Azərbaycan viza istəmir – Ərəblər ölkəmizə axışa bilərmi? -
Azərbaycan dövləti 2026-cı il fevralın 15-dən dörd ərəb ölkəsinin - Səudiyyə Ərəbistanı, Oman, Küveyt və Bəhreynin vətəndaşlarına Azərbaycana vizasız səfər etmək hüququ verib. Bu ölkələrin vətəndaşları 2027-ci il fevralın 15-dək Azərbaycana üç dəfə (hər gəlişdə 30 gün) vizasız gələ bilərlər.
Həmin ölkələrdə, o cümlədən daha bir ərəb dövlətində - Qətərdə 6 aylıq oturumu (müvəqqəti yaşamaq hüququ) və ya daimi yaşayış icazəsi olan üçüncü ölkə vətəndaşları da Azərbaycana rahat gələ bilərlər. Onlar Azərbaycana gələndə bir girişli 30 günlük turizm məqsədli vizanı birbaşa ölkəmizin hava limanında ala bilərlər.
Fars körfəzi ətrafındakı bu beş ölkə körfəz ölkələri kimi təsnif olunan qrupa daxildir.
Məlum olduğu kimi, fevralın 28-dən ABŞ və İsrail İranla müharibə aparır. İran bu iki ölkənin hava hücumlarına cavab olaraq bir neçə ölkəyə raket, dron zərbələri endirir. Həmin ölkələr arasında vətəndaşları Azərbaycana vizasız gəlmək hüququ qazanmış dövlətlər də var.
İndiki çətin məqamda adıçəkilən ərəb ölkələri vətəndaşlarının, yaxud həmin ölkələrdə müvəqqəti və ya daimi yaşayış icazəsi olan başqa dövlətlərin vətəndaşlarının bu şansdan istifadə edib Azərbaycana daha çox gələcəyini gözləmək olarmı?
Medianews.az-a danışan turizm eksperti Ceyhun Aşurov bildirib ki, birbaşa uçuşların mövcudluğu və təhlükəsizlik şərtlərinin təmin olunması körfəz ölkələrindən Azərbaycana gələn turist sayının artmasına gətirə bilər: “Lakin hazırda regionda müharibə şəraiti və gərginlik, xüsusilə İranla qarşıdurmanın gedişində bəzi körfəz ölkələrinə raket zərbələrinin endirilməsi insanların səyahət planlarına mənfi təsir göstərir. Münaqişəyə cəlb olunmuş ölkələrin hava məkanı bağlıdır, belə bir vəziyyətdə isə həmin istiqamətdən Azərbaycana turist axını gözləmək mümkünsüzdür. Ümid edək ki, müharibə uzun çəkməz. Uzunmüddətli gərginlik turizm sektoruna daha ciddi mənfi təsir göstərə bilər”.
C.Aşurov qeyd edib ki, ərəb ölkələrinin heç birinin Azərbaycanla quru sərhədi yoxdur və həmin dövlətlərdən insanlar ölkəmizə yalnız hava nəqliyyatı ilə gəlir: “Birbaşa uçuş təxminən 3 saat çəkir. Amma hazırda hava marşrutlarında dəyişiklik edilib, ona görə reyslər dolayı istiqamətlər üzrə təşkil oluna bilər. Mövcud şəraitdə isə uçuşların əksəri təxirə salınıb. Bütün bu səbəblərdən indiki anda ərəb ölkələrindən Azərbaycana turist axınını real saymıram”.
Xatırladaq ki, Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına əsasən, 2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycana dünyanın 158 ölkəsindən 181,8 min və ya əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,3 faiz çox əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxs gəlib. Gələnlərin 4,9 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 2 faizi Küveyt, 1,7 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri vətəndaşı olub. 2025-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 2026-cı ilin yanvarında körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 4,3 faiz artaraq 34,6 min nəfər təşkil edib.

Азербайджанское государство с 15 февраля 2026 года предоставило гражданам четырех арабских стран — Саудовской Аравии, Омана, Кувейта и Бахрейна право безвизового въезда в Азербайджан. Граждане этих стран могут приезжать в Азербайджан без визы три раза до 15 февраля 2027 года (каждый раз на 30 дней).
Также граждане третьих стран, имеющие в этих странах, а также в другой арабской стране — Катаре — временный вид на жительство сроком на 6 месяцев или вид на жительство (постоянный), могут свободно приезжать в Азербайджан. При прибытии в Азербайджан они могут получить однократную 30-дневную туристическую визу непосредственно в аэропорту нашей страны.
Эти пять стран у Персидского залива относятся к группе стран, классифицируемых как страны Персидского залива.
Как известно, с 28 февраля США и Израиль ведут войну с Ираном. Иран в ответ на воздушные атаки этих двух стран наносит ракетные и дроновые удары по нескольким странам. В числе этих стран есть государства, гражданам которых предоставлено право безвизового въезда в Азербайджан.
Можно ли ожидать, что в нынешней ситуации граждане упомянутых арабских стран либо граждане других государств с временным или постоянным видом на жительство в этих странах будут использовать эту возможность и чаще приезжать в Азербайджан?
Туризм-эксперт Джейхун Ашуров в интервью Medianews.az отметил, что наличие прямых рейсов и обеспечение безопасности могут привести к увеличению числа туристов из стран Персидского залива, приезжающих в Азербайджан: «Однако в настоящее время военный конфликт и напряженность в регионе, особенно ракетные удары по некоторым странам Персидского залива в ходе противостояния с Ираном, негативно влияют на планы путешествий людей. Воздушное пространство стран, вовлеченных в конфликт, закрыто, и в таких условиях поток туристов из этого направления в Азербайджан маловероятен. Надеемся, что война не затянется надолго. Длительное напряжение может нанести более серьезный ущерб туристическому сектору».
Джейхун Ашуров отметил, что ни одна из арабских стран не имеет сухопутной границы с Азербайджаном, и люди из этих государств приезжают в нашу страну только воздушным транспортом: «Прямой рейс занимает примерно 3 часа. Но в настоящее время воздушные маршруты изменены, и рейсы могут организовываться по обходным путям. При существующих условиях большинство рейсов отложено. По этим причинам в данный момент я не считаю реальным поток туристов из арабских стран в Азербайджан».
Напомним, что по данным Государственной пограничной службы, в январе 2026 года в Азербайджан прибыло 181,8 тыс. иностранных граждан и лиц без гражданства из 158 стран мира, что на 5,3% больше по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. Среди прибывших 4,9% составляли граждане Саудовской Аравии, 2% — Кувейта, 1,7% — Объединенных Арабских Эмиратов. По сравнению с январем 2025 года количество прибывших из стран Персидского залива в январе 2026 года увеличилось на 4,3% и составило 34,6 тысячи человек.