Gərginlik pik həddə çatıb – Tramp növbəti xəbərdarlığını etdi -
Gərginlik pik həddə çatıb – Tramp növbəti xəbərdarlığını etdi - “Bu gecə bütöv bir sivilizasiya məhv ola bilər”
ABŞ prezidenti Donald Tramp İrana növbəti xəbərdarlığını edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp deyib ki, əgər İran Vaşinqtonun tələblərinə əməl etməsə, “bu gecə bütöv bir sivilizasiya məhv ola bilər”.
ABŞ prezidenti eyni zamanda bildirib ki, Tehranın geri çəkilməsi üçün hələ də vaxt var və son tarix Vaşinqton vaxtiyla bu gün axşam saat 20:00-dır (Bakı vaxtıyla aprelin 8-i saat 04:00).
Son günlər Tramp İranı Hörmüz boğazını açmağa və nüvə proqramı ilə bağlı şərtləri qəbul etməyə çağırır. Əks halda, o, ölkənin enerji və nəqliyyat infrastrukturuna genişmiqyaslı zərbələr endiriləcəyini deyir.
ABŞ lideri daha əvvəl də bəyan etmişdi ki, İran “bir gecədə tamamilə məhv ola bilər” və Vaşinqtonun bu istiqamətdə hərbi planı hazırdır.
Bununla yanaşı, Tramp diplomatik kanalların hələ bağlanmadığını vurğulayaraq deyib ki, Tehran ultimatum müddəti bitməmiş geri addım atarsa, genişmiqyaslı hücumun qarşısını almaq mümkündür.
İran isə ABŞ-nin şərtlərini qəbul etməyərək, münaqişənin yalnız tam və zəmanətli şəkildə dayandırılması variantını irəli sürür.
Hazırda bölgədə gərginlik pik həddə çatıb və ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, ultimatumun icra olunması Yaxın Şərqdə daha genişmiqyaslı müharibəyə səbəb ola bilər.

US President Donald Trump has issued another warning to Iran.
Medianews.az reports that Trump said that if Iran does not comply with Washington's demands, “an entire civilization could be destroyed tonight.”
The US president also stated that there is still time for Tehran to withdraw, and the deadline is 8:00 PM this evening.
In recent days, Trump has been calling on Iran to open the Strait of Hormuz and accept the conditions regarding its nuclear program. Otherwise, he says, the country’s energy and transportation infrastructure will be subjected to wide-scale strikes.
The US leader had previously declared that Iran “could be completely destroyed overnight,” and Washington has a military plan ready in this regard.
At the same time, Trump emphasized that diplomatic channels have not yet been closed and said that if Tehran steps back before the ultimatum expires, it is possible to prevent a large-scale attack.
Iran, on the other hand, refuses to accept US conditions and proposes only the option of fully and guaranteed cessation of the conflict.
Currently, tensions in the region have reached a peak, and experts warn that the enforcement of the ultimatum could lead to a wider war in the Middle East.