Bakıda pulsuz çimərlik
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Suraxanı rayonunun Hövsan qəsəbəsində yaradılmış yeni nümunəvi ictimai çimərlik sakinlərin istifadəsinə verilib.
Bu barədə Medianews.az-a IDEA İctimai Birliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, təxminən 5 hektar ərazini əhatə edən ödənişsiz istirahət məkanı IDEA İctimai Birliyi tərəfindən yaradılan sayca yeddinci nümunəvi ictimai çimərlikdir.
Sakinlərin rahat və təhlükəsiz istirahəti üçün çimərlik ərazilərinə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin xilasetmə məntəqələri, kölgəliklər, soyunub-geyinmə və duş kabinələri, sanitar qovşaqlar, söhbətgahlar, şezlonqlar və zibil konteynerləri yerləşdirilib, oyun meydançaları qurulub və istifadə üçün tam hazır vəziyyətdədir.
Əlilliyi olan şəxslərə müyəssərliyin təmin edilməsi məqsədilə hərəkəti məhdud olan şəxslərin suya və çimərlikdəki məntəqələrə maneəsiz gedə bilməsi üçün xüsusi yollar və panduslar inşa edilib, çimərlik ərazisinə ən yaxın dayanacaq əlilliyi olan şəxslər üçün xüsusi nişanlama ilə ayrılıb.
Çimərlik ərazisinə giriş və yaradılan bütün imkanlar tamamilə ödənişsiz istifadə üçün nəzərdə tutulub. IDEA nümunəvi ictimai çimərlikləri cəmiyyətdə ekoloji və sosial məsuliyyətin təşviq edilməsinə yönəlib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə daha əvvəl paytaxtın Şıx, Goradil, Novxanı, Buzovna, Pirşağı və Sahil qəsəbələrində baxımsız sahilyanı ərazilər abadlaşdırılaraq nümunəvi ictimai çimərliklər yaradılıb. Hövsan qəsəbəsində istifadəyə verilən yeni çimərliklə onların sayı yeddiyə çatdırılıb.
Hamıya dəniz mövsümündə xoş istirahət arzulayan IDEA İctimai Birliyi, hər kəsi təbiətin bəxş etdiyi gözəlliklərdən və yaradılan şəraitdən hər zaman zövq ala bilmək üçün sahillərin təmizliyinə diqqət etməyə, ətraf mühiti çirkləndirməməyə, suda təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyə və istirahət zamanı ehtiyatlı davranmağa çağırıb.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, основательницы и руководителя общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой в поселке Ховсан Сураханинского района создана новая образцовая общественная пляжная зона, открытая для жителей.
Об этом корреспонденту Medianews.az сообщили в общественном объединении IDEA.
Указано, что зона отдыха площадью около 5 гектаров, бесплатная для посещения, является седьмой образцовой общественной пляжной зоной, созданной общественным объединением IDEA.
Для комфортного и безопасного отдыха жителей на территории пляжа размещены спасательные пункты Министерства по чрезвычайным ситуациям, навесы, раздевалки и душевые кабины, санитарные узлы, беседки, шезлонги и мусорные контейнеры, оборудованы детские игровые площадки — всё подготовлено к использованию.
С целью обеспечения доступности для лиц с ограниченными возможностями построены специальные дорожки и пандусы, чтобы маломобильные лица могли беспрепятственно добираться до воды и объектов на пляже, а ближайшая остановка к пляжу выделена специальной маркировкой для лиц с инвалидностью.
Вход на территорию пляжа и все созданные условия предусмотрены для бесплатного использования. Образцовые общественные пляжи IDEA направлены на пропаганду экологической и социальной ответственности в обществе.
Следует отметить, что ранее по инициативе Лейлы Алиевой в столичных поселках Шых, Горадил, Новханы, Бузовна, Пиршаги и Сахиль были благоустроены запущенные прибрежные территории и созданы образцовые общественные пляжи. С открытием нового пляжа в Ховсане их количество доведено до семи.
Общественное объединение IDEA, желая всем приятного отдыха в морской сезон, призвало всех уделять внимание чистоте берегов, не загрязнять окружающую среду, соблюдать правила безопасности на воде и проявлять осторожность во время отдыха, чтобы всегда получать удовольствие от красоты природы и созданных условий.