Həsən Xomeyni kimdir? Niyə onun adı yenidən ön plana çıxır?
İran İslam Respublikasının qurucusu Ruhullah Xomeyninin nəvəsi Həsən Xomeyni ölkədə növbəti ali rəhbərin müəyyənləşdirilməsi prosesində əsas fiqurlardan birinə çevrilə bilər.
Medianews.az bildirir ki, ABŞ-nin “Röyter” agentliyinin şərhində belə deyilir.
Qeyd olunur ki, Ruhullah Xomeynidən sonrakı ali rəhbər Əli Xameneinin ABŞ ilə İsrailin birgə hərbi hücumu nəticəsində öldürülməsi İranda varislik məsələsini gündəmə gətirib: “Xameneinin 86 yaşı vardı. Ona görə uzun müddət idi varislik məsələsi müzakirə olunurdu. Lakin bu məsələyə aydınlıq gətirilməmiş o, öldürüldü və beləliklə, varislik problemi indi daha təxirəsalınmaz xarakter alıb”.
Şərhdə vurğulanır ki, 53 yaşlı Həsən Xomeyni Ruhullah Xomeyninin 15 nəvəsi arasında ən tanınmış simadır: “O, İranın ruhani elitasında nisbətən mötədil fiqur kimi qəbul olunur. Keçmiş prezidentlər Məhəmməd Xatəmi və Həsən Ruhani ilə yaxın münasibətləri var. Hər iki siyasətçi hakimiyyətdə olduqları dövrdə Qərblə dialoq siyasəti yürüdüb.
Həsən Xomeyni Tehranda babasının məqbərəsinin mühafizəçisi kimi simvolik, amma əhəmiyyətli vəzifə daşıyır və indiyədək dövlət postu tutmayıb.
Bəzi siyasi dairələrdə o, Əli Xameneinin hakimiyyəti dövründə güclənmiş sərt xətt tərəfdarlarına, xüsusilə də Xameneinin oğlu Müctəbaya alternativ kimi dəyərləndirilir.
Həsən Xomeyni 2021-ci ildə prezidentliyə namizədləri yoxlayan Qəyyumlar Şurasını tənqid etmişdi. Həmin qərar sərt xətt tərəfdarı İbrahim Rəisinin qələbəsinə yol açmışdı (Rəisi 2024-cü ildə helikopter qəzasında həlak oldu).
“Siz mənim yerimə kimisə seçib mənə deyə bilməzsiniz ki, ona səs ver” – Həsən Xomeyni o vaxt belə bəyanat vermişdi.
Həsən Xomeyni 2022-ci ildə əxlaq polisi tərəfindən saxlandıqdan sonra ölən gənc qadın Məhsa Əmini ilə bağlı şəffaf araşdırma aparılmasını tələb etmişdi. Əmini məsələsi iri aksiyalara səbəb olmuşdu.
Hakimiyyət orqanlarının “təlim və tərbiyə” adı altında baş verənlərə aydın və dəqiq izah verməli olduğunu bildirən Həsən Xomeyni eyni zamanda ali rəhbər Əli Xamenei əleyhinə şüarlar səsləndirən etirazçıları da tənqid etmişdi. O, iğtişaşlar zamanı hakimiyyətə dəstək yürüşündə iştirak etmiş, zorakılığın bir hissəsini İŞİD tipli qrupların fəaliyyətinə bənzətmişdi.
Yaxın çevrəsində olan şəxslər Həsən Xomeynini musiqi, qadın hüquqları və sosial azadlıqlar məsələsində daha açıq düşüncəli ilahiyyatçı kimi xarakterizə edirlər. Sosial medianı izlədiyi, Qərb fəlsəfəsinə maraq göstərdiyi bildirilir.
Həsən Xomeyni 2015-ci ildə imzalanmış nüvə sazişini dəstəkləyən Ruhani hökumətini müdafiə edib. Həmin saziş sonradan, 2018-ci ildə ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən ləğv olundu.
Həsən Xomeyni sanksiyalar səbəbindən iranlıların üzləşdiyi iqtisadi çətinliklər barədə açıq danışır.
Təxminən on il əvvəl Həsən Xomeyni ali rəhbəri seçən quruma – Ekspertlər Şurasına üzv olmaq istəsə də, Qəyyumlar Şurası onun namizədliyini qeydə almadı. Rəsmi əsas kimi onun ruhani rütbəsinin höccətülislam səviyyəsində olmasının kifayət etmədiyi göstərildi. Amma bəziləri hesab edir ki, Həsən Xomeyni islahatçı düşərgənin güclənməsinə imkan verməmək üçün Ekspertlər Şurasına buraxılmayıb.
2008-ci ildə verdiyi müsahibədə Həsən Xomeyninin hərbçilərin siyasətdən kənarda qalmalı olduğunu deməsi onun dolayısı ilə İnqilab Keşikçiləri Korpusunu (SEPAH) tənqid etməsi kimi yozulmuşdu. Bununla belə, Həsən Xomeyninin SEPAH-la münasibətlərinin yaxşı olduğu bildirilir.
Ötən il İsraillə İran arasında 12 günlük müharibə zamanı Həsən Xomeyni Əli Xameneiyə məktub yazaraq onun liderliyini yüksək qiymətləndirmiş, İran raketlərinin İsrail üçün “kabus”, İran xalqı üçün isə “qürur mənbəyi” olduğunu bildirmişdi.
O, İsraili “sionist, şər rejim, xərçəng şişi” adlandırıb, müsəlman dünyasını sionizmə qarşı güclənməyə çağırıb.
Ərəb və ingilis dillərini sərbəst bildiyi qeyd olunan Həsən Xomeyni gənclik illərində futbol oynayıb. 21 yaşında babasının təkidi ilə Qum şəhərinə gedərək ilahiyyat təhsili alıb.
Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Əli Xameneinin ölümündən sonra ali lider postu ətrafında müzakirələrdə Həsən Xomeyninin nəvəsinin adı daha çox hallana bilər, lakin qərarı verəcək əsas söz sahibləri yenə də ruhani elitanın qapalı dairələri olacaq”.

Hassan Khomeini, the grandson of Ruhollah Khomeini, the founder of the Islamic Republic of Iran, could become one of the main figures in the next process of determining the country’s supreme leader.
Medianews.az reports that this is stated in a commentary by the US "Reuters" agency.
It is noted that the issue of succession has come to the fore in Iran due to the death of the supreme leader following Ruhollah Khomeini, Ali Khamenei, as a result of a joint US-Israeli military attack: "Khamenei was 86 years old. For a long time, the issue of succession was discussed. However, before this issue was clarified, he was killed, and thus the succession problem has now taken on a more urgent character."
The commentary emphasizes that 53-year-old Hassan Khomeini is the most well-known figure among Ruhollah Khomeini's 15 grandchildren: "He is regarded as a relatively moderate figure within Iran’s clerical elite. He has close relations with former presidents Mohammad Khatami and Hassan Rouhani. Both politicians pursued a policy of dialogue with the West during their time in power.
Hassan Khomeini holds a symbolic but significant position as the guardian of his grandfather’s mausoleum in Tehran and has not yet held a government post.
In some political circles, he is considered an alternative to the hardline supporters who strengthened during Ali Khamenei’s rule, particularly Khamenei's son Mojtaba.
Hassan Khomeini criticized the Guardian Council in 2021 for vetting presidential candidates. That decision paved the way for the victory of hardline supporter Ebrahim Raisi (Raisi died in a helicopter crash in 2024).
“You cannot choose someone for me and tell me to vote for that person,” Hassan Khomeini had declared at the time.
Hassan Khomeini demanded a transparent investigation into the case of Mahsa Amini, the young woman who died after being detained by the moral police in 2022. The Amini case sparked large-scale protests.
Hassan Khomeini stated that government bodies must provide clear and accurate explanations about what happened under the guise of "training and education," while at the same time criticizing protesters who chanted slogans against Supreme Leader Ali Khamenei. He participated in a march supporting the government during the unrest and likened some of the violence to the activities of ISIS-like groups.
People close to him characterize Hassan Khomeini as a theologian with a more open-minded approach concerning music, women’s rights, and social freedoms. It is said that he follows social media and shows interest in Western philosophy.
Hassan Khomeini defended the Rouhani government, which supported the nuclear deal signed in 2015. That deal was later annulled in 2018 by US President Donald Trump.
Hassan Khomeini speaks openly about the economic difficulties faced by Iranians due to sanctions.
About ten years ago, Hassan Khomeini sought to become a member of the Assembly of Experts, the body that elects the supreme leader, but the Guardian Council did not register his candidacy. Officially, it was stated that his clerical rank of Hojjatoleslam was insufficient. However, some believe that Hassan Khomeini was not allowed into the Assembly of Experts to prevent the strengthening of the reformist camp.
In a 2008 interview, Hassan Khomeini's statement that military personnel should stay out of politics was interpreted as an indirect criticism of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC/SEPAH). Nevertheless, it is reported that Hassan Khomeini has good relations with SEPAH.
Last year, during the 12-day war between Israel and Iran, Hassan Khomeini wrote a letter to Ali Khamenei praising his leadership and stating that Iranian missiles were a "nightmare" for Israel and a "source of pride" for the Iranian people.
He called Israel a "Zionist, evil regime, cancerous tumor," and urged the Muslim world to strengthen against Zionism.
Hassan Khomeini is said to be fluent in Arabic and English and played football in his youth. At age 21, he went to the city of Qom at his grandfather’s insistence to receive theological education.
Observers believe that after Ali Khamenei’s death, Hassan Khomeini’s grandson’s name may come up more frequently in discussions around the supreme leader post, but the ultimate decision-makers will again be the closed circles of the clerical elite."