“İranın ballistik raketləri kütləvi istehsal etməsi və dronların sayını artırması, havadan müdafiə sistemlərini yenidən qurması İsraili preventiv addımlar atmağa məcbur edə bilər. Həmçinin İran öz hərbi hava qüvvələrinin parkını yeniləyib, yeni qırıcılar alır. Çin və Rusiya İrana hərbi logistika imkanlarını genişləndirir”. Bu sözləri Medianews.az-a siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə deyib.
O bildirib ki, İranın strateji planı Yaxın Şərqdə yenidən geosiyasi mövqeləri möhkəmləndirmək və ABŞ-la danışıqlara getməməkdən ibarətdir: “İsrail bunu öz varlığına təhlükə bildiyi üçün ABŞ-ı İrana qarşı növbəti hərbi kampaniyaya qoşmağa çalışır.
Yeni müharibə başlanarsa, iyundakı 12 günlük müharibədən daha genişmiqyaslı və dağıdıcı ola bilər. Xüsusilə İsrailin kiçik ərazisi İranın kütləvi raket hücumlarına məruz qala bilər. İran İsrailə öz ərazilərindən müqavimət göstərəcək. İsrailin təkbaşına İrana hücumu ağır nəticələrə səbəb ola bilər. Amma ABŞ müdaxilə edəcəksə, İran hakimiyyətinin taleyi sual altında qala bilər”.
İranı nüvə silahı hazırlamaq niyyətində ittiham edən İsrail 2025-ci il iyunun 13-dən bu ölkəyə qarşı kəskin hərbi hava və raket hücumları aparıb. İyunun 22-də ABŞ da hava hücumlarına qoşulub, İranın əsas nüvə təsisatlarına zərbələr endirilib. İyunun 23-də atəşkəs razılığına gəlinib.

“Iran’s mass production of ballistic missiles and increase in the number of drones, as well as the restructuring of air defense systems, may force Israel to take preventive measures. Also, Iran is renewing its military air force fleet and acquiring new fighters. China and Russia are expanding military logistics capabilities to Iran.” These words were spoken to Medianews.az by political analyst Mohammad Asadullazade.
He stated that Iran’s strategic plan is to strengthen its geopolitical positions in the Middle East again and not to engage in negotiations with the USA: “Israel considers this a threat to its existence and tries to involve the USA in the next military campaign against Iran.
If a new war starts, it could be more large-scale and destructive than the 12-day war in June. Especially, Israel’s small territory could be subjected to Iran’s mass rocket attacks. Iran will resist Israel from its own territories. A unilateral Israeli attack on Iran could lead to severe consequences. But if the USA intervenes, the fate of the Iranian regime may be at stake.”
Israel, accusing Iran of intending to develop nuclear weapons, launched severe military air and missile attacks against this country starting from June 13, 2025. On June 22, the USA also joined the air strikes, delivering blows to Iran’s main nuclear facilities. On June 23, a ceasefire agreement was reached.