Bu ölkə Ebola təhlükəsinə görə sərhədini bağladı
Uqanda hakimiyyəti Konqo Demokratik Respublikası ilə sərhədlərin dərhal bağlanması barədə qərar qəbul edib.
Bu addım Konqoda Ebola virusuna yoluxma hallarının artması və bunun Uqanda ərazisinə də keçməsi fonunda atılıb. Qərar Uqandada Ebola ilə mübarizə üzrə yerli işçi qrupu tərəfindən qəbul olunub. Bildirilib ki, mayın 15-də Konqoda epidemiyanın elan edilməsindən əvvəl həmin ölkədən gələn xəstələrlə təmasda olmuş səhiyyə işçiləri arasında virusa tutulma halları artıb.
Uqanda hökuməti indiyədək ölkədə Ebola virusuna 7 yoluxma halının təsdiqləndiyini açıqlayıb. Yoluxanlar arasında 59 yaşlı kişinin mayın 14-də paytaxt Kampala şəhərində vəfat etdiyi qeyd olunub.
Rəsmi məlumatlara görə, ölkədə qeydə alınan yoluxmaların sayı sabit qalsa da, xəstələrlə təmasda olan şəxslərin, xüsusilə də tibb işçilərinin sayı artır. Bu səbəbdən hakimiyyət orqanları virusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə profilaktik tədbirləri daha da sərtləşdirib./AZƏRTAC

Правительство Уганды приняло решение немедленно закрыть границы с Демократической Республикой Конго.
Этот шаг был сделан на фоне роста случаев заражения вирусом Эбола в Конго и его проникновения на территорию Уганды. Решение было принято местной рабочей группой по борьбе с Эболой в Уганде. Было сообщено, что до объявления эпидемии 15 мая в Конго случаи заражения среди медицинских работников, контактировавших с больными, увеличились.
Правительство Уганды заявило, что к настоящему времени в стране подтверждено 7 случаев заражения вирусом Эбола. Среди заражённых отмечено, что 59-летний мужчина скончался 14 мая в столице Кампале.
По официальным данным, несмотря на стабилизацию количества зарегистрированных случаев заражения в стране, увеличивается число лиц, контактировавших с больными, особенно медицинских работников. По этой причине органы власти ужесточили профилактические меры с целью предотвратить распространение вируса./АЗЕРТАДЖ