Ümumi (9 illik) orta təhsil səviyyəsi üzrə 2026-cı il aprelin 12-də keçirilən buraxılış imtahanının nəticələri elan olunub.
Bu barədə Medianews.az-ya DİM-dən məlumat verilib.
Bildirilib ki, imtahanda iştirak edən 9-cu sinif şagirdləri verilmiş keçidə (https://eservices.dim.gov.az/2026/netorta/) daxil olaraq iş nömrəsi və şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin nömrəsindən (və ya FİN kodundan) istifadə etməklə öz imtahan nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri ilə tanış ola bilərlər. İmtahan iştirakçıları iş nömrələrini buradan öyrənə bilərlər.
Şagirdlər imtahan nəticələri haqqında məlumatı (hər fənn üzrə ümumi balı) mobil operatorlar (Azercell, Bakcell, Nar) vasitəsilə bu imtahan üçün nəzərdə tutulan buraxılış vərəqəsində göstərilən kodu 7727 nömrəsinə göndərməklə də öyrənə bilərlər.
Yazı işlərinin (açıq tipli tapşırıqların cavabları) yoxlanılması prosesi onlayn şəkildə həyata keçirilib. Belə ki, hər marker yoxlama prosesinə öz evindən qoşularaq proqramın onun kompüterinə təsadüfi göndərdiyi işləri yoxlayıb. Qeyd edək ki, onlayn (evdən) yoxlama prosesində üztanıma texnologiyası tətbiq edilib və yoxlama prosesinin bütün tələblərinə (meyarların təkmilləşdirilməsi, işlərin şifrələnməsi, markerlərin hər tapşırıq üzrə yoxlamadan əvvəl kalibrləmədə iştirak etməsi, yoxlama ərzində "seeding" (markerlərə sayıqlığı itirməmək üçün əvvəlcədən hazırlanan və kalibrə edilən sualların mütəmadi olaraq göndərilməsi) prosesinin tətbiqi, işlərin markerlərə proqram tərəfindən təsadüfi göndərilməsi, imtahan protokollarının araşdırılması və s.) əməl olunub.
Yazı işlərinin onlayn yoxlanılması üçün proqram təminatı Dövlət İmtahan Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanıb.
Bu imtahanda iştirakı nəzərdə tutulan 52687 nəfərdən 462 nəfər imtahana gəlməyib. Tələb olunan imtahan qaydalarını pozduğu üçün 3 nəfər imtahandan xaric olunub.
İmtahan iştirakçıları arasında 7 nəfər maksimal olan 300 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərib. Bundan əlavə, ingilis dilində tədris alan 1 nəfər 200 bal toplamaqla ən yüksək nəticəni göstərib. Qeyd edək ki, fərqli dildə tədris aparılan məktəblərin məzunları 2 fənn (riyaziyyat və xarici dil) üzrə imtahan verir və maksimal toplaya biləcəkləri bal 200-dür. Maksimal bal toplayanların siyahısı ilə buradan tanış ola bilərsiniz.
İmtahan nəticələri ilə bağlı müraciətlərə baxılması üçün DİM-də Apellyasiya Komissiyası fəaliyyət göstərəcək. Apellyasiya Komissiyasına müraciət etmək istəyənlər 12 may saat 10:00-dan 14 may saat 17:00-dək tarixlərində DİM-in saytında yerləşdiriləcək elektron ərizəni doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərlər. Göstərilən müddət ərzində qeydiyyatdan keçməyənlər sonradan Apellyasiya Komissiyasına müraciət edə bilməyəcəklər. Elektron ərizədə haqqında müraciət edilən tapşırığın nömrəsi seçilməli, onunla bağlı müraciətin məzmunu yazılmalı və meyarın hansı bəndinə uyğun hesab edildiyi göstərilməlidir. Elektron ərizədə müraciətin məzmunu qeyd olunmadığı halda ərizə qəbul edilmir və həmin müraciət araşdırılmır. Apellyasiya prosesi aşağıdakı ardıcıllıqla aparılır:
Şagirdlərin müraciət etdikləri tapşırıqlar üzrə ekspert rəyi (yazılı şəkildə) apellyasiya ərizələrinə əlavə edilir;
Şagirdlərin apellyasiya ərizələrində qeyd etdikləri telefon nömrəsinə apellyasiya prosesinin başa çatması ilə bağlı “sms” göndərilir.
Bundan sonra şagirdlər apelyasiya.dim.gov.az saytında ərizələrinə daxil olaraq apellyasiyanın nəticəsi ilə tanış ola və ekspert rəyini oradan çap edə bilərlər.
Apellyasiya Komissiyasına müraciət etməmişdən əvvəl şagirdlər DİM-in saytında, imtahan nəticələri ilə bağlı səhifədə öz nəticələri, cavab vərəqinin qrafik təsviri, hər bir açıq tipli tapşırıq üzrə qiymətləndirmə meyarları ilə tanış ola bilərlər. Ötən imtahanların təcrübəsi göstərir ki, apellyasiya üçün ərizə yazanların təqribən 15%-i ümumiyyətlə tapşırığa cavab verməyib və ya öz cavabı ilə mümkün doğru cavabları, qiymətləndirmə şkalasını müqayisə edib tanış olmadan komissiyaya müraciət ediblər. Abituriyentlərin nəzərinə çatdırırıq ki, bu tip müraciətlərə baxılmayacaq.

Результаты выпускного экзамена по общему (9-летнему) среднему образованию, проведенного 12 апреля 2026 года, объявлены.
Об этом Medianews.az сообщили в Государственном экзаменационном центре (ГЭЦ).
Сообщается, что учащиеся 9-го класса, участвовавшие в экзамене, могут ознакомиться со своими результатами и графическим изображением бланка ответов, войдя в систему по данной ссылке (https://eservices.dim.gov.az/2026/netorta/) и используя номер работы и номер документа, удостоверяющего личность (или код ИНН). Номера работ участники экзамена могут узнать  здесь .
Учащиеся также могут узнать о результатах экзамена (общий балл по каждому предмету) посредством мобильных операторов (Azercell, Bakcell, Nar), отправив код, указанный в выпускном листе, предназначенном для этого экзамена, на номер 7727.
Процесс проверки письменных работ (ответов открытого типа) осуществлялся в режиме онлайн. Каждый проверяющий подключался к процессу из дома, проверяя работы, случайным образом назначенные программой на его компьютер. Отметим, что при онлайн-проверке (из дома) применялась технология распознавания лиц, и соблюдались все требования процесса проверки (усовершенствование критериев, шифрование работ, участие проверяющих в калибровке перед проверкой каждого задания, применение процесса "seeding" (регулярная отправка заранее подготовленных и откалиброванных вопросов для поддержания концентрации проверяющих), случайное распределение работ между проверяющими программой, изучение протоколов экзамена и др.).
Программное обеспечение для онлайн-проверки письменных работ разработано специалистами Государственного экзаменационного центра.
Из 52 687 запланированных участников экзамена 462 человека не пришли на экзамен. Трое участников были удалены с экзамена за нарушение установленных правил.
Среди участников экзамена 7 человек показали наивысший результат, набрав максимальные 300 баллов. Кроме того, один учащийся, обучающийся на английском языке, набрал максимальные 200 баллов и показал наивысший результат. Отметим, что выпускники школ с обучением на другом языке сдают экзамены по 2 предметам (математика и иностранный язык), и максимальный балл, который они могут набрать, составляет 200. Познакомиться с  списком набравших максимальные баллы можно здесь.
Для рассмотрения обращений по результатам экзамена в ГЭЦ будет работать Апелляционная комиссия. Желающие подать апелляцию могут зарегистрироваться, заполнив  электронную форму , размещенную на сайте ГЭЦ, с 10:00 12 мая до 17:00 14 мая. Лица, не зарегистрировавшиеся в указанный срок, не смогут впоследствии обратиться в Апелляционную комиссию. В электронной форме нужно выбрать номер задания, по которому подается обращение, изложить содержание обращения и указать пункт критериев, на основании которого оно подается. Если содержание обращения не указано, заявка не рассматривается и обращение не анализируется. Апелляционный процесс проводится в следующем порядке:
Экспертное заключение (в письменном виде) по заданиям, по которым учащиеся подали обращения, прилагается к апелляционным заявкам;
На указанный в апелляционных заявках номер телефона учащимся отправляется "SMS" с уведомлением о завершении апелляционного процесса.
После этого учащиеся могут войти на сайт apelyasiya.dim.gov.az, ознакомиться с результатами апелляции и распечатать экспертное заключение.
Обращения, касающиеся ответов, записанных в бланке ответов с нарушением инструкции, в том числе связанных с исправлениями, которые приводят к ошибочному восприятию ответа оптическим устройством (например, затемнение двух кругов в закрытом вопросе и подобное), рассматриваться не будут.
До подачи обращения в Апелляционную комиссию учащиеся могут ознакомиться со своими результатами, графическим изображением бланка ответов и критериями оценивания каждого открытого задания на странице с результатами экзамена на сайте ГЭЦ. Опыт прошлых экзаменов показывает, что примерно 15% обратившихся с апелляциями не ответили на задание либо подали апелляции, не сравнив свои ответы с возможными правильными и шкалой оценивания. Обращаем внимание абитуриентов, что подобные обращения рассматриваться не будут.