Çarpayı örtükləri neçə dərəcədə yuyulmalıdır? -
Mütəxəssislər yaz mövsümündə artan allergik problemlərə görə yataq gigiyenasına xüsusi diqqət yetirilməli olduğunu bildirir.
Medianews.az xəbər verir ki, yuxu mütəxəssisi Endryu Sidin sözlərinə görə, çarpayı örtüklərinin 40 dərəcədə yuyulması bakteriya, toz gənələri və polenlərin tam təmizlənməsi üçün kifayət deyil.
O qeyd edib ki, yataq dəstləri ən azı 60 dərəcədə yuyulmalıdır. Bu temperatur mikrobların və allergenlərin effektiv şəkildə məhv olunmasına kömək edir. Mütəxəssis örtüklərin iki həftədən bir yuyulmasını, allergiyası olan şəxslərdə isə bu müddətin daha qısa olmasını tövsiyə edib.
Həmçinin vurğulanır ki, yorganlar da mütəmadi olaraq təmizlənməlidir, lakin əvvəlcə onların maşında yuyulmağa uyğun olub-olmadığı yoxlanmalıdır.

Специалисты отмечают, что в весенний сезон из-за увеличения аллергических проблем следует уделять особое внимание гигиене постели.
Сообщает Medianews.az, согласно словам специалиста по сну Эндрю Сида, стирка постельного белья при 40 градусах недостаточна для полного удаления бактерий, пылевых клещей и пыльцы.
Он отметил, что постельное белье следует стирать при температуре не менее 60 градусов. Такая температура помогает эффективно уничтожать микробы и аллергены. Специалист рекомендует стирать покрывала каждые две недели, а у людей с аллергией — делать это чаще.
Также подчеркивается, что одеяла нужно регулярно чистить, но при этом сначала необходимо проверить, можно ли стирать их в машине.
Специалисты утверждают, что гигиена постели является одним из основных факторов для качественного сна.