Bu ilin yanvar-mart aylarında Gürcüstan Azərbaycana 29,9 milyon ABŞ dolları dəyərində 919 ədəd avtomobil ixrac edib. Gürcüstanın Milli Statistika İdarəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalarına əsasən, bu, 2025-ci ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 41 %, kəmiyyət olaraq - 53 % azdır. Beləliklə, Azərbaycan Gürcüstanın avtomobil ixrac etdiyi ölkələr sırasında 3-cü yerdə qərarlaşıb. Bu ilin ilk 3 ayı ərzində Gürcüstan xarici ölkələrə 364,5 milyon ABŞ dolları dəyərində 14 min 237 ədəd avtomobil satıb ki, bu da bir il əvvəlki göstəricilərə nisbətən müvafiq olaraq 27 % və 30 % azdır. Hesabat dövründə Gürcüstandan Qırğızıstana 183,6 milyon ABŞ dolları dəyərində 4 min 459 ədəd, Qazaxıstana 85,9 milyon ABŞ dolları dəyərində 5 min 422 ədəd, Tacikistana 20,2 milyon ABŞ dolları dəyərində 1 min 250 ədəd, Ermənistana 13,75 milyon ABŞ dolları dəyərində 596 ədəd avtomobil tədarük edilib.
Məsələ ilə bağlı nəqliyyat eksperti Eldəniz Cəfərov Demokrat.az-a açıqlama verib.
O deyib ki, Azərbaycana Gürcüstandan avtomobil idxalı azalsa da, digər ölkələrdən idxalda kəskin azalma yoxdur:
“Bizim ölkəmizə müxtəlif ölkələrdən, müxtəlif marşrutlarla avtomobillər gətirilir, idxal olunur. Ona görə biz yalnız Gürcüstan marşrutundan asılı deyilik. Bu səbəbdən də Gürcüstandan idxal olunan avtomobillərin sayının azalması bizim daxildə avtomobil bazarımıza mənfi təsir etmir. Bunun bir neçə səbəbi var. İlk növbədə qeyd edim ki, Gürcüstanın özündə avtomobil idxalı ilə bağlı müəyyən qanunvericilikdə müəyyən dəyişikliklər edilib. Birincisi, orda artıq Avro-5 standartı qəbul olunub. Bu standartlara cavab verməyən avtomobillər Gürcüstana idxal oluna bilməz. Həmçinin yaşı yeddi ildən çox nəqliyyat vasitələrinin də idxalı orda artıq məhdudlaşdırılıb. Bu da bir qədər təsir edir. Həmçinin deməli artıq Trans-Xəzər marşrutu da fəaliyyətə başlayıb. Yəni Uzaq Şərqdən, Çindən nəqliyyat vasitələri bu marşrutla daşına bilir. Azərbaycan kimi ölkələr Çindən avtomobili artıq dəniz vasitəsilə yox, birbaşa olaraq Çindən dəmir yolu vasitəsilə də öz ölkəsinə idxal eləyə bilir. Bu məsələlər Gürcüstanın ümumi avtomobil bazarına, təkrar ixrac siyasətinə təsir edib”.
Yəni, Gürcüstanda tətbiq edilən yeni ekoloji standartlar və Azərbaycana birbaşa Çindən dəmir yolu ilə maşın gətirilməsi Gürcüstan bazarını arxa plana keçirib.

В январе-марте этого года Грузия экспортировала в Азербайджан 919 автомобилей общей стоимостью 29,9 миллиона долларов США. Согласно расчетам, основанным на данных Национального управления статистики Грузии, это на 41 % меньше в стоимостном выражении и на 53 % меньше в количественном по сравнению с аналогичным периодом 2025 года. Таким образом, Азербайджан занимает третье место среди стран, в которые Грузия экспортирует автомобили. За первые 3 месяца этого года Грузия продала автомобилями зарубежным странам на сумму 364,5 миллиона долларов США — 14 237 единиц, что на 27 % и 30 % меньше показателей годичной давности соответственно. В отчетном периоде из Грузии в Киргизию поставлено 4 459 автомобилей на сумму 183,6 миллиона долларов, в Казахстан — 5 422 автомобиля на сумму 85,9 миллиона долларов, в Таджикистан — 1 250 автомобилей на сумму 20,2 миллиона долларов, в Армению — 596 автомобилей на сумму 13,75 миллиона долларов.
По этому вопросу транспортный эксперт Эльдениз Джафаров дал комментарий изданию Demokrat.az.
Он заявил, что несмотря на снижение импорта автомобилей из Грузии в Азербайджан, резкого снижения импорта из других стран нет:
«В нашу страну автомобили привозятся и импортируются из разных стран по разным маршрутам. Поэтому мы не зависим исключительно от грузинского маршрута. По этой причине снижение количества импортируемых из Грузии автомобилей не оказывает негативного влияния на внутренний автомобильный рынок. На это есть несколько причин. Во-первых, в самой Грузии были внесены определенные изменения в законодательство, касающиеся импорта автомобилей. Во-первых, там теперь принят стандарт Евро-5. Автомобили, не соответствующие этим стандартам, уже не могут ввозиться в Грузию. Также импорт транспортных средств старше семи лет там уже ограничен. Это немного влияет. Кроме того, уже начал функционировать транскаспийский маршрут. То есть автомобили с Дальнего Востока, из Китая могут перевозиться этим маршрутом. Такая страна, как Азербайджан, теперь может импортировать автомобили из Китая не только морским путем, но и непосредственно железнодорожным транспортом. Эти обстоятельства повлияли на общий грузинский автомобильный рынок и политику повторного экспорта».
Иными словами, введение новых экологических стандартов в Грузии и прямой железнодорожный импорт автомобилей из Китая в Азербайджан вывели грузинский рынок автомобилей на второй план.