Azərbaycan viza istəmir – Ərəblər ölkəmizə axışa bilərmi? -
Azərbaycan dövləti 2026-cı il fevralın 15-dən dörd ərəb ölkəsinin - Səudiyyə Ərəbistanı, Oman, Küveyt və Bəhreynin vətəndaşlarına Azərbaycana vizasız səfər etmək hüququ verib. Bu ölkələrin vətəndaşları 2027-ci il fevralın 15-dək Azərbaycana üç dəfə (hər gəlişdə 30 gün) vizasız gələ bilərlər.
Həmin ölkələrdə, o cümlədən daha bir ərəb dövlətində - Qətərdə 6 aylıq oturumu (müvəqqəti yaşamaq hüququ) və ya daimi yaşayış icazəsi olan üçüncü ölkə vətəndaşları da Azərbaycana rahat gələ bilərlər. Onlar Azərbaycana gələndə bir girişli 30 günlük turizm məqsədli vizanı birbaşa ölkəmizin hava limanında ala bilərlər.
Fars körfəzi ətrafındakı bu beş ölkə körfəz ölkələri kimi təsnif olunan qrupa daxildir.
Məlum olduğu kimi, fevralın 28-dən ABŞ və İsrail İranla müharibə aparır. İran bu iki ölkənin hava hücumlarına cavab olaraq bir neçə ölkəyə raket, dron zərbələri endirir. Həmin ölkələr arasında vətəndaşları Azərbaycana vizasız gəlmək hüququ qazanmış dövlətlər də var.
İndiki çətin məqamda adıçəkilən ərəb ölkələri vətəndaşlarının, yaxud həmin ölkələrdə müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi olan başqa dövlətlərin vətəndaşlarının bu şansdan istifadə edib Azərbaycana daha çox gələcəyini gözləmək olarmı?
Medianews.az-a danışan turizm eksperti Ceyhun Aşurov bildirib ki, birbaşa uçuşların mövcudluğu və təhlükəsizlik şərtlərinin təmin olunması körfəz ölkələrindən Azərbaycana gələn turist sayının artmasına gətirə bilər: “Lakin hazırda regionda müharibə şəraiti və gərginlik, xüsusilə İranla qarşıdurmanın gedişində bəzi körfəz ölkələrinə raket zərbələrinin endirilməsi insanların səyahət planlarına mənfi təsir göstərir. Münaqişəyə cəlb olunmuş ölkələrin hava məkanı bağlıdır, belə bir vəziyyətdə isə həmin istiqamətdən Azərbaycana turist axını gözləmək mümkünsüzdür. Ümid edək ki, müharibə uzun çəkməz. Uzunmüddətli gərginlik turizm sektoruna daha ciddi mənfi təsir göstərə bilər”.
C.Aşurov qeyd edib ki, ərəb ölkələrinin heç birinin Azərbaycanla quru sərhədi yoxdur və həmin dövlətlərdən insanlar ölkəmizə yalnız hava nəqliyyatı ilə gəlir: “Birbaşa uçuş təxminən 3 saat çəkir. Amma hazırda hava marşrutlarında dəyişiklik edilib, ona görə reyslər dolayı istiqamətlər üzrə təşkil oluna bilər. Mövcud şəraitdə isə uçuşların əksəri təxirə salınıb. Bütün bu səbəblərdən indiki anda ərəb ölkələrindən Azərbaycana turist axınını real saymıram”.
Xatırladaq ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən, 2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycana dünyanın 158 ölkəsindən 181,8 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,3 faiz çox əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Gələnlərin 4,9 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 2 faizi Küveyt, 1,7 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri vətəndaşı olub. 2025-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 2026-cı ilin yanvarında körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 4,3 faiz artaraq 34,6 min nəfər təşkil edib.

Azerbaijan does not require a visa – Can Arabs flock to our country? - EXPLANATION
The Azerbaijani state has granted citizens of four Arab countries - Saudi Arabia, Oman, Kuwait, and Bahrain - the right to travel to Azerbaijan without a visa starting from February 15, 2026. Citizens of these countries can enter Azerbaijan without a visa three times (each stay lasting 30 days) until February 15, 2027.
Third-country nationals who have a 6-month residence permit (temporary right to reside) or permanent residence permit in these countries, including one more Arab country - Qatar, can also easily come to Azerbaijan. When they arrive in Azerbaijan, they can obtain a single-entry 30-day tourism visa directly at our country's airport.
These five countries around the Persian Gulf belong to the group classified as Gulf countries.
As is known, since February 28, the USA and Israel have been at war with Iran. In response to air strikes by these two countries, Iran has launched missile and drone strikes on several countries. Among those countries are also states whose citizens have gained the right to enter Azerbaijan without a visa.
At this difficult moment, can it be expected that the citizens of the aforementioned Arab countries, or the citizens of other countries who have temporary or permanent residence permits in those countries, will use this opportunity and come to Azerbaijan more frequently?
Speaking to Medianews.az, tourism expert Ceyhun Ashurov stated that the presence of direct flights and ensuring safety conditions can lead to an increase in the number of tourists coming from Gulf countries to Azerbaijan: “However, currently, the wartime environment and tension in the region, especially missile strikes against some Gulf countries during the confrontation with Iran, negatively affect people's travel plans. The airspace of the countries involved in the conflict is closed, and under such circumstances, it is impossible to expect a flow of tourists from that direction to Azerbaijan. Let us hope the war will not last long. Prolonged tension could cause more serious negative impacts on the tourism sector.”
C. Ashurov noted that none of the Arab countries have a land border with Azerbaijan and people from those countries come to Azerbaijan only by air transport: “A direct flight takes about 3 hours. But currently, changes have been made in air routes, so flights may be organized via indirect routes. Under the existing circumstances, most flights have been postponed. For all these reasons, I do not consider tourist flow from Arab countries to Azerbaijan as realistic at the moment.”
Recall that according to information from the State Border Service, in January 2026, 181.8 thousand foreigners or stateless persons from 158 countries came to Azerbaijan, which is 5.3 percent more than the corresponding period of the previous year. Of the arrivals, 4.9 percent were citizens of Saudi Arabia, 2 percent Kuwait, and 1.7 percent the United Arab Emirates. Compared to January 2025, the number of arrivals from Gulf countries increased by 4.3 percent to 34.6 thousand in January 2026.