İspaniya hava məkanını məhdudlaşdırdı:
Qəzetin versiyasına görə, Madrid nəinki hücumlarda iştirak edən qırıcı və ya yanacaqdolduran təyyarələrin Rota (Kadis əyaləti) və Moron-de-la-Frontera (Sevilya əyaləti) bazalarından istifadəsini, həmçinin Böyük Britaniya və ya Fransa kimi üçüncü ölkələrdə yerləşən ABŞ təyyarələrinə də İspaniya hava məkanına girişi qadağan edir. Qeyd edilir ki, məhdudiyyətdə ancaq bir istisna nəzərdə tutulur: fövqəladə hallarda təyyarənin uçuşuna və ya enişinə icazə veriləcək.
Daha əvvəl bildirilmişdi ki, krallığın İranda ABŞ-İsrail hərbi əməliyyatını dəstəkləmək istəməməsi fonunda ABŞ İspaniyada yerləşən yanacaqdolduran təyyarələrini digər ölkələrə yönləndirmək qərarına gəlib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də İsrailin müdafiə naziri İsrael Kats İsrail Müdafiə Qüvvələrinin İrana qabaqlayıcı zərbə endirdiyini açıqlayıb. Tehran da daxil olmaqla, İranın böyük şəhərləri zərbəyə məruz qalıb. Əməliyyat "Aslanın nəriltisi" adlandırılıb. Hər iki ölkə hava məkanını bağlayıb. Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Tramp ABŞ-nin də İrana qarşı hərbi əməliyyatda iştirak etdiyini bəyan edib. Pentaqonun bildirdiyi kimi, ABŞ-ın İrana qarşı əməliyyatı "Epik qəzəb" adlandırılıb. İran da öz növbəsində İsrailə onlarla ballistik raket atıb.
İran həmçinin bütün Yaxın Şərqdəki - Qətər, BƏƏ, Bəhreyn, İraq, Səudiyyə Ərəbistanı və İordaniyadakı ABŞ bazalarına pilotsuz uçuş aparatları (PUA) və raket zərbələri endirib. Bütün bu ölkələrin hava məkanı bağlı olaraq qalır. İran öz əməliyyatını "Həqiqi vəd 4" adlandırıb.
İran dövlət televiziyasının ölkənin ali lideri Əli Xameneinin öldürüldüyünü təsdiqləyib. Həmçinin ayətullah Əli Şamxaninin müşaviri, SEPAH komandanı Məhəmməd Pakpur və müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə də daxil olmaqla, bir neçə yüksək vəzifəli İran hərbi rəsmisinin ölümü də təsdiqlənib./oxu.az

Испания закрыла свое воздушное пространство для самолетов, участвующих в операциях США против Ирана.
Об этом сообщает газета "El Pais".
По версии издания, Мадрид запрещает не только использование баз в Роте (провинция Кадис) и Морон-де-ла-Фронтера (провинция Севилья американскими истребителями и самолетами-заправщиками, участвующими в атаках, но и запрещает вход в воздушное пространство Испании самолетам США, базирующимся в третьих странах, таких как Великобритания или Франция. Отмечается, что ограничение предусматривает только одно исключение: в чрезвычайных ситуациях будет разрешен взлет или посадка самолета.
Ранее сообщалось, что на фоне нежелания королевства поддерживать военную операцию США-Израиля в Иране, США приняли решение перенаправить свои самолет-заправщики, базирующиеся в Испании, в другие страны.
Напомним, что 28 февраля министр обороны Израиля Израэль Кац объявил, что Вооруженные силы Израиля нанесли превентивный удар по Ирану. К удару подверглись и крупные города Ирана, включая Тегеран. Операция была названа "Рев льва". Оба государства закрыли свое воздушное пространство. Позднее президент США Дональд Трамп заявил, что США также участвуют в военной операции против Ирана. По данным Пентагона, операция США против Ирана получила название "Эпический гнев". Иран в свою очередь выпустил десятки баллистических ракет по Израилю.
Иран также нанес удары беспилотными летательными аппаратами (БПЛА) и ракетами по базам США на всем Ближнем Востоке — в Катаре, ОАЭ, Бахрейне, Ираке, Саудовской Аравии и Иордании. Воздушное пространство всех этих стран остается закрытым. Иран назвал свою операцию "Истинное обещание 4".
Государственное телевидение Ирана подтвердило смерть верховного лидера страны Али Хаменеи. Также подтверждена смерть нескольких высокопоставленных иранских военных чинов, включая советника аятоллы Али Шамхани, командира СЕПАДа Мохаммада Пакпура и министра обороны Азиза Насирзаде./oxu.az