Bu ölkə Ebola təhlükəsinə görə sərhədini bağladı
Uqanda hakimiyyəti Konqo Demokratik Respublikası ilə sərhədlərin dərhal bağlanması barədə qərar qəbul edib.
Bu addım Konqoda Ebola virusuna yoluxma hallarının artması və bunun Uqanda ərazisinə də keçməsi fonunda atılıb. Qərar Uqandada Ebola ilə mübarizə üzrə yerli işçi qrupu tərəfindən qəbul olunub. Bildirilib ki, mayın 15-də Konqoda epidemiyanın elan edilməsindən əvvəl həmin ölkədən gələn xəstələrlə təmasda olmuş səhiyyə işçiləri arasında virusa tutulma halları artıb.
Uqanda hökuməti indiyədək ölkədə Ebola virusuna 7 yoluxma halının təsdiqləndiyini açıqlayıb. Yoluxanlar arasında 59 yaşlı kişinin mayın 14-də paytaxt Kampala şəhərində vəfat etdiyi qeyd olunub.
Rəsmi məlumatlara görə, ölkədə qeydə alınan yoluxmaların sayı sabit qalsa da, xəstələrlə təmasda olan şəxslərin, xüsusilə də tibb işçilərinin sayı artır. Bu səbəbdən hakimiyyət orqanları virusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə profilaktik tədbirləri daha da sərtləşdirib./AZƏRTAC

Uganda's government has decided to immediately close the borders with the Democratic Republic of Congo.
This step was taken against the background of an increase in Ebola virus infection cases in Congo and the virus spreading to Uganda's territory. The decision was made by the local task force fighting Ebola in Uganda. It was reported that before the epidemic was declared in Congo on May 15, cases of virus infection increased among healthcare workers who had contact with patients coming from that country.
The Ugandan government has announced that so far, 7 cases of Ebola virus infection have been confirmed in the country. It was noted that among the infected, a 59-year-old man died on May 14 in the capital city Kampala.
According to official information, although the number of recorded infections in the country remains stable, the number of people in contact with patients, especially healthcare workers, is increasing. For this reason, authorities have further tightened preventive measures in order to prevent the spread of the virus./AZERTAC