Bu ölkədə 40 il sonra qar rekordu - 45 ölü
Qafqazinfo xəbər verir ki, Yaponiya Yanğın və Fəlakətlərin İdarə Edilməsi Agentliyinin məlumatına istinadən xəbər verir ki, 20 yanvardan bəri 45 nəfər ölüb, 500-dən çox insan yaralanıb.
Ən çox tələfat şimal-qərbdəki Niigata bölgəsində qeydə alınıb. Burada 17 nəfər həlak olub, 170-dən çox şəxs yaralanıb.
Aomori və Vakkanaidə, eləcə də, digər şimal şəhərlərində yollar bağlanıb, ictimai nəqliyyat dayandırılıb, çoxsaylı avtomobillər qarla örtülmüş yollarda qalıb.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyi qərb və şimal sahil bölgələrində qarın daha da güclənəcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Yapon dənizi sahilində bəzi ərazilərdə qarın qalınlığı 4,5 metrə çatıb. Bəzi yaşayış məntəqələrində 1986-cı ildə ölçülmüş 181 santimetrlik rekord qırılıb.
Hökumət yerli hakimiyyət orqanlarına insan itkisinin və qəzaların qarşısını almaq üçün bütün resursları səfərbər etməyi tapşırıb.

Сильные снежные бури, продолжающиеся неделями в Японии, парализовали жизнь в стране.
Сообщается со ссылкой на данные Японского агентства по пожаротушению и управлению бедствиями, что с 20 января погибло 45 человек, более 500 получили ранения.
Больше всего жертв зарегистрировано в северо-западном регионе Ниигата. Здесь погибло 17 человек, более 170 человек получили ранения.
В Аомори и Вашканай, а также в других северных городах дороги закрыты, общественный транспорт приостановлен, множество автомобилей осталось на заснеженных дорогах.
Японское метеорологическое агентство предупредило о дальнейшем усилении снега в западных и северных прибрежных регионах.
Толщина снега на побережье Японского моря в некоторых местах достигла 4,5 метра. В некоторых населённых пунктах побит рекорд 1986 года в 181 сантиметр.
Правительство поручило местным органам власти мобилизовать все ресурсы для предотвращения потерь жизни и несчастных случаев.