Azərbaycanda bu valyutanın məzənnəsi ən yüksək səviyyəyə çatdı
Medianews.az xəbər verir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəsmi məzənnəsinə görə, 100 Rusiya rublu yanvarın 5-də 2.1157 manata bərabər olub.
Yanvarın 22-də kurs 2.2139 manata, aprelin 14-də 2.2320 manata, aprelin 30-da 2.2701 manata yüksəlib.
Mayın 5-də Azərbaycanda 2.2836 manata satılan 100 Rusiya rublu bir həftə sonra - ayın 12-də 2.3056 manata qalxıb.
Mayın 19-da isə 100 Rusiya rublu 2,3386 manata bərabərdir. Göründüyü kimi, bu, il başlanandan bəri Azərbaycanda rublun ən yüksək kursudur.
Medianews.az qeyd edir ki, Rusiya rublu hazırda dollara nisbətdə də ən yüksək səviyyəyə qalxıb.
2026-cı ilin may ayının 12-də Rusiya Mərkəzi Bankı 2023-cü ilin fevralından bəri ilk dəfə olaraq 1 dolların rəsmi məzənnəsini 74 rubldan aşağı müəyyən edib. Mayın 16-da isə birjadankənar bazarda dolların məzənnəsi 73 rubldan az olub.
Mayın 19-da Rusiya Mərkəzi Bankı 1 dolların rəsmi məzənnəsini 72,35 rubla endirib. Bu, son bir ildə Rusiya valyutasının dollar qarşısında təxminən 10 faiz möhkəmlənməsi deməkdir. Ümumiyyətlə 2023-cü ilin əvvəlindən bəri Rusiyada 1 dolların rəsmi məzənnəsi heç vaxt bu qədər aşağı, yəni 72,35 rubl olmayıb.

Российский рубль укрепляется не только по отношению к доллару, но и к манату.
Medianews.az сообщает, что согласно официальному курсу Центрального банка Азербайджана, 100 российских рублей 5 января были равны 2.1157 маната.
22 января курс вырос до 2.2139 маната, 14 апреля до 2.2320 маната, а 30 апреля — до 2.2701 маната.
5 мая в Азербайджане 100 российских рублей продавались за 2.2836 маната, а через неделю — 12 мая — курс повысился до 2.3056 маната.
19 мая 100 российских рублей равнялись 2.3386 маната. Как видно, это самый высокий курс рубля в Азербайджане с начала года.
Medianews.az отмечает, что российский рубль в настоящее время также достиг максимума по отношению к доллару.
12 мая 2026 года Центральный банк России впервые с февраля 2023 года установил официальный курс доллара ниже 74 рублей. 16 мая же внебиржевой курс доллара опустился ниже 73 рублей.
19 мая Центральный банк России снизил официальный курс доллара до 72,35 рублей. Это означает приблизительно 10-процентное укрепление российской валюты по отношению к доллару за последний год. В целом с начала 2023 года официальный курс доллара в России никогда не был так низок, то есть 72,35 рубля.