Gərginlik pik həddə çatıb – Tramp növbəti xəbərdarlığını etdi -
Gərginlik pik həddə çatıb – Tramp növbəti xəbərdarlığını etdi - “Bu gecə bütöv bir sivilizasiya məhv ola bilər”
ABŞ prezidenti Donald Tramp İrana növbəti xəbərdarlığını edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tramp deyib ki, əgər İran Vaşinqtonun tələblərinə əməl etməsə, “bu gecə bütöv bir sivilizasiya məhv ola bilər”.
ABŞ prezidenti eyni zamanda bildirib ki, Tehranın geri çəkilməsi üçün hələ də vaxt var və son tarix Vaşinqton vaxtiyla bu gün axşam saat 20:00-dır (Bakı vaxtıyla aprelin 8-i saat 04:00).
Son günlər Tramp İranı Hörmüz boğazını açmağa və nüvə proqramı ilə bağlı şərtləri qəbul etməyə çağırır. Əks halda, o, ölkənin enerji və nəqliyyat infrastrukturuna genişmiqyaslı zərbələr endiriləcəyini deyir.
ABŞ lideri daha əvvəl də bəyan etmişdi ki, İran “bir gecədə tamamilə məhv ola bilər” və Vaşinqtonun bu istiqamətdə hərbi planı hazırdır.
Bununla yanaşı, Tramp diplomatik kanalların hələ bağlanmadığını vurğulayaraq deyib ki, Tehran ultimatum müddəti bitməmiş geri addım atarsa, genişmiqyaslı hücumun qarşısını almaq mümkündür.
İran isə ABŞ-nin şərtlərini qəbul etməyərək, münaqişənin yalnız tam və zəmanətli şəkildə dayandırılması variantını irəli sürür.
Hazırda bölgədə gərginlik pik həddə çatıb və ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, ultimatumun icra olunması Yaxın Şərqdə daha genişmiqyaslı müharibəyə səbəb ola bilər.

Президент США Дональд Трамп сделал очередное предупреждение Ирану.
Medianews.az сообщает, что Трамп заявил, что если Иран не выполнит требования Вашингтона, «этой ночью может быть уничтожена целая цивилизация».
Президент США также отметил, что у Тегерана еще есть время для отступления, а крайний срок — сегодня в 20:00.
В последние дни Трамп призывает Иран открыть Ормузский пролив и принять условия по ядерной программе. В противном случае, он обещает нанести стране масштабные удары по энергетической и транспортной инфраструктуре.
Ранее лидер США заявлял, что Иран «может быть полностью уничтожен за одну ночь» и военный план Вашингтона по этому направлению готов.
В то же время Трамп подчеркнул, что дипломатические каналы еще не закрыты, и сказал, что если Тегеран отступит до истечения ультиматума, полномасштабного нападения можно избежать.
Иран же отказывается принимать условия США, предлагая только вариант полного и гарантированного прекращения конфликта.
В настоящее время напряженность в регионе достигла пика, и эксперты предупреждают, что исполнение ультиматума может привести к более масштабной войне на Ближнем Востоке.