İlk dəfə: Ukrayna robotları rus ordusunun mövqeyini ələ keçirib
Dörd ildən çoxdur davam edən müharibə tarixində ilk dəfə olaraq Ukrayna robotları piyadaların iştirakı olmadan Rusiya ordusunun mövqeyini ələ keçirib.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski bəyan edib.
Zelenskinin sözlərinə görə, əməliyyat yerüstü robotlaşdırılmış komplekslər və dronlar vasitəsilə həyata keçirilib, işğalçılar isə təslim olmaq məcburiyyətində qalıblar.
Ötən il ABŞ-nin “Vaşinqton Post” qəzeti də bənzər əməliyyat barədə məlumat yaymışdı. Qəzet qeyd etmişdi ki, əməliyyatı Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 3-cü hücum briqadası reallaşdırıb. Bundan əlavə, cəbhədə Ukraynaya məxsus yerüstü dronun ay yarım ərzində piyadaların əvəzinə hərbi mövqeni qoruması halının da qeydə alındığı vurğulanmışdı.

Впервые за более чем четыре года продолжающейся войны украинские роботы без участия пехоты захватили позиции российской армии.
Medianews.az сообщает, что об этом заявил президент Украины Владимир Зеленский.
По словам Зеленского, операция была проведена с помощью наземных роботизированных комплексов и дронов, в результате чего оккупанты были вынуждены сдаться.
В прошлом году газета США "Вашингтон Пост" также публиковала информацию о подобной операции. Газета отмечала, что операцию осуществила 3-я штурмовая бригада Вооружённых сил Украины. Кроме того, были зафиксированы случаи, когда на передовой украинский наземный дрон в течение полутора месяцев вместо пехоты охранял военную позицию.