Azərbaycan Prezidentinin bu toplantıya qatılacağı ehtimalı az idi – SƏBƏB
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin oktyabrın 9-da Düşənbədə Azərbaycan Prezideni İlham Əliyevlə görüşdə ötən ilin dekabr ayında təyyarə qəzasında ölənlərin ailələrinə və yaralananlara kompensasiya ödəniləcəyini vəd etmişdi.
Kreml sahibinin həmin görüşdəki cümləsi beləydi: “Rusiya tərəfindən kompensasiya üzrə hər şey ediləcək və bütün vəzifəli şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət veriləcək”.
Putin söylədiklərinin heç birini yerinə yetirmədi, nə kompensasiya ödənildi, nə də vəzifəli şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verildi.
Bundan başqa, Qazaxıstan təyyarə qəzasıyla bağlı yaratdığı komissiyanın yekun hesabatını da açıqlamayıb. Halbuki bütün faktlar ilk gündən bəlliydi.
Bunlar varkən, Kreml Rusiyada azərbaycanlıların formalaşdırdıqları diaspor təşkilatlarını nəzarətə götürməyə və özünə loyal şəxsləri diaspor rəhbərliyinə təyin etməyə başladı.
Belə vəziyyətdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sankt-Peterburqda işinə başlayan MDB dövlət başçılarının qeyri-rəsmi zirvə toplantısına qatılması ehtimalı az idi.

Президент России Владимир Путин 9 октября в Душанбе на встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым обещал выплатить компенсации семьям погибших и пострадавшим в авиакатастрофе в декабре прошлого года.
Фраза Кремлёвского главы на той встрече была такова: «Со стороны России будет сделано всё по выплате компенсаций, и действия всех должностных лиц получат юридическую оценку».
Путин не выполнил ни одного из сказанных им обещаний: ни компенсации не были выплачены, ни действия должностных лиц не получили юридическую оценку.
Кроме того, Казахстан так и не опубликовал итоговый отчёт комиссии, созданной по событию авиакатастрофы. Хотя все факты были известны с первого дня.
В то время как эти вопросы остаются нерешёнными, Кремль начал брать под контроль диаспорные организации азербайджанцев в России и назначать на руководящие должности в диаспоре лояльных себе лиц.
В такой ситуации вероятность того, что президент Азербайджана Ильхам Алиев примет участие в неформальном саммите глав государств СНГ, начавшемся в Санкт-Петербурге, была мала.