Dövlət qurumları da işğaldan azad olunmuş əraziyə köçsünmü? –
İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizin sürətlə dirçəldilməsi, həmçinin paytaxt Bakının yükünün yüngülləşdirilməsi üçün bir çox dövlət qurumunu (Konstitusiya Məhkəməsi, Ali Məhkəmə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi...), məsələn, Xankəndiyə, Ağdama köçürmək olarmı?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan sabiq maliyyə naziri, “Ekonomiks” Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar Birliyinin sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fikrət Yusifov deyir ki, paytaxt Bakının yükünün azaldılması bu günün ən mühüm vəzifələrindən biridir. Onun sözlərinə görə, illər ərzində bölgələrdən paytaxta sürətli insan axını son nəticədə Bakıda ciddi problemlər yaradıb: “Ən pisi isə budur ki, həmin problemlər getdikcə dərinləşir, yerlərdən axın dayanmır, bu da Bakıda sıxlığı artırır, avtomobillərin hərəkətini çətinləşdirir və son nəticədə insanların normal həyatına ciddi təsir göstərir.
Baxın, 2025-ci ildə Azərbaycana 123,3 min ədəd avtomobil idxal edilib. Əgər nəzərə alsaq ki, Azərbaycanın avtomobil parkında orta hesabla 1,7 milyon avtomobil mövcuddur, o halda 2025-ci ildə idxal olunan 123,3 min avtomobil bu parkın 7,3 faizini təşkil edəcək. Yəni orta hesabla hər il ölkədə avtomobillərin sayı 7-8 faiz artır və bu avtomobillərin 80 faizə qədəri Abşeron yarımadasında, ilk növbədə isə Bakı şəhərində istifadə olunur. İndi gəlin görək biz Bakıda hər il yolları bu qədər genişləndirə bilirikmi? Təbii ki, yox!”
Fikrət Yusifovun sözlərinə görə, bütün bunlar bir daha göstərir ki, hökumət paytaxt Bakının yükünü azaltmaq üçün kardinal addımlar atmalıdır: “Əks halda bir neçə ildən sonra Bakıda avtomobillərin hərəkəti sadəcə olaraq dayanacaq və paytaxt iflic hala düşəcək. Bəzi dövlət qurumlarının və ali məktəblərin paytaxtdan bölgələrə köçürülməsi problemin həllində bir addım kimi dəyərləndirilə bilər, lakin bu, məsələnin tam həlli demək olmayacaq. Biz yeni paytaxt haqqında düşünməliyik – bu variantın alternativi yoxdur. Hökm deyil ki, biz bu paytaxtı 3-5 ilə tikib yaradaq. Qoy yeni paytaxt müasir şəhərsalma tələblərinə uyğun bir planla 10-15 ilə salınsın. Bu halda dövlətin maliyyə yükü də böyük olmaz”.
Memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor Elçin Əliyev Medianews.az-a açıqlamasında bəzi dövlət qurumlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərə köçürülməsi fikrini dəstəkləyir. O bildirir ki, bu addım azad olunmuş ərazilərin inkişafı üçün də əlavə impuls verər: “Mən ümumiyyətlə paytaxtı Bakıdan Ağdama köçürməyin tərəfdarıyam. Əlbəttə, tək Ağdam deyil, başqa variantlar da var. Paytaxtın coğrafi baxımdan ölkənin mərkəzində, konkret olaraq Qarabağ bölgəsində olması çox gözəl ideyadır.
Birinci addım kimi asta-asta, deyərdim, onilliklər ərzində sualda qeyd etdiyiniz qurumlardan başlayıb dövlət orqanlarını həmin ərazilərə köçürmək olar. Bir memar kimi hiss edirəm ki, həqiqətən azad edilmiş ərazilərimiz yeni şəhərsalma, dünya şəhərsalma normalarına uyğun tikilir: iri küçələr, yaraşıqlı bulvarlar... Bakı mədəniyyət mərkəzi kimi qala bilər, inzibati siyasi mərkəz kimi isə Ağdam şəhərini seçmək mümkündür. Mən bu ideyanı dəstəkləyirəm”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə “Böyük Qayıdış” mövzusunda hazırlanıb.

Should state institutions also move to the territory liberated from occupation? –
Is it possible to relocate many state institutions (Constitutional Court, Supreme Court, Ministry of Agriculture, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Culture...), for example, to Khankendi, Aghdam for the rapid revival of our liberated territories and to ease the burden on the capital Baku?
Speaking to Medianews.az on the subject, former Minister of Finance, Chairman of the "Economics" International Economic Research Association, Doctor of Economic Sciences, Professor Fikret Yusifov states that reducing the burden on the capital Baku is one of the most important tasks today. According to him, the rapid influx of people from regions to the capital over the years has ultimately created serious problems in Baku: “The worst part is that these problems are deepening, the flow from regions does not stop, which increases congestion in Baku, complicates vehicle movement, and ultimately seriously affects the normal life of people.
Look, in 2025, 123,300 vehicles were imported into Azerbaijan. Considering that the country’s motor vehicle fleet has an average of 1.7 million vehicles, the 123,300 vehicles imported in 2025 will constitute 7.3 percent of the fleet. That is, on average, the number of vehicles in the country increases by 7-8 percent annually, and about 80 percent of these vehicles are used on the Absheron Peninsula, primarily in Baku city. Now let's see, can we expand the roads in Baku by this much every year? Naturally, no!”
According to Fikret Yusifov, all this once again shows that the government must take radical steps to reduce the burden on the capital Baku: “Otherwise, after a few years, vehicle movement in Baku will simply stop, and the capital will become paralyzed. The relocation of some state institutions and universities from the capital to the regions can be considered a step toward solving the problem, but this will not be the complete solution. We need to think about a new capital — there is no alternative to this option. It does not mean that we must build and establish this capital in 3-5 years. Let the new capital be built over 10-15 years according to modern urban planning requirements. In this case, the state’s financial burden will not be great either.”
Doctor of Architectural Sciences, Professor Elchin Aliyev in a statement to Medianews.az supports the idea of relocating some state institutions to the liberated territories. He notes that this step would also give additional impetus to the development of the liberated territories: “I am generally in favor of moving the capital from Baku to Aghdam. Of course, not only Aghdam, there are other options as well. Having the capital geographically located in the center of the country, specifically in the Karabakh region, is a very good idea.
As a first step, gradually, I would say, over decades, it would be possible to start relocating state agencies, including the institutions you mentioned, to those territories. As an architect, I feel that our truly liberated territories are being built according to new urban planning and global urban development standards: wide streets, attractive boulevards… Baku can remain a cultural center, while Aghdam city can be selected as the administrative-political center. I support this idea.”
Note: The article was prepared on the topic “Great Return” to the liberated territories with the financial support of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and in accordance with the competition conditions.