Bakıda pulsuz çimərlik
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Suraxanı rayonunun Hövsan qəsəbəsində yaradılmış yeni nümunəvi ictimai çimərlik sakinlərin istifadəsinə verilib.
Bu barədə Medianews.az-a IDEA İctimai Birliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, təxminən 5 hektar ərazini əhatə edən ödənişsiz istirahət məkanı IDEA İctimai Birliyi tərəfindən yaradılan sayca yeddinci nümunəvi ictimai çimərlikdir.
Sakinlərin rahat və təhlükəsiz istirahəti üçün çimərlik ərazilərinə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasetmə məntəqələri, kölgəliklər, soyunub-geyinmə və duş kabinələri, sanitar qovşaqlar, söhbətgahlar, şezlonqlar və zibil konteynerləri yerləşdirilib, oyun meydançaları qurulub və istifadə üçün tam hazır vəziyyətdədir.
Əlilliyi olan şəxslərə müyəssərliyin təmin edilməsi məqsədilə hərəkəti məhdud olan şəxslərin suya və çimərlikdəki məntəqələrə maneəsiz gedə bilməsi üçün xüsusi yollar və panduslar inşa edilib, çimərlik ərazisinə ən yaxın dayanacaq əlilliyi olan şəxslər üçün xüsusi nişanlama ilə ayrılıb.
Çimərlik ərazisinə giriş və yaradılan bütün imkanlar tamamilə ödənişsiz istifadə üçün nəzərdə tutulub. IDEA nümunəvi ictimai çimərlikləri cəmiyyətdə ekoloji və sosial məsuliyyətin təşviq edilməsinə yönəlib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə daha əvvəl paytaxtın Şıx, Goradil, Novxanı, Buzovna, Pirşağı və Sahil qəsəbələrində baxımsız sahilyanı ərazilər abadlaşdırılaraq nümunəvi ictimai çimərliklər yaradılıb. Hövsan qəsəbəsində istifadəyə verilən yeni çimərliklə onların sayı yeddiyə çatdırılıb.
Hamıya dəniz mövsümündə xoş istirahət arzulayan IDEA İctimai Birliyi, hər kəsi təbiətin bəxş etdiyi gözəlliklərdən və yaradılan şəraitdən hər zaman zövq ala bilmək üçün sahillərin təmizliyinə diqqət etməyə, ətraf mühiti çirkləndirməməyə, suda təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyə və istirahət zamanı ehtiyatlı davranmağa çağırıb.

A new exemplary public beach established in Hovsan settlement of Surakhani district at the initiative of Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of the IDEA Public Union, has been opened for the use of residents.
Information about this was provided to Medianews.az by the IDEA Public Union.
It was reported that this free recreation area, covering approximately 5 hectares, is the seventh exemplary public beach created by the IDEA Public Union.
For the comfortable and safe recreation of residents, the beach areas have been equipped with rescue stations of the Ministry of Emergency Situations, shaded areas, changing rooms and shower cabins, sanitary units, conversation spots, sun loungers, and trash containers; playgrounds have been built and are fully ready for use.
To ensure accessibility for people with disabilities, special paths and ramps have been constructed to allow persons with limited mobility to access the water and facilities on the beach without obstacles, and the closest stop to the beach area has been designated with special signage specifically for people with disabilities.
Entry to the beach area and all established facilities are entirely free of charge. IDEA’s exemplary public beaches aim to promote ecological and social responsibility in society.
It should be noted that, previously, at the initiative of Leyla Aliyeva, neglected coastal areas in the capital's Shikh, Goradil, Novkhani, Buzovna, Pirshagi, and Sahil settlements were improved and exemplary public beaches were created. The new beach opened in Hovsan settlement brings their total number to seven.
The IDEA Public Union, wishing everyone a pleasant rest during the sea season, urges everyone to always enjoy the beauties bestowed by nature and the created facilities by paying attention to the cleanliness of the shores, not polluting the environment, adhering to safety rules in the water, and acting cautiously during recreation.