Büdcə böhranı dərinləşir:
İsrail ordusunun müdafiə büdcəsinin artırılması tələbi hökumətdə ciddi fikir ayrılığı yaradıb. İddialara görə, uzanan hərbi əməliyyatlar və artan xərclər ordunu əlavə maliyyə vəsaiti istəməyə məcbur edib.
Medianews.az xəbər verir ki, “Yedioth Ahronoth” qəzeti məlumat yayıb.
Məlumata əsasən, büdcə çatışmazlığı ilə üzləşən İsrail ordusu hökumətdən təcili əlavə maliyyə ayrılmasını tələb edib.
Ordu hazırda 38,9 milyard dollar olan müdafiə büdcəsinin 49,5 milyard dollara çatdırılmasını istəyir. Müdafiə Nazirliyi bu artımın zəruri olduğunu bildirsə də, Maliyyə Nazirliyi tələbi "həddindən artıq və əsassız" hesab edərək buna qarşı çıxıb.
Qəzetin yazdığına görə, İsrail ordusu mövcud maliyyə imkanları ilə fəaliyyətini davam etdirməkdə çətinlik çəkdiyini, bu səbəbdən ehtiyatda olan hərbçilərin bir hissəsinin xidmətdən kənarlaşdırıldığını və yüksək xərc tələb edən bəzi hərbi əməliyyatlardan imtina edildiyini etiraf edib.
Maliyyə Nazirliyi isə xəbərdarlıq edib ki, müdafiə xərclərinin bu həcmdə artırılması mülki sahələrə ayrılan vəsaitin azalmasına və ölkənin beynəlxalq kredit reytinqinə mənfi təsir göstərə bilər.
Maliyyə yükünü azaltmaq üçün orduda qənaət tədbirləri görülsə də, nəticə verməyib. İsrail ordusu daha əvvəl ehtiyatda olan hərbçilərin sayını 60 mindən 40 minə endirməyi hədəfləsə də, 120 min ehtiyat hərbçinin eyni vaxtda xidmət etdiyi intensiv döyüş əməliyyatlarından sonra bu rəqəmi yalnız 64 minə qədər azalda bilib.
Qeyd olunur ki, 2026-cı il üçün müdafiə büdcəsi əvvəlcə 30,3 milyard dollar müəyyənləşdirilsə də, artan hərbi xərclər səbəbindən mart ayında 38,9 milyard dollara yüksəldilib.
İsrailin təhlükəsizlik rəsmiləri Qəzza və Livanda hərbi mövcudluğun davam etdirilməsi üçün büdcənin artırılmasının zəruri olduğunu bildirirlər. Müdafiə və Maliyyə nazirlikləri arasında yaranmış fikir ayrılığı ilə bağlı yekun qərarı Baş nazir Binyamin Netanyahu verəcək. Qərarın yaxın günlərdə açıqlanacağı gözlənilir.

Требование увеличить оборонный бюджет израильской армии вызвало серьёзные разногласия в правительстве. По словам источников, затяжные военные операции и растущие расходы вынудили армию запросить дополнительные финансовые средства.
Medianews.az сообщает, что об этом пишет газета «Yedioth Ahronoth».
Согласно информации, израильская армия, столкнувшись с дефицитом бюджета, потребовала от правительства срочного выделения дополнительных средств.
Армия сейчас хочет увеличить оборонный бюджет с 38,9 миллиарда долларов до 49,5 миллиарда долларов. Министерство обороны заявило, что это увеличение необходимо, однако Министерство финансов считает это требование «чрезмерным и необоснованным» и выступает против него.
По информации газеты, израильская армия признала, что с имеющимися финансовыми возможностями ей трудно продолжать деятельность, поэтому часть резервистов была выведена из службы, а от некоторых дорогостоящих военных операций отказались.
Министерство финансов предупредило, что увеличение расходов на оборону в таком объёме может привести к сокращению средств, выделяемых на гражданские сферы, и негативно повлиять на международный кредитный рейтинг страны.
Хотя были приняты меры по экономии в армии, это не дало результатов. Ранее израильская армия планировала сократить число резервистов с 60 тысяч до 40 тысяч, однако после интенсивных боевых операций, в которых одновременно участвовали 120 тысяч резервистов, удалось уменьшить это число только до 64 тысяч.
Отмечается, что оборонный бюджет на 2026 год первоначально был установлен на уровне 30,3 миллиарда долларов, но из-за роста военных расходов в марте был увеличен до 38,9 миллиарда долларов.
Официальные лица израильской безопасности заявляют, что для поддержания военного присутствия в Газе и Ливане необходимо увеличить бюджет. Окончательное решение по разногласиям между министерствами обороны и финансов примет премьер-министр Биньямин Нетаньяху. Ожидается, что решение будет объявлено в ближайшие дни.