D vitamini əskikliyi ən çox kimlərdə
Vitamin D əskikliyi probleminin cəmiyyətin geniş hissəsində yayıldığı görülür. Bəzi qruplar bu çatışmazlıq baxımından daha yüksək risk altındadır.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, ilk növbədə, günəş işığından az istifadə edən şəxslər risk qrupuna daxildir. Ofis şəraitində işləyənlər, gün ərzində açıq havada az vaxt keçirənlər və günəşdən qoruyucu vasitələri çox istifadə edənlərdə D vitamini sintezi zəifləyir.
Yaşlı insanlarda da bu problem daha çox rast gəlinir. Yaş artdıqca dərinin günəş şüalarından D vitamini sintez etmək qabiliyyəti azalır.
Bundan əlavə, tünd dərili insanlarda D vitamini çatışmazlığı daha tez-tez müşahidə olunur. Bunun səbəbi dəridəki melanin piqmentinin günəş şüalarının təsirini azaltmasıdır.
Qapalı geyimə üstünlük verənlər və günəşlə təması məhdud olan şəxslər də risk qrupuna daxildir. Eyni zamanda, artıq çəkili insanlarda D vitamininin bədəndə paylanması fərqli olduğu üçün çatışmazlıq daha çox görülə bilər.
Həmçinin bildirilir ki, süd məhsulları və balıq kimi D vitamini ilə zəngin qidaları az qəbul edənlərdə də bu problem yarana bilər.
D vitamini çatışmazlığı geniş yayılmış problem olsa da, xüsusilə günəşdən az faydalanan, yaşlı və qidalanması qeyri-kafi olan insanlarda daha çox müşahidə olunur. Bu səbəbdən mütəxəssislər balanslı qidalanma və kifayət qədər günəş işığı almağı tövsiyə edir.

Проблема дефицита витамина D распространена среди большой части общества. Некоторые группы находятся под более высоким риском в этом плане.
Medianews.az, ссылаясь на Foodinfo.az, сообщает, что, прежде всего, в группу риска входят люди, которые мало используют солнечный свет. У офисных работников, тех, кто проводит мало времени на свежем воздухе в течение дня, и тех, кто часто использует средства защиты от солнца, синтез витамина D ослаблен.
У пожилых людей эта проблема встречается чаще. С возрастом способность кожи синтезировать витамин D от солнечных лучей снижается.
Кроме того, у людей с темной кожей дефицит витамина D наблюдается чаще. Причина в том, что меланин пигмент в коже уменьшает воздействие солнечных лучей.
В группу риска также входят люди, отдающие предпочтение закрытой одежде и те, у кого ограничен контакт с солнцем. Кроме того, у людей с избыточным весом распределение витамина D в организме отличается, поэтому дефицит может проявляться сильнее.
Также сообщается, что проблема может возникать у тех, кто мало потребляет продукты, богатые витамином D, такие как молочные продукты и рыба.
Хотя дефицит витамина D является широко распространенной проблемой, он особенно часто встречается у людей, мало пользующихся солнцем, пожилых и с недостаточным питанием. По этой причине специалисты рекомендуют сбалансированное питание и достаточное получение солнечного света.