İrandakı müharibə Azərbaycanda qiymətləri necə artırıb? -
Rəsmi statistikaya əsasən, bu ilin ilk rübündə istehlak bazarında 5.7 faiz qiymət artımı qeydə alınıb. Qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə daha yüksək inflyasiya müşahidə olunub: 6,8 faiz. Mart ayında isə qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə istehlak qiymətləri əvvəlki ilin müvafiq ayına nisbətən 6,5 faiz artıb.
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, ötən ay qida məhsullarının qiymət artımlarının strukturuna diqqət yetirəndə daha çox inflyasiyanın meyvə və tərəvəzlərdə qeydə alındığı görünür: “Belə ki, meyvələrdə 3.6, tərəvəzlərdə isə 3.2 faiz qiymət artımları müşahidə olunub. Bütövlükdə, mart ayında uzun düyü, çörək, toyuq əti, təzə balıq, süd, pendir, süfrə marqarini, günəbaxan və qarğıdalı yağları, limon, portağal, naringi, banan, alma, armud, kivi, qoz, fındıq, xiyar, pomidor, şirin bibər, balqabaq, yerkökü, kartof bahalaşıb.
Meyvə və tərəvəzin qiymətində daha çox artımların qeydə alınması bir sıra məhsullar üzrə idxalın payının çox olması ilə bağlıdır. İran müharibəsi mart ayında idxal inflyasiyasını daha da aktivləşdirib. Dünya bazarında müşahidə edilən qiymət artımları fonunda yerli kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalının genişləndirilməsi daha da prioritetləşməkdədir. Son qlobal və regional geosiyasi gərginliklər bir daha təsdiq edir ki, qiymət artımlarının qarşısının alınması üçün əsas yol yerli istehsaldır. Bununla idxal inflyasiyasının təsirlərini minimumlaşdırmaq və istehlak bazarında qiymət optimallığını qorumaq olar”.

Согласно официальной статистике, в первом квартале этого года на потребительском рынке зафиксирован рост цен на 5,7 процента. По продовольственным товарам, алкогольным напиткам и табачным изделиям наблюдалась более высокая инфляция: 6,8 процента. В марте же потребительские цены на продовольственные товары, алкогольные напитки и табачные изделия по сравнению с соответствующим месяцем прошлого года выросли на 6,5 процента.
Экономист и депутат Вугар Байрамов в комментарии для Medianews.az сказал, что при анализе структуры повышения цен на продукты питания в прошлом месяце видно, что инфляция больше всего наблюдалась по фруктам и овощам: «Так, по фруктам отмечен рост цен на 3,6 процента, по овощам — на 3,2 процента. В целом в марте подорожали длиннозерный рис, хлеб, куриное мясо, свежая рыба, молоко, сыр, столочный маргарин, подсолнечное и кукурузное масла, лимон, апельсин, мандарин, банан, яблоко, груша, киви, грецкий орех, фундук, огурцы, помидоры, сладкий перец, тыква, морковь, картофель.
Более значительный рост цен на фрукты и овощи связан с большой долей импорта по ряду продуктов. Иранская война в марте дополнительно активизировала инфляцию на импорт. На фоне роста цен на мировом рынке расширение производства местной сельскохозяйственной продукции становится еще более приоритетным. Последние глобальные и региональные геополитические напряженности вновь подтверждают, что главным путем предотвращения роста цен является местное производство. Таким образом можно минимизировать влияние импортной инфляции и сохранить ценовую оптимальность на потребительском рынке».