Bu ölkədə 40 il sonra qar rekordu - 45 ölü
Qafqazinfo xəbər verir ki, Yaponiya Yanğın və Fəlakətlərin İdarə Edilməsi Agentliyinin məlumatına istinadən xəbər verir ki, 20 yanvardan bəri 45 nəfər ölüb, 500-dən çox insan yaralanıb.
Ən çox tələfat şimal-qərbdəki Niigata bölgəsində qeydə alınıb. Burada 17 nəfər həlak olub, 170-dən çox şəxs yaralanıb.
Aomori və Vakkanaidə, eləcə də, digər şimal şəhərlərində yollar bağlanıb, ictimai nəqliyyat dayandırılıb, çoxsaylı avtomobillər qarla örtülmüş yollarda qalıb.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyi qərb və şimal sahil bölgələrində qarın daha da güclənəcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Yapon dənizi sahilində bəzi ərazilərdə qarın qalınlığı 4,5 metrə çatıb. Bəzi yaşayış məntəqələrində 1986-cı ildə ölçülmüş 181 santimetrlik rekord qırılıb.
Hökumət yerli hakimiyyət orqanlarına insan itkisinin və qəzaların qarşısını almaq üçün bütün resursları səfərbər etməyi tapşırıb.

Severe snowstorms that have been ongoing for weeks in Japan have paralyzed life in the country.
Qafqazinfo reports, citing the Japan Fire and Disaster Management Agency, that since January 20, 45 people have died and more than 500 people have been injured.
The highest casualties have been recorded in the Niigata region in the northwest. Here, 17 people have died and more than 170 people have been injured.
In Aomori and Hokkaido, as well as other northern cities, roads have been closed, public transportation has been halted, and numerous cars are stuck on snow-covered roads.
The Japan Meteorological Agency has issued a warning that snow will intensify further in the western and northern coastal regions.
In some areas along the Sea of Japan coast, the snow depth has reached 4.5 meters. In some residential areas, the 181-centimeter record measured in 1986 has been broken.
The government has instructed local authorities to mobilize all resources to prevent loss of life and accidents.