İspaniya hava məkanını məhdudlaşdırdı:
Qəzetin versiyasına görə, Madrid nəinki hücumlarda iştirak edən qırıcı və ya yanacaqdolduran təyyarələrin Rota (Kadis əyaləti) və Moron-de-la-Frontera (Sevilya əyaləti) bazalarından istifadəsini, həmçinin Böyük Britaniya və ya Fransa kimi üçüncü ölkələrdə yerləşən ABŞ təyyarələrinə də İspaniya hava məkanına girişi qadağan edir. Qeyd edilir ki, məhdudiyyətdə ancaq bir istisna nəzərdə tutulur: fövqəladə hallarda təyyarənin uçuşuna və ya enişinə icazə veriləcək.
Daha əvvəl bildirilmişdi ki, krallığın İranda ABŞ-İsrail hərbi əməliyyatını dəstəkləmək istəməməsi fonunda ABŞ İspaniyada yerləşən yanacaqdolduran təyyarələrini digər ölkələrə yönləndirmək qərarına gəlib.
Xatırladaq ki, fevralın 28-də İsrailin müdafiə naziri İsrael Kats İsrail Müdafiə Qüvvələrinin İrana qabaqlayıcı zərbə endirdiyini açıqlayıb. Tehran da daxil olmaqla, İranın böyük şəhərləri zərbəyə məruz qalıb. Əməliyyat "Aslanın nəriltisi" adlandırılıb. Hər iki ölkə hava məkanını bağlayıb. Daha sonra ABŞ Prezidenti Donald Tramp ABŞ-nin də İrana qarşı hərbi əməliyyatda iştirak etdiyini bəyan edib. Pentaqonun bildirdiyi kimi, ABŞ-ın İrana qarşı əməliyyatı "Epik qəzəb" adlandırılıb. İran da öz növbəsində İsrailə onlarla ballistik raket atıb.
İran həmçinin bütün Yaxın Şərqdəki - Qətər, BƏƏ, Bəhreyn, İraq, Səudiyyə Ərəbistanı və İordaniyadakı ABŞ bazalarına pilotsuz uçuş aparatları (PUA) və raket zərbələri endirib. Bütün bu ölkələrin hava məkanı bağlı olaraq qalır. İran öz əməliyyatını "Həqiqi vəd 4" adlandırıb.
İran dövlət televiziyasının ölkənin ali lideri Əli Xameneinin öldürüldüyünü təsdiqləyib. Həmçinin ayətullah Əli Şamxaninin müşaviri, SEPAH komandanı Məhəmməd Pakpur və müdafiə naziri Əziz Nəsirzadə də daxil olmaqla, bir neçə yüksək vəzifəli İran hərbi rəsmisinin ölümü də təsdiqlənib./oxu.az

Spain restricted its airspace:
According to the newspaper, Madrid not only bans the use of bases in Rota (Cádiz province) and Moron-de-la-Frontera (Seville province) by fighter jets or refueling planes participating in the attacks, but also prohibits U.S. planes stationed in third countries such as Great Britain or France from entering Spanish airspace. It is noted that there is only one exception to the restriction: in emergencies, permission will be granted for the plane to take off or land.
It was previously reported that, against the backdrop of the kingdom's refusal to support the U.S.-Israeli military operation in Iran, the U.S. decided to redirect its refueling planes stationed in Spain to other countries.
Recall that on February 28, Israel's Defense Minister Israel Katz announced that the Israel Defense Forces had launched a preemptive strike against Iran. Large cities in Iran, including Tehran, were hit by the strike. The operation was named "Lion's Roar." Both countries closed their airspace. Later, U.S. President Donald Trump stated that the U.S. was also participating in a military operation against Iran. According to the Pentagon, the U.S. operation against Iran was called "Epic Rage." Iran, in turn, fired dozens of ballistic missiles at Israel.
Iran also launched drone (UAV) and missile strikes on U.S. bases throughout the Middle East—in Qatar, UAE, Bahrain, Iraq, Saudi Arabia, and Jordan. The airspace of all these countries remains closed. Iran called its operation "True Promise 4."
Iran's state television confirmed the killing of the country's supreme leader Ali Khamenei. It also confirmed the deaths of several high-ranking Iranian military officials, including Ayatollah Ali Shamkhani's advisor, IRGC commander Mohammad Pakpour, and Defense Minister Aziz Nasirzadeh./oxu.az