Müharibənin İsraildə əmlaka vurduğu ziyan:
Fevralın 28-də İrana qarşı müharibəyə başlayandan sonra İsraildə əmlaka dəyən ziyanla bağlı 30 minədək müraciət qeydə alınıb.
Medianews.az bildirir ki, məlumatı İsrailin Maliyyə Nazirliyinin Vergi İdarəsi açıqlayıb.
İsraildə 65 kompensasiya fondu fəaliyyət göstərir. Bu fondlar müharibədə evləri və digər əmlakı zərər görmüş vətəndaşlara yardım edir. Həmçinin mehmanxanalarda yerləşdirilən köçkünlərə dəstək göstərmək üçün ayrıca əmlak vergisi qrupları işləyir.
Bütün bu qurumların verdiyi hesabatları cəmləşdirən Maliyyə Nazirliyinin Vergi İdarəsi ümumilikdə fevralın 28-dən bəri əmlaka dəyən ziyanla bağlı 28 min 237 müraciətin qeydə alındığını vurğulayır. Müraciətlərin 18408-i tikililərə, 6617-si nəqliyyat vasitələrinə, 2594-ü ev avadanlıqlarına dəyən ziyanla, 618-i isə digər maddi itkilərlə bağlıdır.
Müraciətlərin təxminən 80 faizi üzrə qiymətləndirmə aparılıb və artıq bəzi şəxslərə kompensasiyalar ödənib.

The damage caused by the war to property in Israel:
Since the war against Iran began on February 28, nearly 30,000 claims related to property damage have been recorded in Israel.
Medianews.az reports that the information was disclosed by the Tax Authority of the Ministry of Finance of Israel.
There are 65 compensation funds operating in Israel. These funds assist citizens whose homes and other property were damaged in the war. Additionally, separate property tax groups work to support displaced persons housed in hotels.
The Tax Authority of the Ministry of Finance, consolidating reports from all these institutions, emphasizes that a total of 28,237 claims related to property damage have been recorded since February 28. Of these claims, 18,408 relate to buildings, 6,617 to vehicles, 2,594 to household equipment damage, and 618 to other material losses.
Approximately 80 percent of the claims have been assessed, and some individuals have already been compensated.