İlk dəfə: Ukrayna robotları rus ordusunun mövqeyini ələ keçirib
Dörd ildən çoxdur davam edən müharibə tarixində ilk dəfə olaraq Ukrayna robotları piyadaların iştirakı olmadan Rusiya ordusunun mövqeyini ələ keçirib.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski bəyan edib.
Zelenskinin sözlərinə görə, əməliyyat yerüstü robotlaşdırılmış komplekslər və dronlar vasitəsilə həyata keçirilib, işğalçılar isə təslim olmaq məcburiyyətində qalıblar.
Ötən il ABŞ-nin “Vaşinqton Post” qəzeti də bənzər əməliyyat barədə məlumat yaymışdı. Qəzet qeyd etmişdi ki, əməliyyatı Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin 3-cü hücum briqadası reallaşdırıb. Bundan əlavə, cəbhədə Ukraynaya məxsus yerüstü dronun ay yarım ərzində piyadaların əvəzinə hərbi mövqeni qoruması halının da qeydə alındığı vurğulanmışdı.

For the first time in the more than four years of ongoing war, Ukrainian robots have taken control of the Russian army's positions without the involvement of infantry.
Medianews.az reports that this was declared by Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
According to Zelensky, the operation was carried out using ground robotic complexes and drones, and the invaders were forced to surrender.
Last year, the US "Washington Post" newspaper also reported about a similar operation. The newspaper noted that the operation was carried out by the 3rd Assault Brigade of the Ukrainian Armed Forces. In addition, it was emphasized that there was also a case on the front line where a ground drone belonging to Ukraine defended a military position instead of infantry for a month and a half.