хотя некоторые исследования выдвигают предположение, что эти вещества могут положительно влиять на здоровье сосудов, данные пока ограничены.
В то же время в напитке иногда могут присутствовать пребиотики и витамины группы B. Однако во время производственного процесса значительная часть полезных микроорганизмов погибает в результате фильтрации и пастеризации.
В исследованиях также отмечается, что безалкогольное пиво может частично восстановить водный баланс после физической нагрузки, однако не доказано, что оно более эффективно, чем вода или специальные спортивные напитки.
Специалисты подчеркивают, что безалкогольное пиво может служить альтернативой для снижения потребления алкоголя. Однако для получения дополнительной пользы для здоровья не рекомендуется специально включать этот напиток в рацион.