Bu ölkənin prezidenti Netanyahu ilə danışmaqdan imtina etdi
Kanala açıqlama verən Livan rəsmisi bildirib ki, rəsmi Beyrut ABŞ-yə hələlik İsraillə birbaşa təmasa hazır olmadığını çatdırıb.
Mənbənin sözlərinə görə, Livan hakimiyyəti İsrail və ABŞ tərəfinə bildirib ki, İsraillə “Hizbullah” arasında atəşkəs əldə olunmamış hər hansı əlavə danışıqlara getmək niyyətində deyil. Bu mövqe İsrailin Livanda davam etdirdiyi hərbi əməliyyatlar və ağır humanitar vəziyyət fonunda formalaşıb.
Bununla yanaşı, İsrailin təhlükəsizlik kabineti aprelin 15-də mümkün atəşkəs variantlarını müzakirə etmək üçün toplantı keçirib. Daha əvvəl isə İsrail rəsmiləri Netanyahu ilə Aunun danışığının planlaşdırıldığını açıqlamışdılar. Hətta ABŞ prezidenti Donald Tramp da sosial şəbəkədə paylaşım edərək İsrail və Livan liderlərinin əlaqə saxlayacağını bildirmişdi, lakin danışığın necə və harada keçiriləcəyi barədə detalları açıqlamamışdı.
Qeyd edək ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrailin İrana qarşı başlatdığı müharibə beş həftə sonra ilkin atəşkəs razılaşması ilə dayandırılsa da, İsrail Livan ərazisində “Hizbullah” qüvvələri ilə döyüşləri davam etdirir.
İsrail tərəfi İranın dəstəklədiyi “Hizbullah”a qarşı savaşı dayandırmaq niyyətində olmadığını bəyan edir.
Sonuncu İsrail-“Hizbullah” qarşıdurması nəticəsində Livanda 2167 nəfərdən çox insan həlak olub, 1,2 milyondan artıq sakin isə öz evlərini tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Medianews.az qeyd edir ki, İsrail-“Hizbullah” qarşıdurmasının 44 illik tarixi var. Yəni bu münaqişə elə “Hizbullah”ın yaradıldığı vaxtdan davam edir.
İsraillə “Hizbullah” arasındakı savaşın 2026-cı ilə qədərki əsas mərhələlərinin xronologiyası aşağıdakı kimidir.
1982 – İsrail Livan ərazisinə girib Fələstin Azadlıq Təşkilatı və təşkilatın müttəfiq qrupları əleyhinə əməliyyat keçirir. Bu dövrdə İranın dəstəyilə “Hizbullah” yaradılır və “Hizbullah” İsrailin cənubi Livanı işğal etməsinə qarşı partizan müharibəsinə başlayır.
1992 – “Hizbullah”ın lideri Abbas Musəvi İsrailin helikopterdən endirdiyi raket zərbəsi nəticəsində öldürülür. Onun yerinə Həsən Nəsrullah gəlir və təşkilata uzun illər rəhbərlik edir.
1996 – İsrail “Hizbullah”ı Litani çayı şimalına sıxışdırmaq məqsədilə hərbi əməliyyat keçirir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı bazasının yerləşdiyi Kana bölgəsinin atəşə tutulması nəticəsində azı 100 mülki şəxs həlak olur.
2000 – Uzun sürən qarşıdurmadan sonra İsrail qüvvələri Livanın cənubundan çıxır. Bu hadisə ərəb dünyasında “Hizbullah”ın böyük qələbəsi kimi təqdim olunur.
2006 – “Hizbullah” döyüşçülərinin İsrail patruluna hücumu bir aylıq müharibəyə səbəb olur. Döyüşlər nəticəsiz başa çatır, lakin İsrailin bombardmanları Livanın cənubunda və Beyrutun cənub ətraflarında ciddi dağıntılar yaradır. Bu dağıdıcı hərbi üsul sonradan “Dahiyə doktrinası” kimi tanınır.
2008 – “Hizbullah”ın hərbi rəhbəri İmad Muğniyə Dəməşqdə avtomobil partlayışı nəticəsində öldürülür. Hücuma görə məsuliyyət İsrailin üzərinə qoyulur.
2012 – “Hizbullah” Suriyada vətəndaş müharibəsi zamanı Bəşər Əsəd hökumətinə dəstək vermək üçün döyüşlərə qoşulur. Sonrakı illərdə İsrail vaxtaşırı Suriyada İran və “Hizbullah” hədəflərinə hava zərbələri endirir.
8 oktyabr 2023 – HƏMAS-ın İsrailin cənubuna hücumundan sonra “Hizbullah” sərhəd boyunca raket zərbələri endirir. İsrail cavab verir və o qədər də intensiv olmayan toqquşmalar başlayır.
17 sentyabr 2024 – İsrail Livanda “Hizbullah” üzvlərinə paylanan, içərisində partlayıcı qurğu olan peycerlər vasitəsilə hücum həyata keçirir. Ertəsi gün radioqəbuledicilərlə oxşar hücum baş verir. Onlarla insan ölür, minlərlə şəxs yaralanır.
27 sentyabr 2024 – Həsən Nəsrullah Beyrutun cənubunda İsrailin genişmiqyaslı hava zərbələri nəticəsində öldürülür.
27 noyabr 2024 – ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə əldə olunan atəşkəs razılaşması müharibəni formal olaraq dayandırır. Buna baxmayaraq, İsrail Livanda “Hizbullah”ın yenidən silahlanmasının qarşısını almaq üçün zərbələrini davam etdirir.
2 mart 2025 – İsrail və ABŞ-ın İrana hücumundan sonra regionda genişmiqyaslı müharibə başlayır. “Hizbullah” İsrailə raket zərbələri endirir və bunu İranın ali rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsinə və İsrailin Livandakı hücumlarına cavab kimi izah edir.

Президент Ливана Джозеф Аун отказался говорить с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
Официальный представитель Ливана в интервью каналу заявил, что официальный Бейрут пока не готов к прямому контакту с Израилем.
По словам источника, власти Ливана сообщили сторонам Израиля и США, что не намерены вступать в дополнительные переговоры, пока не будет достигнуто прекращение огня между Израилем и «Хезболлой». Эта позиция сформировалась на фоне продолжающихся военных действий Израиля в Ливане и тяжелой гуманитарной ситуации.
В то же время кабинет безопасности Израиля 15 апреля провел заседание для обсуждения возможных вариантов прекращения огня. Ранее израильские официальные лица объявили о планируемом разговоре Нетаньяху с Ауном. Даже президент США Дональд Трамп в социальных сетях заявил, что лидеры Израиля и Ливана свяжутся, однако детали о том, как и где пройдет переговоры, не разглашались.
Отметим, что война, начатая США и Израилем против Ирана 28 февраля, была остановлена примерно через пять недель предварительным соглашением о прекращении огня, однако Израиль продолжает вести бои с силами «Хезболлы» на территории Ливана.
Израильская сторона заявляет, что не намерена прекращать борьбу против «Хезболлы», поддерживаемой Ираном.
В результате последнего противостояния Израиля и «Хезболлы» в Ливане погибло более 2167 человек, свыше 1,2 миллиона жителей были вынуждены покинуть свои дома.
Medianews.az отмечает, что противостояние Израиля и «Хезболлы» длится уже 44 года. То есть этот конфликт продолжается с момента создания «Хезболлы».
Хронология основных этапов войны между Израилем и «Хезболлой» до 2026 года выглядит следующим образом.
1982 – Израиль входит на территорию Ливана и проводит операции против Организации освобождения Палестины и ее союзных групп. В этот период с поддержкой Ирана создается «Хезболла», которая начинает партизанскую войну против израильской оккупации южного Ливана.
1992 – Лидер «Хезболлы» Аббас Мусаев погибает в результате ракетного удара Израиля с вертолета. Его место занимает Хасан Насралла, который возглавляет организацию многие годы.
1996 – Израиль проводит военную операцию с целью вытеснить «Хезболлу» севернее реки Литани. Обстрел района Кана, где расположена база ООН, приводит к гибели как минимум 100 мирных жителей.
2000 – После длительного противостояния войска Израиля покидают юг Ливана. Это событие преподносится в арабском мире как большая победа «Хезболлы».
2006 – Атака бойцов «Хезболлы» на израильский патруль приводит к месячной войне. Бои заканчиваются безрезультатно, но израильские бомбардировки наносят серьезные разрушения югу Ливана и южным пригородам Бейрута. Этот разрушительный военный метод позднее получил название «доктрина Дахии».
2008 – Военный командир «Хезболлы» Имад Мугния погибает в результате взрыва автомобиля в Дамаске. Ответственность за атаку возлагается на Израиль.
2012 – «Хезболла» принимает участие в боях в Сирии, поддерживая правительство Башара Асада во время гражданской войны. В последующие годы Израиль периодически наносит авиаудары по целям Ирана и «Хезболлы» в Сирии.
8 октября 2023 – После нападения ХАМАС на юг Израиля «Хезболла» наносит ракетные удары вдоль границы. Израиль отвечает, и начинаются достаточно неинтенсивные столкновения.
17 сентября 2024 – Израиль наносит атаки в Ливане с помощью пейджеров, распространяемых среди членов «Хезболлы», которые содержат взрывчатку. На следующий день происходит аналогичная атака с радио-приемниками. Погибает десятки людей, тысячи ранены.
27 сентября 2024 – Хасан Насралла погибает в результате широкомасштабного израильского авиаудара в южной части Бейрута.
27 ноября 2024 – Соглашение о прекращении огня, достигнутое при посредничестве США, формально останавливает войну. Тем не менее Израиль продолжает наносить удары по «Хезболле» в Ливане, чтобы помешать ей снова вооружаться.
2 марта 2025 – После атаки Израиля и США на Иран в регионе начинается широкомасштабная война. «Хезболла» наносит ракетные удары по Израилю, объясняя это в ответ на убийство высшего лидера Ирана Али Хаменеи и израильские нападения в Ливане.