İran bu iki ölkəni məlumatlandırdı:
Tehran ABŞ ilə İranın nüvə proqramı üzrə danışıqların təfərrüatı və gedişatı barədə Moskva və Pekini məlumatlandırıb.
Publika.az xəbər verir ki, bunu İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi açıqlayıb.
Bir gün əvvəl İranın xarici işlər nazirinin hüquqi və beynəlxalq məsələlər üzrə müavini Kazem Qərib-Abadi sosial media hesabında yazıb ki, Omanda keçirilən ABŞ ilə danışıqlardan sonra Çin və Rusiya səfirləri ilə görüş keçirilib. Görüşdə danışıqların gedişatı barədə ətraflı məlumat verilib.
İRNA agentliyi nazirin sözlərini sitat gətirərək bildirib: “Biz Çin və Rusiya ilə məsləhətləşmələrimizi davam etdiririk. Onlar strateji tərəfdaşlarımız və dost ölkələrdir. Müavinim dünən Çin və Rusiya səfirləri ilə görüşərək danışıqların təfərrüatlarını onlara təqdim etdi. Məsləhətləşmələrimiz davam edəcək”.
Qeyd olunur ki, bu açıqlama ABŞ və İran nümayəndə heyətlərinin Omanın Maskat şəhərində keçirilmiş danışıqlarından bir neçə gün sonraya təsadüf edir. Omanın vasitəçiliyi ilə baş tutan görüş 2025-ci ilin iyununda İran-İsrail münaqişəsinin açıq mərhələsi səbəbindən yaranan fasilədən sonra ilk görüş idi. O vaxta qədər tərəflər beş raund məsləhətləşmə keçirmişdi.

Тегеран проинформировал Москву и Пекин о деталях и ходе переговоров между США и Ираном по ядерной программе.
Как сообщает Publika.az, об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи.
За день до этого заместитель министра иностранных дел Ирана по юридическим и международным вопросам Казем Гариб Абади в своем аккаунте в социальных сетях написал, что после переговоров с США, проведенных в Омане, состоялась встреча с послами Китая и России. На встрече была предоставлена подробная информация о ходе переговоров.
Агентство IRNA, цитируя слова министра, сообщило: «Мы продолжаем консультации с Китаем и Россией. Они являются нашими стратегическими партнерами и дружественными странами. Вчера мой заместитель встретился с послами Китая и России и представил им детали переговоров. Наши консультации будут продолжены».
Отмечается, что это заявление совпадает с несколькими днями после переговоров делегаций США и Ирана, состоявшихся в городе Маскат, Оман. Встреча, организованная при посредничестве Омана, была первой после перерыва, вызванного обострением конфликта между Ираном и Израилем в июне 2025 года. До того стороны провели пять раундов консультаций.