“Səs” həftədə iki dəfə nəşr olunmaq qərarını verdi -
Gələn ildən “Səs” qəzeti həftədə iki dəfə nəşr olunacaq. Bunu Medianews.az-a qəzetin baş redaktoru Bəhruz Quliyev deyib.
Xatırladaq ki, Medianın İnkişafı Agentliyi 2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərəcək. Onlara internet versiyası ilə birlikdə ayda 8000 manat ödənəcək. Hazırda həftədə beş dəfə işıq üzü görən “Səs” qəzetinin dövriliyini dəyişməsi bununla əlaqədardır.
“Səs” qəzeti 1991-ci ilin yanvarından nəşr olunur.
2025-ci il dekabrın 22-də Medianews.az-a açıqlamasında Bəhruz Quliyev bildirib ki, Medianın İnkişafı Agentliyi gələn ildən qəzetin həftədə bir nömrəsini maliyyələşdirsə də, “Səs”in redaksiyası həftədə heç olmasa iki dəfə oxucularla görüşə çıxmağı qərara alıb: “Həmin nömrələrin həftənin hansı günləri nəşr olunacağını hələ müəyyənləşdirməmişik. Bu haqda qərarımızı gələn ilin əvvəlində verəcəyik”.
Baş redaktor vurğulayıb ki, qəzetçilik dövrü yavaş-yavaş bitir: “Çünki daha müasir media vasitələri ortaya çıxıb. Sosial şəbəkələr bütün media resurslarını üstələyib. Amma rəqabətə tab gətirməsə də, qəzet fərqli bir məktəbdir, mənəvi dəyərdir, onu qoruyub saxlamaq, yeni jurnalistlərin yetişməsində bu məktəbdən istifadə etmək vacibdir. Gənc jurnalistlər məhz qəzetçilik məktəbində təcrübə keçəndə jurnalistikaya daha inamla, daha püxtələşmiş formada qədəm qoya bilirlər”.
Medianın İnkişafı Agentliyi hazırda “Səs”lə yanaşı daha beş gündəlik qəzetin (“525-ci qəzet”, “Yeni Müsavat”, “Yeni Azərbaycan” “Bakı xəbər”, “Şərq”) həftədə beş nömrəsi maliyyələşdirir, bu qəzetlərə internet versiyası ilə birlikdə ayda 18000 manat yardım ayırır.
2026-cı ildən “Yeni Müsavat” və “525-ci qəzet” həftədə bir dəfə işıq üzü görəcək. “Şərq” qəzetinin də dövriliyində dəyişiklik olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda ölkədə daha dörd gündəlik qəzet çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “İki sahil”, “Novoye vremya”. Bu qəzetlərdən yalnız biri maliyyə dəstəyini Medianın İnkişafı Agentliyindən alır: rus dilində çıxan “Novoye vremya”nın həftədə bir nömrəsinə vəsait ayrılır.

С нового года газета «Səs» будет выходить два раза в неделю. Об этом Medianews.az сообщил главный редактор газеты Бахруз Гулиев.
Напомним, что Агентство по развитию медиа с 2026 года будет оказывать финансовую поддержку только одному номеру газет в неделю. Им вместе с интернет-версией будут выплачиваться 8000 манатов в месяц. В настоящее время газета «Səs», выходящая пять раз в неделю, меняет свою периодичность именно по этой причине.
Газета «Səs» выходит с января 1991 года.
22 декабря 2025 года в комментарии для Medianews.az Бахруз Гулиев отметил, что хотя Агентство по развитию медиа будет финансировать один номер газеты в неделю, редакция «Səs» решила выходить минимум два раза в неделю и встречаться с читателями: «Пока мы не определились, в какие дни недели будут выходить эти номера. Решение по этому вопросу мы примем в начале следующего года».
Главный редактор подчеркнул, что эпоха газетного дела постепенно заканчивается: «Потому что появились более современные медиа-средства. Социальные сети превзошли все медиа-ресурсы. Но, несмотря на то, что газета не выдерживает конкуренции, это иное учебное заведение, духовная ценность, которую важно сохранять и использовать для воспитания новых журналистов. Молодые журналисты, проходя практику именно в школе газетного дела, могут более уверенно и подготовленно шагать в журналистику».
В настоящее время Агентство по развитию медиа финансирует вместе с «Səs» еще пять ежедневных газет («525-ci qəzet», «Yeni Müsavat», «Yeni Azərbaycan», «Bakı xəbər», «Şərq»), обеспечивая им поддержку в размере 18 000 манатов в месяц вместе с интернет-версиями.
С 2026 года «Yeni Müsavat» и «525-ci qəzet» будут выходить один раз в неделю. У газеты «Şərq» тоже изменится периодичность выхода.
Отметим, что в стране сейчас выходят еще четыре ежедневные газеты: «Azərbaycan», «Xalq qəzeti», «İki sahil», «Novoye vremya». Только одна из них получает финансовую поддержку от Агентства по развитию медиа: русскоязычная «Novoye vremya» получает средства на один номер в неделю.