Burak Yılmaz danışdı, UEFA Türkiyəyə qarşı araşdırma başlatdı
"Qaziantep" klubunun baş məşqçisi vəzifəsindən istefa verən Burak Yılmazın hakimlik sistemi və Türkiyə Futbol Federasiyası (TFF) barədə səsləndirdiyi ağır ittihamlar beynəlxalq səviyyədə diqqət çəkib. İddialara görə, UEFA ölkədəki futbol idarəçiliyi və ədalət prinsipləri ilə bağlı yaranan bu vəziyyəti monitorinq etməyə başlayıb.
​Burak Yılmazın hədəfində əsasən hakimlik sistemi və Mərkəzi Hakim Komitəsi (MHK) dayanıb. O, hakimlərin qərarlarının qərəzli olduğunu və müəyyən qüvvələr tərəfindən idarə olunduğunu iddia edib. Həmçinin, TFF daxilindəki bəzi şəxslərin fəaliyyəti də ciddi müzakirə mövzusuna çevrilib.
​İstifasından sonra verdiyi açıqlamalarda Yılmaz, ona qarşı təzyiqlərin olduğunu açıq şəkildə ifadə edib:
​"Məni susdurmağa çalışırlar, amma bacarmayacaqlar. Məni heç kim hədələyə bilməz. Deyirlər ki, guya mənim məşqçilik etməyimə icazə verməyəcəklər. Mənim alnım açıqdır, mən təmizəm."
​Bu iddialar Türkiyə futbolunun təməllərini sarsıdır. Xüsusilə "Qaziantep", "Trabzonspor", "Beşiktaş", "Fənərbaxça" və "Qalatasaray" kimi böyük klublarda iz qoymuş bir ismin bu dərəcədə kəskin çıxışı azarkeşlər və mütəxəssislər arasında böyük rezonans doğurub.
​Ekspertlər hesab edir ki, əgər bu iddialar sübuta yetirilərsə, TFF və MHK rəhbərliyində ciddi kadr islahatları qaçılmaz olacaq.
UEFA-nın hadisələrə müdaxilə ehtimalı isə Türkiyə klublarının Avropa turnirlərindəki gələcəyi üçün də müəyyən risklər yarada bilər. (Offsideplus.az)

Turkish football is experiencing one of its tensest days in history.
The heavy accusations made by Burak Yılmaz, who resigned from his position as head coach of the "Gaziantep" club, regarding the refereeing system and the Turkish Football Federation (TFF) have drawn international attention. According to the claims, UEFA has started monitoring the football administration and the principles of justice in the country given this situation.
Burak Yılmaz’s main target is the refereeing system and the Central Refereeing Committee (MHK). He has claimed that the referees’ decisions are biased and controlled by certain forces. Furthermore, the activities of some individuals within the TFF have also become a serious topic of discussion.
In the statements he made after his resignation, Yılmaz openly expressed that he is being pressured:
"They are trying to silence me, but they will not succeed. No one can threaten me. They say they will not allow me to coach, supposedly. My conscience is clear, I am innocent."
These claims shake the foundations of Turkish football. Especially, such a sharp statement from a figure who has left a mark on major clubs like "Gaziantep," "Trabzonspor," "Beşiktaş," "Fenerbahçe," and "Galatasaray" has caused a great resonance among fans and experts.
Experts believe that if these claims are proven, serious personnel reforms in the management of the TFF and MHK will be inevitable.
UEFA's potential intervention in the events could also pose certain risks for the future of Turkish clubs in European tournaments. (Offsideplus.az)