İrandakı müharibə Azərbaycanda qiymətləri necə artırıb? -
Rəsmi statistikaya əsasən, bu ilin ilk rübündə istehlak bazarında 5.7 faiz qiymət artımı qeydə alınıb. Qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə daha yüksək inflyasiya müşahidə olunub: 6,8 faiz. Mart ayında isə qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə istehlak qiymətləri əvvəlki ilin müvafiq ayına nisbətən 6,5 faiz artıb.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, ötən ay qida məhsullarının qiymət artımlarının strukturuna diqqət yetirəndə daha çox inflyasiyanın meyvə və tərəvəzlərdə qeydə alındığı görünür: “Belə ki, meyvələrdə 3.6, tərəvəzlərdə isə 3.2 faiz qiymət artımları müşahidə olunub. Bütövlükdə, mart ayında uzun düyü, çörək, toyuq əti, təzə balıq, süd, pendir, süfrə marqarini, günəbaxan və qarğıdalı yağları, limon, portağal, naringi, banan, alma, armud, kivi, qoz, fındıq, xiyar, pomidor, şirin bibər, balqabaq, yerkökü, kartof bahalaşıb.
Meyvə və tərəvəzin qiymətində daha çox artımların qeydə alınması bir sıra məhsullar üzrə idxalın payının çox olması ilə bağlıdır. İran müharibəsi mart ayında idxal inflyasiyasını daha da aktivləşdirib. Dünya bazarında müşahidə edilən qiymət artımları fonunda yerli kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının genişləndirilməsi daha da prioritetləşməkdədir. Son qlobal və regional geosiyasi gərginliklər bir daha təsdiq edir ki, qiymət artımlarının qarşısının alınması üçün əsas yol yerli istehsaldır. Bununla idxal inflyasiyasının təsirlərini minimumlaşdırmaq və istehlak bazarında qiymət optimallığını qorumaq olar”.

According to official statistics, a 5.7 percent price increase was recorded in the consumer market in the first quarter of this year. Higher inflation was observed in food products, alcoholic beverages, and tobacco products: 6.8 percent. In March, consumer prices for food products, alcoholic beverages, and tobacco products increased by 6.5 percent compared to the same month of the previous year.
Economist deputy Vugar Bayramov said in an interview with Medianews.az that when looking at the structure of food price increases last month, it is evident that more inflation was recorded in fruits and vegetables: “Specifically, price increases of 3.6 percent in fruits and 3.2 percent in vegetables were observed. Overall, in March, long-grain rice, bread, chicken meat, fresh fish, milk, cheese, table margarine, sunflower and corn oils, lemon, orange, tangerine, banana, apple, pear, kiwi, walnut, hazelnut, cucumber, tomato, sweet pepper, pumpkin, carrot, and potato prices increased.”
The higher price increases in fruits and vegetables are related to the large share of imports for certain products. The Iran war further activated import inflation in March. Against the background of price increases observed in the global market, expanding the production of local agricultural products is becoming even more of a priority. Recent global and regional geopolitical tensions once again confirm that the main way to prevent price increases is local production. In this way, the effects of import inflation can be minimized and price stability maintained in the consumer market.”