Falçı və cadugər yanına gedənlər cərimələnəcək -
Tacikistan parlamentinin yuxarı palatası – Milli Məclis falçı və cadugərlərin xidmətlərindən istifadəyə görə inzibati cərimələrin tətbiqini təsdiqləyib.
Musavat.com xəbər verir ki, "AzadlıqRadiosu"nun tacik xidmətinin məlumatına görə, İnzibati Xətalar Məcəlləsinə edilən dəyişikliklərə əsasən, falçı və cadugərlərin yanına müraciət edən şəxslər 3 min 750 manatdan 4 min 500 somoniyə qədər (təxminən 486 ABŞ dolları) cərimələnəcək.
Milli Məclisin üzvü Məhmədəli Vətənzodanın sözlərinə görə, bu dəyişikliklərin əsas məqsədi ölkədə ekstremist ideologiyanın yayılmasının qarşısını almaq, eləcə də cəmiyyət arasında xurafatçılığın artmasını önləməkdir. Deputat bildirib ki, falçılıq və cadugərlik fəaliyyəti müxtəlif hallarda insanların aldadılmasına, dini və sosial radikal meyillərin güclənməsinə zəmin yaradır.
Tacikistanda son illər qeyri-rəsmi dini praktikalar və xurafat xarakterli fəaliyyətlərlə mübarizə dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi təqdim olunur.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda falçı və cadugərlərin xidmətindən istifadə edən vətəndaşlara qarşı birbaşa cərimə və ya inzibati məsuliyyət nəzərdə tutulmur. Mövcud qanunvericiliyə əsasən, məsuliyyət əsasən falçılıq fəaliyyəti ilə qazanc əldə edən, qanunsuz sahibkarlıqla məşğul olan və ya dələduzluq edən şəxslərə şamil olunur. Yalnız bu fəaliyyət aldadılma, maddi zərər, psixoloji təzyiq və ya digər hüquqpozmalara səbəb olduqda, falçılar İnzibati Xətalar və ya Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cəzalandırıla bilər. Azərbaycanda bu sahədə yanaşma vətəndaşın deyil, qanunsuz fəaliyyəti həyata keçirən tərəfin məsuliyyət daşıması prinsipinə əsaslanır.

Верхняя палата парламента Таджикистана – Национальное собрание утвердила применение административных штрафов за использование услуг гадалок и колдунов.
По сведениям сайта Musavat.com и таджикской службы "Радио Свобода", согласно внесённым изменениям в Кодекс об административных правонарушениях, лица, обращающиеся к гадалкам и колдунам, будут оштрафованы на сумму от 3 750 до 4 500 сомони (примерно 486 долларов США).
По словам члена Национального собрания Махмадали Ватанзода, основной целью этих изменений является предотвращение распространения экстремистской идеологии в стране, а также сдерживание роста суеверий в обществе. Депутат отметил, что деятельность гадалок и колдунов в разных случаях приводит к обману людей, усилению религиозных и социальных радикальных настроений.
В Таджикистане в последние годы борьба с неофициальными религиозными практиками и суеверной деятельностью представляется одним из приоритетных направлений государственной политики.
Отметим, что в Азербайджане непосредственные штрафы или административная ответственность в отношении граждан, пользующихся услугами гадалок и колдунов, не предусмотрены. В соответствии с действующим законодательством ответственность в основном возлагается на лиц, которые занимаются гаданием с целью получения дохода, незаконной предпринимательской деятельностью или мошенничеством. Лишь в случае, если такая деятельность приводит к обману, материальному ущербу, психологическому давлению или другим правонарушениям, гадалки могут быть наказаны в соответствии с соответствующими статьями Кодекса об административных правонарушениях или Уголовного кодекса. В Азербайджане в этой сфере подход основан на принципе ответственности не гражданина, а стороны, осуществляющей незаконную деятельность.