Evi olanların DİQQƏTİNƏ:
Azərbaycanda daşınmaz əmlakın icbari sığortası sahəsində illərdir davam edən durğunluğu aradan qaldırmaq və vətəndaşların əmlakını daha etibarlı qorumaq məqsədilə yeni konsepsiya hazırlanıb. Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Vüsal Qurbanovun açıqladığı yeni yanaşmanın əsas hədəfi katastrofik riskləri daha düzgün qiymətləndirmək və bədbəxt hadisələr zamanı vətəndaşlara daha adekvat sığorta ödənişlərini təmin etməkdir.
Yeniliyin ən mühüm elementi sığorta məbləğinin artıq vahid standartla deyil, dövlət qurumları ilə inteqrasiya olunmuş elektron platformalar vasitəsilə əmlakın parametrlərinə, yaşayış sahəsinin kvadratmetrinə və yerləşdiyi əraziyə uyğun formalaşdırılmasıdır.
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə bağlı "Kaspi" qəzetinə danışan sığorta eksperti İlkin Nəcəfovun sözlərinə görə, hazırda bu sahədə vəziyyət ürəkaçan deyil, daşınmaz əmlakın icbari sığortası üzrə bazarın əhatə dairəsi on faizdən də aşağıdır:
"Yəni, Bakıdakı hər yüz evdən heç onu belə icbari qaydada sığortalanmayıb. Bunun isə tək bir səbəbi var, cərimə mexanizmi işləmir. Mövcud qanunvericiliyə əsasən, bu sığorta kifayət qədər geniş riskləri - yanğın, partlayış, ildırım vurması, daxili su basması və ya qonşudan su sızması, habelə üçüncü şəxslərin qərəzli hərəkətləri nəticəsində əmlaka dəyən zərəri əhatə edir. Sığorta predmeti sadəcə quru divarlar deyil, bura əmlakın əsas konstruksiyaları, qapı-pəncərəsi, tavanı, döşəməsi və daxili təmiri də daxildir. Göründüyü kimi, mövcud təminat zərfi kifayət qədər genişdir və əlavə nəsə daxil etməyə ehtiyac yoxdur. Əsas hədəfimiz sadəcə bu mükəmməl təminat paketini bazara düzgün tətbiq etmək və əhalinin sistemə kütləvi cəlb olunmasını təmin etməkdən ibarət olmalıdır".
İ.Nəcəfov bildirib ki, yeni konsepsiyanın uğuru, ilk növbədə, işlək cərimə mexanizminin tətbiqindən asılıdır:
"Şəxsi fikrimcə, avtomobillərin icbari sığortasında olduğu kimi, daşınmaz əmlak sığortasında da real cərimələr tətbiq edilməsə, istənilən cəlbedici təklif əhali tərəfindən rəğbətlə qarşılanmayacaq. Müqayisə üçün avtomobillərin icbari sığortasına nəzər salaq. Vətəndaş sığortası olmadıqda hər iyirmi gündən bir əlli manat cərimə olunur deyə, hamı bu sığortanı əldə etməyə çalışır. Bu vəziyyəti dəyişmək üçün hökumət, Mərkəzi Bank və İcbari Sığorta Bürosu tərəfindən müxtəlif variantlar nəzərdən keçirilir. Sığorta haqqının kommunal ödənişlərə, xüsusən də işıq puluna inteqrasiya edilməsi, məbləğin bələdiyyə orqanları tərəfindən yığılması və ya icra hakimiyyətləri tərəfindən icbari sığortası olmayanlar üçün xüsusi cərimə protokollarının tətbiqi kimi müxtəlif təkliflər müzakirə olunur".
Ekspertin fikrincə, tətbiq edilməsi gözlənilən yeni konsepsiya əvvəlki qaydalarla müqayisədə qat-qat ədalətli və çevikdir. Köhnə qaydalardakı ən böyük natamamlıq məbləğlərin hamı üçün eyni olması idi:
"Hövsanda 70 min manatlıq bir otaqlı panel evlə, Gənclikdəki 10 milyonluq villanın sığorta haqqı 50 manat təşkil edirdi. Çünki hər ikisi mülkiyyətin real dəyərindən asılı olmayaraq, 25 min manatlıq standart sığorta təminatı alırdı. Yeni konsepsiyada isə regionlar, şəhərin məskunlaşma dərəcəsi və zonalar üzrə sığorta haqqı və məbləğləri dəyişəcək".
Əmlak eksperti Elnur Fərzəliyevin sözlərinə görə, bütün dünyada məcburi xarakter daşıyan sığorta sistemi ölkəmizdə avtomobil və digər sahələrdə işləsə də, daşınmaz əmlak sektorunda hələ də tam tətbiq edilə bilmir: "Bunun əsas səbəbi ölkədə yüz minlərlə çıxarışı olmayan əmlakın mövcudluğudur. Qanunvericiliyə görə, hər hansı bir əmlakın sığortalanması üçün mütləq şəkildə mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənəd olmalıdır".
E.Fərzəliyevin fikrincə, məsələnin digər tərəfi isə çıxarışlı əmlak sahibləri arasında da sığortalanma səviyyəsinin aşağı olması və maarifləndirmənin çatışmazlığıdır: "Son beş ildə Bakı və Abşeron ərazisində satılan sənədli mənzillərin 60 faizindən çoxu ipoteka və ya daxili kreditlərlə alındığı üçün müqavilə müddəti bitənə qədər məcburi qaydada sığortalanır. Bu, çox müsbət haldır, çünki risk anında zərər dərhal qarşılanır. Lakin kreditdə olmayan sənədli mənzil sahibləri illik cəmi 50 manat ödəyərək 25 min manatlıq təminat almaqda maraqlı görünmürlər. Bakı şəhərində dəyəri yüz minlərdən milyonlara qədər dəyişən və minimal olaraq 400 manata kirayə verilən saysız-hesabsız mənzillər var. Təcrübə göstərir ki, yanğınlar, qısaqapanmalar və ya subasmalar kimi sığorta hadisələri məhz daha çox kirayə verilən evlərdə baş verir. Nəticədə zərərin ödənilməsi prosesi məhkəmələrə qədər uzanır. Halbuki sığorta vasitəsilə bu problemi sivil və sürətli şəkildə həll etmək olar".
Ekspert vurğulayıb ki, yeni icbari sığorta konsepsiyası hazırlanarkən bu reallıqlar mütləq nəzərə alınmalıdır. Mənzil istifadədədirsə, onun qazı, işığı, kommunal xətləri çəkilibsə və qeydiyyatı mövcuddursa, çıxarışın olub-olmamasından asılı olmayaraq, bu əmlak sığortalana bilməlidir:
"Yalnız sənədli evlərə məcburiyyət tətbiq etmək ikitirəlik yaradacaq, mənzillərin yarısı sığortalı, qalan yarısı isə sığortasız qalacaq. Buna görə də, yeni konsepsiyada sırf sənədsiz evlərin sığortaya cəlb edilməsi və ya onların sənədləşdirilməsi prosesinin sürətləndirilməsi istiqamətində addımlar atılmalıdır. Bu hal həm sığorta şirkətlərinin fəaliyyətini genişləndirər, həm də vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin edər. Sığorta haqqının yığılması isə vətəndaşların mütəmadi ödədiyi kommunal xərclərə inteqrasiya oluna bilər. Avtomobillərin icbari sığortası da ilk vaxtlar narazılıqla qarşılanmışdı. Lakin sonradan qəzalar zamanı dəymiş zərərin sığorta şirkətləri tərəfindən ödənildiyini görən sürücülər bu gün nəinki icbari, hətta könüllü sığortalara belə özləri müraciət edirlər. Daşınmaz əmlak sığortasında da məhz bu cür inamın formalaşması vacibdir".

ATTENTION to those who have a house:
A new concept has been developed in Azerbaijan to eliminate the longstanding stagnation in the field of compulsory real estate insurance and to protect citizens' property more reliably. The main goal of the new approach announced by Vusal Gurbanov, the Director General of the Central Bank of Azerbaijan (CBA), is to more accurately assess catastrophic risks and to ensure more adequate insurance payments to citizens in the event of unfortunate incidents.
The most important element of the innovation is that the insurance amount will no longer be formed by a single standard but through electronic platforms integrated with government agencies, tailored according to the parameters of the property, the square meters of the living area, and the location.
Medianews.az reports that according to insurance expert Ilkin Najafov, who spoke to "Kaspi" newspaper on the subject, the current situation in this field is disheartening, with the market coverage of compulsory real estate insurance being below ten percent:
"In other words, not even ten out of every hundred houses in Baku are insured compulsorily. There is only one reason for this: the penalty mechanism does not work. According to current legislation, this insurance covers quite extensive risks - fire, explosion, lightning strike, internal flooding or water leakage from a neighbor, as well as damage to property caused by malicious acts of third parties. The insurance subject is not just dry walls; it includes the main structures of the property, doors and windows, ceiling, flooring, and interior finishing as well. As can be seen, the existing coverage package is quite comprehensive and does not need to include anything additional. Our main goal should be just to properly apply this perfect coverage package to the market and to ensure the mass involvement of the population in the system."
İ. Najafov stated that the success of the new concept depends primarily on the implementation of an effective penalty mechanism:
"In my personal opinion, as in compulsory car insurance, if real fines are not applied in real estate insurance, any attractive offer will not be welcomed by the population. Let's look at compulsory car insurance for comparison. When a citizen is uninsured, they receive a fifty-manat fine every twenty days, so everyone tries to obtain this insurance. To change this situation, various options are being considered by the government, the Central Bank, and the Compulsory Insurance Bureau. Different proposals such as integrating the insurance fee into utility payments, especially electricity bills, collecting the amount through municipal bodies, or applying special penalty protocols for those without compulsory insurance by executive authorities are being discussed."
According to the expert, the new concept expected to be implemented is far more fair and flexible compared to the previous rules. The biggest deficiency in the old rules was that the amounts were the same for everyone:
"A one-room panel house in Hovsan worth 70,000 manats and a villa in Genclik valued at 10 million manats had the same insurance fee of 50 manats. Because both received a standard insurance coverage of 25,000 manats regardless of the real property value. In the new concept, insurance fees and amounts will vary according to regions, the degree of urbanization of the city, and zones."
According to property expert Elnur Farzaliyev, although the compulsory insurance system that has a mandatory character works in the automobile and other sectors in our country, it is still not fully implemented in the real estate sector: "The main reason for this is the existence of hundreds of thousands of properties without documentation in the country. According to legislation, to insure any property, there must be a document confirming ownership rights."
According to E. Farzaliyev, another aspect of the issue is the low level of insurance among owners with documentation and the lack of awareness: "In the last five years, more than 60 percent of documented apartments sold in Baku and Absheron have been purchased with mortgages or internal loans, so they are compulsorily insured until the contract expires. This is a very positive situation because damage is immediately compensated in case of risk. However, owners of documented apartments without credit appear to be interested in paying only 50 manats annually to get coverage of 25,000 manats. There are countless apartments in Baku with prices ranging from hundreds of thousands to millions and rented for at least 400 manats. Experience shows that insurance incidents such as fires, short circuits, or floods mostly occur in rented apartments. As a result, the damage payment process is prolonged until courts. However, this problem can be solved in a civilized and fast way through insurance."
The expert emphasized that these realities must be taken into account when preparing the new compulsory insurance concept. If an apartment is in use, has gas, electricity, and communal lines connected, and is registered, it should be insurable regardless of the presence of documentation:
"Applying compulsion only to documented homes will create dichotomy; half of the apartments will be insured while the other half will remain uninsured. Therefore, the new concept should take steps either to involve undocumented homes in insurance or to accelerate their documentation process. This will both expand the insurance companies’ activity and ensure citizens' security. Collection of insurance fees can be integrated into citizens' regularly paid utility expenses. Compulsory car insurance was also initially met with dissatisfaction. However, later, drivers who saw that damage during accidents was paid by insurance companies now seek compulsory and even voluntary insurance themselves. It is essential to form this kind of trust in real estate insurance as well."