Azərbaycanda bu valyutanın məzənnəsi ən yüksək səviyyəyə çatdı
Medianews.az xəbər verir ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankının rəsmi məzənnəsinə görə, 100 Rusiya rublu yanvarın 5-də 2.1157 manata bərabər olub.
Yanvarın 22-də kurs 2.2139 manata, aprelin 14-də 2.2320 manata, aprelin 30-da 2.2701 manata yüksəlib.
Mayın 5-də Azərbaycanda 2.2836 manata satılan 100 Rusiya rublu bir həftə sonra - ayın 12-də 2.3056 manata qalxıb.
Mayın 19-da isə 100 Rusiya rublu 2,3386 manata bərabərdir. Göründüyü kimi, bu, il başlanandan bəri Azərbaycanda rublun ən yüksək kursudur.
Medianews.az qeyd edir ki, Rusiya rublu hazırda dollara nisbətdə də ən yüksək səviyyəyə qalxıb.
2026-cı ilin may ayının 12-də Rusiya Mərkəzi Bankı 2023-cü ilin fevralından bəri ilk dəfə olaraq 1 dolların rəsmi məzənnəsini 74 rubldan aşağı müəyyən edib. Mayın 16-da isə birjadankənar bazarda dolların məzənnəsi 73 rubldan az olub.
Mayın 19-da Rusiya Mərkəzi Bankı 1 dolların rəsmi məzənnəsini 72,35 rubla endirib. Bu, son bir ildə Rusiya valyutasının dollar qarşısında təxminən 10 faiz möhkəmlənməsi deməkdir. Ümumiyyətlə 2023-cü ilin əvvəlindən bəri Rusiyada 1 dolların rəsmi məzənnəsi heç vaxt bu qədər aşağı, yəni 72,35 rubl olmayıb.

The Russian ruble is strengthening against the manat, just as it is against the dollar.
Medianews.az reports that according to the official exchange rate of the Central Bank of Azerbaijan, 100 Russian rubles were equal to 2.1157 manats on January 5.
On January 22, the rate rose to 2.2139 manats, on April 14 to 2.2320 manats, and on April 30 to 2.2701 manats.
On May 5, 100 Russian rubles were sold for 2.2836 manats in Azerbaijan, and a week later — on the 12th — the rate increased to 2.3056 manats.
On May 19, 100 Russian rubles equaled 2.3386 manats. As can be seen, this is the highest ruble rate in Azerbaijan since the beginning of the year.
Medianews.az notes that the Russian ruble has currently also reached its highest level against the dollar.
On May 12, 2026, the Central Bank of Russia set the official exchange rate of 1 dollar below 74 rubles for the first time since February 2023. On May 16, the off-exchange market rate of the dollar was below 73 rubles.
On May 19, the Central Bank of Russia lowered the official exchange rate of 1 dollar to 72.35 rubles. This means an approximately 10 percent strengthening of the Russian currency against the dollar over the past year. Overall, since the beginning of 2023, the official exchange rate of 1 dollar in Russia has never been this low, i.e., 72.35 rubles.