Dövlət qurumları da işğaldan azad olunmuş əraziyə köçsünmü? –
İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizin sürətlə dirçəldilməsi, həmçinin paytaxt Bakının yükünün yüngülləşdirilməsi üçün bir çox dövlət qurumunu (Konstitusiya Məhkəməsi, Ali Məhkəmə, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi...), məsələn, Xankəndiyə, Ağdama köçürmək olarmı?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan sabiq maliyyə naziri, “Ekonomiks” Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar Birliyinin sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fikrət Yusifov deyir ki, paytaxt Bakının yükünün azaldılması bu günün ən mühüm vəzifələrindən biridir. Onun sözlərinə görə, illər ərzində bölgələrdən paytaxta sürətli insan axını son nəticədə Bakıda ciddi problemlər yaradıb: “Ən pisi isə budur ki, həmin problemlər getdikcə dərinləşir, yerlərdən axın dayanmır, bu da Bakıda sıxlığı artırır, avtomobillərin hərəkətini çətinləşdirir və son nəticədə insanların normal həyatına ciddi təsir göstərir.
Baxın, 2025-ci ildə Azərbaycana 123,3 min ədəd avtomobil idxal edilib. Əgər nəzərə alsaq ki, Azərbaycanın avtomobil parkında orta hesabla 1,7 milyon avtomobil mövcuddur, o halda 2025-ci ildə idxal olunan 123,3 min avtomobil bu parkın 7,3 faizini təşkil edəcək. Yəni orta hesabla hər il ölkədə avtomobillərin sayı 7-8 faiz artır və bu avtomobillərin 80 faizə qədəri Abşeron yarımadasında, ilk növbədə isə Bakı şəhərində istifadə olunur. İndi gəlin görək biz Bakıda hər il yolları bu qədər genişləndirə bilirikmi? Təbii ki, yox!”
Fikrət Yusifovun sözlərinə görə, bütün bunlar bir daha göstərir ki, hökumət paytaxt Bakının yükünü azaltmaq üçün kardinal addımlar atmalıdır: “Əks halda bir neçə ildən sonra Bakıda avtomobillərin hərəkəti sadəcə olaraq dayanacaq və paytaxt iflic hala düşəcək. Bəzi dövlət qurumlarının və ali məktəblərin paytaxtdan bölgələrə köçürülməsi problemin həllində bir addım kimi dəyərləndirilə bilər, lakin bu, məsələnin tam həlli demək olmayacaq. Biz yeni paytaxt haqqında düşünməliyik – bu variantın alternativi yoxdur. Hökm deyil ki, biz bu paytaxtı 3-5 ilə tikib yaradaq. Qoy yeni paytaxt müasir şəhərsalma tələblərinə uyğun bir planla 10-15 ilə salınsın. Bu halda dövlətin maliyyə yükü də böyük olmaz”.
Memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor Elçin Əliyev Medianews.az-a açıqlamasında bəzi dövlət qurumlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərə köçürülməsi fikrini dəstəkləyir. O bildirir ki, bu addım azad olunmuş ərazilərin inkişafı üçün də əlavə impuls verər: “Mən ümumiyyətlə paytaxtı Bakıdan Ağdama köçürməyin tərəfdarıyam. Əlbəttə, tək Ağdam deyil, başqa variantlar da var. Paytaxtın coğrafi baxımdan ölkənin mərkəzində, konkret olaraq Qarabağ bölgəsində olması çox gözəl ideyadır.
Birinci addım kimi asta-asta, deyərdim, onilliklər ərzində sualda qeyd etdiyiniz qurumlardan başlayıb dövlət orqanlarını həmin ərazilərə köçürmək olar. Bir memar kimi hiss edirəm ki, həqiqətən azad edilmiş ərazilərimiz yeni şəhərsalma, dünya şəhərsalma normalarına uyğun tikilir: iri küçələr, yaraşıqlı bulvarlar... Bakı mədəniyyət mərkəzi kimi qala bilər, inzibati siyasi mərkəz kimi isə Ağdam şəhərini seçmək mümkündür. Mən bu ideyanı dəstəkləyirəm”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə “Böyük Qayıdış” mövzusunda hazırlanıb.

Государственные учреждения тоже должны переехать на освобожденную от оккупации территорию? –
Можно ли переселить множество государственных учреждений (Конституционный Суд, Верховный Суд, Министерство сельского хозяйства, Министерство экологии и природных ресурсов, Министерство культуры и др.), например, в Ханкенди, Агдам для быстрого возрождения освобожденных от оккупации территорий и облегчения нагрузки на столицу Баку?
По теме Medianews.az рассказал бывший министр финансов, председатель Международного экономического исследовательского объединения «Экономикс», доктор экономических наук, профессор Фикрет Юсифов, который сказал, что снижение нагрузки на столицу Баку — одна из самых важных задач сегодня. По его словам, многолетний быстрый приток людей из регионов в столицу создал серьезные проблемы в Баку: «Хуже всего то, что эти проблемы только усугубляются, отток из регионов не останавливается, что увеличивает плотность населения в Баку, затрудняет движение автомобилей и в конечном итоге серьезно влияет на нормальную жизнь людей.
Посмотрите, в 2025 году в Азербайджан было импортировано 123,3 тысячи автомобилей. Если учесть, что в автопарке Азербайджана в среднем насчитывается 1,7 миллиона автомобилей, то в 2025 году импортированные 123,3 тысячи составят 7,3% этого парка. То есть, в среднем ежегодно количество автомобилей в стране увеличивается на 7-8%, и около 80% этих автомобилей используется на полуострове Абшерон, прежде всего в городе Баку. Теперь давайте посмотрим, можем ли мы ежегодно расширять дороги в Баку в таком объеме? Конечно, нет!»
По словам Фикрета Юсифова, все это еще раз доказывает, что правительство должно принять радикальные меры для снижения нагрузки на столицу Баку: «Иначе через несколько лет движение автомобилей в Баку просто остановится, и столица окажется парализованной. Перевод некоторых государственных учреждений и высших учебных заведений из столицы в регионы можно рассматривать как шаг к решению проблемы, но это не будет полноценным решением. Мы должны задуматься о новой столице — альтернативы этому варианту нет. Не обязательно строить и создавать эту столицу за 3-5 лет. Пусть новая столица будет построена за 10-15 лет согласно современным градостроительным требованиям. Тогда и финансовая нагрузка на государство не будет большой».
Доктор архитектуры, профессор Элчин Алиев в интервью Medianews.az поддерживает идею переселения некоторых государственных учреждений в освобожденные территории. Он отметил, что этот шаг даст дополнительный импульс развитию освобожденных территорий: «В целом я считаю, что столицу стоит перенести из Баку в Агдам. Конечно, не только Агдам — есть и другие варианты. Географическое расположение столицы в центре страны, конкретно в регионе Карабах, — очень хорошая идея.
Первым шагом можно постепенно, скажем так, в течение десятилетий начать переселение государственных органов из упомянутых вами учреждений в эти территории. Как архитектор я ощущаю, что действительно освобожденные территории строятся по новым градостроительным и мировым стандартам: широкие улицы, красивые бульвары... Баку может оставаться культурным центром, а административно-политическим центром может стать город Агдам. Я поддерживаю эту идею».
Примечание: Статья подготовлена по теме «Великое возвращение в освобожденные территории» при финансовой поддержке Агентства развития медиасферы Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса.