İranı idarə edən üçüncü şəxsin kimliyi də bilindi
Məlum olduğu kimi, İranın ali lideri Əli Xameneinin öldürülməsindən sonra ölkənin idarə olunması üçün müvəqqəti şura yaradılıb.
Martın 1-i səhər şuranın üç nəfərdən ibarət olduğu bəyan edilib və onlardan ikisinin adı açıqlanıb: prezident Məsud Pezeşkian və məhkəmə sisteminin rəhbəri Qulamhüseyn Mohseni Ejei. Eyni zamanda qeyd edilib ki, Konstitusiya Keşikçiləri Şurasının üzvlərindən biri də ölkəni idarə etmək üçün yaradılan müvəqqəti şuraya daxil ediləcək.
Medianews.az bildirir ki, martın 1-i günorta saatlarında müvəqqəti şuranın üçüncü üzvünün də adı açıqlanıb. Bu, ayətullah Əlirza Ərafidir.
İran mediası xəbər verir ki, Əlirza Ərafi artıq Konstitusiya Keşikçiləri Şurasının üzvləri sırasına daxil edilib və ölkəni idarə edən müvəqqəti şuranın üzvü seçilib.
Əlirza Ərafi “Bəsic” qüvvələrinin rəhbəri, İranda ali rəhbəri seçən Ekspertlər Şurasının üzvüdür.
Ali rəhbərlikdə boşluq yarandığı halda ölkəni idarə etmək üçün müvəqqəti şuranın formalaşdırılması İran İslam Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulub.

Стало известно, кто занимает третье место в иерархии власти Ирана.
Как известно, после убийства верховного лидера Ирана Али Хаменеи была создана временная коллегия для управления страной.
Утром 1 марта было заявлено, что коллегия состоит из трёх человек, и имена двух из них были объявлены: президент Масуд Пезешкиан и глава судебной системы Гуламхусейн Мохсени Эджеи. Также было отмечено, что один из членов Совета стражей Конституции также будет включён во временную коллегию, созданную для управления страной.
Medianews.az сообщает, что около полудня 1 марта было объявлено имя третьего члена временной коллегии. Им стал аятолла Алиреза Арафи.
Иранские СМИ сообщают, что Алиреза Арафи уже включён в состав членов Совета стражей Конституции и избран членом временной коллегии, управляющей страной.
Алиреза Арафи является руководителем сил «Басидж», а также членом Совета экспертов, который избирает высшего лидера в Иране.
Формирование временной коллегии для управления страной в случае возникновения вакуума в верховном руководстве предусмотрено законодательством Исламской Республики Иран.