İqtisadiyyatda 2026-cı il "zəlzələsi":
Hər keçən il inkişaf edən texnologiya və süni intellektin təsiri ilə bəzi peşələr öz əhəmiyyətini itirməyə başlayır. Bu peşələrin yerini süni intellekt dəstəkli asistent botlar tutur. 2026-cı ildən etibarən bəzi sahələrin lazımsız qalacağı və texnologiyaya uyğunlaşa bilməyən insanların işsiz qalma təhlükəsi ilə üzləşəcəyi proqnozlaşdırılır.
Medianews.az xəbər verir ki, texnologiyanın daim dəyişməsi bir çox peşənin həm məğzini, həm də iş yükünü dəyişib. Süni intellekt bəzi qruplar üçün asanlıq yaratsa da, insan əməyinə ehtiyacı azaltdığı üçün ciddi narahatlıq doğurur.
2026-cı ildə süni intellektin təsiri ilə artıq insan ehtiyacına son qoyacaq və tamamilə rəqəmsal dəstəklə çalışacaq peşələr bəlli olub:
Başlanğıc səviyyəli proqramçılar: Əvvəllər sadə bir veb-sayt və ya tətbiq interfeysi yazmaq həftələrlə vaxt aparırdı. İndi süni intellekt alətləri saniyələr ərzində xətaları düzəldir və təmiz kod təqdim edir. 2026-cı ildə sadəcə "kod yazanlar" deyil, sistem arxitekturasını quran mühəndislər ayaqda qalacaq.
Çağrı mərkəzləri (Call Center): Təkmilləşmiş səs texnologiyaları və təbii dil emalı sayəsində müştəri xidmətləri artıq daha sürətlidir. Standart problemləri həll edən təmsilçilərin yerini emosional tonlaması qüsursuz olan və heç vaxt yorulmayan rəqəmsal asistentlər alır.
Məzmun yazarları (Copywriter): Məhsul təsvirləri, qısa xəbər bülletenləri və ya texniki hesabatlar... Məlumat toplama və xülasə çıxarma işində süni intellekt artıq insanı keçib. İndi sadə "məzmun yazarı" deyil, süni intellekti idarə edən "prompt mühəndisləri" və "strateji redaktorlar" axtarılır.
Mühasibatlıq və məlumat daxiletmə işçiləri: Blokçeyn (Blockchain) və ağıllı maliyyə proqramları faktura takibi və dəftərxana işləri kimi rutin tapşırıqları tamamilə avtonom hala gətirir. Mürəkkəb risk analizlərini saniyələr ərzində edən alqoritmlər ənənəvi mühasibat üsullarını tarixə qovuşdura bilər./milli.az

С каждым годом развивающиеся технологии и влияние искусственного интеллекта приводят к тому, что некоторые профессии начинают терять свою значимость. На место этих профессий приходят ассистент-боты с поддержкой искусственного интеллекта. С 2026 года прогнозируется, что некоторые сферы станут ненужными, и люди, не способные адаптироваться к технологиям, столкнутся с риском безработицы.
Medianews.az сообщает, что постоянные изменения в технологиях изменили как суть, так и нагрузку многих профессий. Искусственный интеллект облегчает задачи для некоторых групп, но вызывает серьезные опасения, так как снижает потребность в человеческом труде.
В 2026 году уже определились профессии, которые под влиянием искусственного интеллекта полностью прекратят потребность в людях и будут работать исключительно при цифровой поддержке:
Программисты начального уровня: Раньше написание простого веб-сайта или интерфейса приложения занимало недели. Сейчас инструменты с искусственным интеллектом исправляют ошибки и предоставляют чистый код за секунды. В 2026 году останутся не просто "те, кто пишет код", а инженеры, создающие архитектуру систем.
Колл-центры: Благодаря продвинутым голосовым технологиям и обработке естественного языка, обслуживание клиентов теперь более оперативное. Вместо представителей, решающих стандартные проблемы, приходят цифровые ассистенты с безупречным эмоциональным тоном, которые никогда не устают.
Копирайтеры: Описания продуктов, короткие новостные бюллетени или технические отчёты... В сборе и обобщении информации искусственный интеллект уже превосходит человека. Сейчас востребованы не просто "копирайтеры", а "инженеры prompt" и "стратегические редакторы", управляющие искусственным интеллектом.
Бухгалтерия и работники по вводу данных: Блокчейн и умные финансовые программы полностью автономизируют рутинные задачи, такие как отслеживание счетов и канцелярские работы. Алгоритмы, выполняющие сложный анализ рисков за секунды, могут отправить традиционные бухгалтерские методы в прошлое./milli.az