İran bu iki ölkəni məlumatlandırdı:
Tehran ABŞ ilə İranın nüvə proqramı üzrə danışıqların təfərrüatı və gedişatı barədə Moskva və Pekini məlumatlandırıb.
Publika.az xəbər verir ki, bunu İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi açıqlayıb.
Bir gün əvvəl İranın xarici işlər nazirinin hüquqi və beynəlxalq məsələlər üzrə müavini Kazem Qərib-Abadi sosial media hesabında yazıb ki, Omanda keçirilən ABŞ ilə danışıqlardan sonra Çin və Rusiya səfirləri ilə görüş keçirilib. Görüşdə danışıqların gedişatı barədə ətraflı məlumat verilib.
İRNA agentliyi nazirin sözlərini sitat gətirərək bildirib: “Biz Çin və Rusiya ilə məsləhətləşmələrimizi davam etdiririk. Onlar strateji tərəfdaşlarımız və dost ölkələrdir. Müavinim dünən Çin və Rusiya səfirləri ilə görüşərək danışıqların təfərrüatlarını onlara təqdim etdi. Məsləhətləşmələrimiz davam edəcək”.
Qeyd olunur ki, bu açıqlama ABŞ və İran nümayəndə heyətlərinin Omanın Maskat şəhərində keçirilmiş danışıqlarından bir neçə gün sonraya təsadüf edir. Omanın vasitəçiliyi ilə baş tutan görüş 2025-ci ilin iyununda İran-İsrail münaqişəsinin açıq mərhələsi səbəbindən yaranan fasilədən sonra ilk görüş idi. O vaxta qədər tərəflər beş raund məsləhətləşmə keçirmişdi.

Iran informed these two countries:
Tehran has informed Moscow and Beijing about the details and progress of the negotiations between the US and Iran on the nuclear program.
Publika.az reports that this was stated by Iran's Foreign Minister Abbas Araqchi.
One day earlier, Iran's Deputy Foreign Minister for Legal and International Affairs Kazem Qaribabadi wrote on his social media account that after the negotiations held with the US in Oman, meetings were conducted with the Chinese and Russian ambassadors. During the meeting, detailed information about the progress of the negotiations was provided.
The IRNA agency, quoting the minister, stated: "We continue our consultations with China and Russia. They are our strategic partners and friendly countries. My deputy met with the Chinese and Russian ambassadors yesterday and presented to them the details of the negotiations. Our consultations will continue."
It is noted that this statement coincides with a few days after the talks between the US and Iranian delegations held in the city of Muscat, Oman. The meeting, facilitated by Oman, was the first since the open phase of the Iran-Israel conflict in June 2025 caused a hiatus. Until then, the parties had held five rounds of consultations.