Başındakı problemə görə xəstəxanaya gedən uşağı sünnət etdilər — Ailəsi 5500 manat təzminat aldı
Krımda xəstəxanaya başında şişlə müraciət edən azyaşlının başına gələnlər ölkə gündəmini sarsıdıb. Həkimlərin ağlasığmaz səhlənkarlığı uşağın həyatını tamamilə dəyişib.
Demokrat.az xəbər verir ki, Krımda həkimlər başında zədə olan uşağı başqa xəstə ilə səhv salaraq, valideynlərinin xəbəri və icazəsi olmadan onu əməliyyat edib sünnət ediblər.
hadisə Krımın Sovetski qəsəbəsində baş verib. Məlumata görə, valideynlər yıxıldıqdan sonra başında şiş yaranan övladlarını xəstəxanaya gətiriblər. Qeydiyyat şöbəsindən uşağı rentgenə göndərsələr də, ailə müayinə növbəsi gözləyərkən cərrah yaxınlaşaraq azyaşlını otağına aparıb.
Uzun müddət otaqdan çıxmayan uşağın narkozdan ayıldığı bildirilib. İçəri girən ata oğlunun qasıq nahiyəsinin sarğıda olduğunu görüb. Məlum olub ki, başında şiş olan uşağa yanlışlıqla sünnət əməliyyatı edilib.
Zərərçəkmiş uşağın anası bildirib ki, oğlu narkozdan ayılandan sonra qışqıraraq ağlamağa başlayıb: "O, nələr baş verdiyini, onu niyə aldatdıqlarını və niyə canını yandırdıqlarını soruşurdu".
Həkimlər müstəntiqlərə verdiyi ifadədə hadisənin səhvən baş verdiyini, uşağı başqa xəstə ilə qarışdırdıqlarını etiraf ediblər. Əməliyyatdan əvvəl heç bir analiz götürülməyib, uşağın dərmanlara qarşı allergiyasının olub-olmadığı yoxlanılmayıb. Üstəlik, sənədlərdə uşağa saxta "fimos" diaqnozu qoyulsa da, valideynlər övladlarının heç bir cinsiyyət problemi olmadığını bildiriblər.
Məhkəmənin qərarı ilə xəstəxana uşağın xeyrinə 300 min rubl (təxminən 5500 manat) təzminat ödəməli olub. Lakin faktla bağlı hələlik cinayət işi açılmayıb.

Из-за проблемы с головой ребенка, доставленного в больницу, ему сделали обрезание — семья получила компенсацию в размере 5500 манатов.
В Крыму случившееся с маленьким ребенком, который обратился в больницу с опухолью на голове, всколыхнуло общественность страны. Невероятная халатность врачей полностью изменила жизнь ребенка.
Как сообщает Demokrat.az, в Крыму врачи перепутали ребенка с травмой головы с другим пациентом и без ведома и согласия родителей провели ему операцию и сделали обрезание.
Инцидент произошел в поселке Советский в Крыму. По информации, родители привезли ребенка в больницу после падения, после которого на голове у него появилась опухоль. Его направили на рентген из регистратуры, однако пока семья ждала очереди на обследование, к ребенку подошел хирург и забрал его в кабинет.
Через долгое время ребенок не выходил из кабинета, сообщается, что он очнулся после наркоза. Заходя внутрь, отец увидел, что у сына на паховой области наложена повязка. Выяснилось, что ребенку с опухолью на голове по ошибке провели операцию по обрезанию.
Мать пострадавшего ребенка заявила, что после того, как сын очнулся от наркоза, он начал кричать и плакать: «Он спрашивал, что произошло, почему его обманули и почему причинили ему боль».
Врачи в своих показаниях следователям признали, что произошла ошибка, и что они перепутали ребенка с другим пациентом. Перед операцией не было взято никаких анализов, не проверяли, есть ли у ребенка аллергия на лекарства. Несмотря на то, что в документах ребенку был поставлен фиктивный диагноз «фимоз», родители заявили, что у их сына нет никаких проблем с половыми органами.
По решению суда больница должна выплатить ребенку 300 тысяч рублей (примерно 5500 манатов) компенсации. Однако по факту происшествия пока не возбуждено уголовное дело.