Naxçıvan yolu, Zəngəzur dəhlizi, yoxsa Tramp marşrutu? -
Azərbaycanın cənub-qərbindən Naxçıvan Muxtar Respublikasına gedəcək yolu necə adlandırmaq daha doğru olar?
2020-ci il noyabrın 10-da Azərbaycan Prezidenti, Ermənistanın Baş naziri və Rusiya Prezidentinin imzaladığı birgə bəyanat Azərbaycanın qərb rayonları və Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat əlaqəsinin yaradılmasını da nəzərdə tutmuşdu. Ermənistandan keçən yola nəzarəti Rusiya həyata keçirməli idi. Bu məsələ gerçəkləşmədi.
2025-ci il avqustun 8-i Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin şahidliyi ilə birgə bəyannamə imzalayıb. Bəyannamə Azərbaycanın cənub-qərb hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında bağlantı yaradılmasını da nəzərdə tutur. Layihə ABŞ-ın patronajlığı ilə gerçəkləşəsidir və bu ölkənin Prezidenti Donald Trampın adını daşıyır: Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu. İngiliscə qısaltma belədir: TRİPP.
Naxçıvan yolu bir neçə cür adlanır. Qədim Azərbaycan torpağı – 1920-ci ildə Ermənistana verilmiş Zəngəzur bölgəsindən keçəcəyini nəzərə alaraq Zəngəzur dəhlizi ifadəsinə üstünlük verənlər var.
Zəngəzur yolu, Naxçıvan yolu ifadələri də işləkdir. İndi isə TRİPP marşrutu ifadəsi üstünlük qazanır.
Hansı variant daha uyğun görünür?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az saytı bir sıra kütləvi informasiya vasitələrinin məsul şəxslərinə müraciət edib.
“Yeni Müsavat” qəzetinin baş redaktoru Nazim Sabiroğlu deyib ki, Vətən müharibəsindən sonra bu yolla bağlı qəbul edilmiş ilk rəsmi sənəddə - 2020-ci ilin 10 noyabr bəyanatında yol Azərbaycanın qərb bölgələri ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında nəqliyyat dəhlizi kimi göstərilir: “Tarixi və siyasi baxımdan Zəngəzur dəhlizi ifadəsi daha doğrudur. Naxçıvan yolu ifadəsi isə praktikadan doğan ifadədir və daha konkret məzmunu bildirir. Yol bərpa olunandan sonra xalq onu necə adlandıracaq, bunu gələcəkdə biləcəyik”.
“Səs” qəzetinin baş redaktoru Bəhruz Quliyev bildirib ki, yolun necə adlandırılması ətrafında aparılan müzakirələr anlaşılandır, amma məsələnin əsas mahiyyəti bunda deyil: “Əsas məsələ ondan ibarətdir ki, Azərbaycan ilk dəfə olaraq real, hüquqi və beynəlxalq təminatlı şəkildə öz əsas ərazisi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında birbaşa bağlantı əldə edir. Bu, tarixi, siyasi və iqtisadi baxımdan strateji nailiyyətdir. İstər Zəngəzur yolu deyək, istər Naxçıvan yolu, istərsə də “TRİPP marşrutu” – bunlar texniki və diplomatik terminlərdir. Ad dəyişə bilər, format dəyişə bilər, amma mahiyyət dəyişmir. Əsas odur ki, Naxçıvanın blokadası aradan qalxır, kommunikasiya bərpa olunur, regionda yeni əməkdaşlıq mərhələsi başlanır”.
B.Quliyev vurğulayıb ki, layihənin əsl dəyəri, prinsipial əhəmiyyəti onun yaratdığı nəticələrdədir: “Əsas bizə nə lazımdır: Naxçıvanın iqtisadi nəfəs alması, Azərbaycanın tranzit imkanlarının genişlənməsi, regional təhlükəsizliyin möhkəmlənməsi və Cənubi Qafqazda yeni geosiyasi balansın formalaşması. Məhz buna görə də müzakirə mövzusu yolun adı yox, onun nə vaxt və hansı mexanizmlə işlək hala gətiriləcəyidir.
Tarixdə adlar çox olub, amma dövlətlərə güc qazandıran həmişə mahiyyət və nəticə olur”.
“İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə xatırladıb ki, Prezident İlham Əliyev tarixi Zəfər qazandığımız 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra dəfələrlə Azərbaycanın əsas hissəsindən Naxçıvana quru yolla maneəsiz keçidin təmin olunmasına çağırış edib: “Ölkə Prezidentinin bu tələbi 2025-ci ilin avqust ayında Vaşinqtonda keçirilən görüşdə Ermənistan tərəfindən qəbul edildi. Belə ki, həmin gün imzalanmış birgə bəyannamədə ölkəmizin əsas hissəsi ilə Naxçıvan bölgəsi arasında maneəsiz gediş-gəlişin təmin edilməsi təsdiq olundu. Bu, həm region dövlətləri, həm də daha geniş geoiqtisadi məkan üçün yeni tranzit imkanları və uzunmüddətli sabitlik perspektivi yaradır.
Prezident İlham Əliyev bu il yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində qeyd etdi ki, Zəngəzur dəhlizinin reallaşması artıq həll olunmuş məsələ kimi qəbul edilməlidir. Artıq Azərbaycanın heç bir vətəndaşında şübhə yoxdur ki, bu dəhliz açılacaq. Onun adı fərqli ola bilər, amma mahiyyət dəyişmir.
Vaşinqton razılaşmasına uyğun olaraq dəhliz Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu, qısaca, TRİPP adlandırılır. Amma adı fərqli olsa da mahiyyət dəyişmir. Bu, Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası arasındakı coğrafi bağlantının yaradılmasını təmin edən Zəngəzur dəhlizidir”.
Yenisabah.az saytının baş redaktoru İmdad Əlizadə bildirib ki, hazırda siyasi leksikonda Naxçıvan yolu, Zəngəzur dəhlizi, “Tramp marşrutu”, TRİPP ifadələrinin hamısına rast gəlmək mümkündür: “Xalqın verdiyi ada gəlincə, bu yola daha çox Naxçıvan yolu deyilir. Çünki söhbət ilk növbədə Naxçıvanla Azərbaycanın qalan əraziləri arasında maneəsiz quru əlaqəsindən gedir. Ona görə mənə elə gəlir ki, yol bərpa ediləndən sonra da Naxçıvan yolu adı xalq arasında üstünlük təşkil edəcək. Yəni soruşanda da ki, hansı yolla getmişdin Naxçıvana, cavab əsasən belə olacaq ki, Naxçıvan yoluyla. Siyasi leksikondakı xüsusilə TRİPP adının xalq arasında populyarlıq qazancağına inanmaq çətindir.
Əslində bu yola Türk yolu da demək olar. Məncə, ən uğurlu ad bu olardı. Qərbi Zəngəzurun keçmiş tarixdə Ermənistanın tərikibinə verilməsi, XX əsrin sonlarındn isə Azərbaycanla münaqişə nəticəsində bu yolun bağlanması nəticədə Çindən, Mərkəzi Asiyadan başlanan, Azərbaycan vasitəsilə Türkiyəyə, oradan da Balkanlara qədər uzanan türk yolunun qırılmasına gətirib. Haqqında danışdığımız yol açılanda bu bir yandan Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan bölgəsi arasında, geniş mənada isə türk dövlətləri, ümumən türk toplumları arasında yolun bərpası demək olacaq. Ona görə yol açılandan sonra türk toplumlarının, o cümlədən Azərbaycan ictimaiyyətinin get-gedə bu yolu Türk yolu adlandıracağı real bir perspektivdir. Biz indidən ən azı mətbuatda Türk yolu ifadəsini işlətməyə başlaya bilərik. Məncə, bu ad yavaş-yavaş o biri adlardan çox populyarlıq qazana bilər. Çünki bir daha qeyd edirəm ki, Çindən, Mərkəzi Asiyadan Azərbaycana, Türkiyəyə, Balkanlara qədər türk xalqları arasında quru əlaqənin yaranması bu yolu ən çox haqq etdiyi ada – Türk yolu adına qovuşdura bilər. Təklif edirəm ki, biz ən uğurlu ad kimi elə indidən Türk yolu ifadəsindən istifadə edək".
Modern.az saytının redaktoru Əfqan Qafarlı qeyd edib ki, sözügedən marşrutun açılması Azərbaycan üçün həm mənəvi, həm maddi, həm də geosiyasi, o cümlədən türk dünyası ilə əlaqənin qurulması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir: “Marşrutu gündəmə gətirən şübhəsiz ki, Azərbaycanın Vətən müharibəsindən sonra yaratdığı tarixi reallıqdır. Artıq dünyanın supergücləri bu reallığı qəbul ediblər, Ermənistan da onunla barışmağa məcbur olub. Hətta yolun açılmasına qarşı çıxan İran da tədricən yumşalır. O ki qaldı marşrutun necə adlandırılmasına, hesab edirəm ki, bizim üçün ən vacib məsələ Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək yolun necə adlandırılmasından asılı olmayaraq onun işə düşməsidir.
Bəli, beynəlxalq sənəddə layihənin adı ABŞ Prezidenti Donald Trampın şərəfinə TRİPP kimi qeyd olunub. Məncə, beynəlxalq sənədlərdə, diplomatik dildə marşrutu bu cür – TRİPP, Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu, “Tramp marşrutu” adlandırmaq olar. Ancaq biz ən azı daxili auditoriyada, öz mediamızda Zəngəzur dəhlizi ifadəsini də işlətməkdə davam etməliyik. Bu ifadə həm tarixi-coğrafi reallığa söykənir, həm də Azərbaycanın milli narrativini gücləndirir. Eyni zamanda layihəni regional hadisə kimi təqdim edir. TRİPP isə beynəlxalq müstəvidə qəbul edilmiş addır. Məsələnin başqa tərəfi də var: siyasi fiqurlara bağlı adlar zamanla köhnələ bilər. Bu baxımdan “Tramp yolu”, “Tramp marşrutu”, TRİPP ifadələri gələcəkdə hətta siyasi leksikondan da çıxa bilər”.
1News.az saytının baş redaktoru Kəmalə Məmmədova deyib ki, ölkəmizin əsas hissəsi ilə Naxçıvan bölgəsi arasında yolun bərpası ilk növbədə Azərbaycanın tarixi, siyasi və suveren hüquqlarının bərpasıdır: “Bu bağlantı hansı beynəlxalq mexanizmlə reallaşmasından asılı olmayaraq, mahiyyətcə Azərbaycan torpaqlarını birləşdirən bir yoldur. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də müxtəlif müsahibələrində bu məsələyə aydın və prinsipial münasibət bildirib. Dövlət başçısı vurğulayıb ki, Naxçıvanla quru əlaqənin bərpası Azərbaycanın legitim haqqıdır, bu yol tarixi Zəngəzur ərazilərindən keçir. Prezident dəfələrlə qeyd edib ki, istər “dəhliz”, istər “yol”, istərsə də başqa ad altında olsun, əsas məqsəd maneəsiz, təhlükəsiz və davamlı nəqliyyat əlaqəsinin təmin edilməsidir. Onun adı fərqli ola bilər, amma mahiyyət dəyişmir”.
K.Məmmədovanın sözlərinə görə, bu baxımdan Azərbaycan cəmiyyətində Zəngəzur yolu və ya Zəngəzur dəhlizi ifadələrinin çox işlədilməsi təsadüfi deyil: “Bu ad həm tarixi ədaləti, həm də milli yaddaşı əks etdirir. Beynəlxalq sənədlərdə və diplomatik müstəvidə layihə TRİPP kimi təqdim olunsa da, Azərbaycan vətəndaşı üçün bu yol mahiyyətcə Zəngəzurdan keçən Naxçıvan yoludur. Yəni adlandırma dəyişə bilər, format dəyişə bilər, amma dəyişməyən bir həqiqət var: bu yol Azərbaycan üçün açılır”.
Ölkə.az saytının baş redaktoru Samir Mirzə deyib ki, Zəngəzur yolu, Naxçıvan yolu, “Tramp marşrutu” – əslində bu adların hamısı məqbuldur: “Tarixi sənədlərə istinad etsək, Zəngəzur dəhlizi ifadəsi yerinə düşür. Uzun müddət siyasi bəyanatlarda da Azərbaycan tərəfi bu addan istifadə edib. Sonuncu beynəlxalq razılaşmaya əsasən, rəsmilərin qəbul eetdiyi TRİPP - Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu adı da normaldır.
Hansı tərəfdən baxsaq, bizim üçün əsas odur ki, həmin yol Azərbaycan maraqlarına, dövlət maraqlarına uyğun şəkildə işə düşsün. Əgər Zəngəzur dəhlizinin reallaşması üçün biz daha çox TRİPP ifadəsindən istifadə etməliyiksə, belə də olmalıdır. Hazırda bununla bağlı hər hansı məhdudiyyət yoxdur. Bizim üçün doğma olan Zəngəzur dəhlizi ifadəsidir ki, daha çox buna üstünlük veririk. Görünən odur ki, proseslər Azərbaycan dövlətinin maraqları istiqamətində inkişaf edir. Biz də dövlət maraqlarını rəhbər tutmaqla bu yöndə fəaliyyət göstərməliyik”.

The Nakhchivan route, the Zangezur corridor, or the Trump route? -
How would it be more appropriate to name the road that will go from the southwest of Azerbaijan to the Nakhchivan Autonomous Republic?
The joint statement signed on November 10, 2020, by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia, and the President of Russia also envisaged the establishment of a transport connection between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic. Control over the road passing through Armenia was supposed to be exercised by Russia. This issue did not materialize.
On August 8, 2025, the President of Azerbaijan and the Prime Minister of Armenia signed a joint declaration in Washington with the U.S. President as a witness. The declaration also envisages establishing a connection between the southwestern part of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic. The project is to be carried out under the patronage of the USA and bears the name of this country's President Donald Trump: Trump's International Peace and Prosperity Route. Its English abbreviation is TRIPP.
The Nakhchivan road is called by several names. Considering that it will pass through the ancient Azerbaijani land – the Zangezur region, which was given to Armenia in 1920 – some prefer the expression Zangezur corridor.
The expressions Zangezur road and Nakhchivan road are also in use. Now, however, the TRIPP route expression is gaining prominence.
Which option seems more appropriate?
The Medianews.az website has contacted responsible persons from several mass media outlets on this topic.
The editor-in-chief of the "Yeni Musavat" newspaper, Nazim Sabiroglu, said that in the first official document related to this road adopted after the Patriotic War – the November 10, 2020 declaration – the road is shown as a transport corridor between the western regions of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic: "From a historical and political point of view, the expression Zangezur corridor is more accurate. The expression Nakhchivan road is derived from practice and denotes a more concrete content. After the road is restored, we will know in the future how the people will call it."
The editor-in-chief of the "Ses" newspaper, Behruz Guliyev, stated that the discussions around how the road should be named are understandable, but the main essence of the matter is not in that: "The main issue is that Azerbaijan is obtaining for the first time a direct connection between its main territory and the Nakhchivan Autonomous Republic in a real, legal, and internationally guaranteed way. This is a strategic achievement in terms of history, politics, and economy. Whether we call it the Zangezur road, the Nakhchivan road, or the TRIPP route – these are technical and diplomatic terms. The name can change, the format can change, but the essence does not change. The main thing is that the blockade of Nakhchivan is lifted, communications are restored, and a new phase of cooperation in the region begins."
B. Guliyev emphasized that the true value and fundamental importance of the project lie in the results it creates: "What do we need most: the economic breath of Nakhchivan, the expansion of Azerbaijan's transit capabilities, strengthening regional security, and the formation of a new geopolitical balance in the South Caucasus. Therefore, the subject of discussion is not the name of the road but when and through which mechanisms it will become operational.
There have been many names in history, but what has always empowered states is essence and result."
The editor-in-chief of the "Iki Sahil" newspaper, Vuqar Rahimzade, recalled that President Ilham Aliyev, after the victorious 44-day Patriotic War, repeatedly called for the provision of unhindered land passage from Azerbaijan's main part to Nakhchivan: "This demand of the country's President was accepted by Armenia at the meeting held in Washington in August 2025. On that day, the joint declaration signed confirmed the provision of unhindered traffic between the main part of our country and the Nakhchivan region. This creates new transit possibilities and a long-term stability perspective both for the regional states and for the broader geoeconomic space.
President Ilham Aliyev stated in an interview with local TV channels on January 5 this year that the realization of the Zangezur corridor should already be considered a settled matter. There is no doubt among Azerbaijani citizens that this corridor will be opened. Its name may differ, but the essence does not change.
According to the Washington agreement, the corridor is named Trump's International Peace and Prosperity Route, abbreviated as TRIPP. Although the name differs, the essence does not change. This is the Zangezur corridor that ensures the creation of a geographic connection between Azerbaijan's main part and the Nakhchivan Autonomous Republic."
The editor-in-chief of the Yenisabah.az website, Imdad Alizade, stated that currently, in political lexicon, one can encounter all expressions: Nakhchivan road, Zangezur corridor, "Trump route," and TRIPP: "As for the name given by the people, this road is mostly called the Nakhchivan road because it primarily concerns the unhindered land connection between Nakhchivan and the rest of Azerbaijan. Therefore, I think that even after the road is restored, the name Nakhchivan road will prevail among the people. In other words, if someone asks which road you took to go to Nakhchivan, the answer will mainly be that I took the Nakhchivan road. It is difficult to believe that the TRIPP name in political lexicon will become popular among the public.
Actually, this road could also be called the Turkic road. I think it would be the most successful name. The fact that Western Zangezur was given to Armenia in history, and later, because of the conflict with Azerbaijan, this road was closed, resulted in breaking the Turkic road that started from China and Central Asia and stretched through Azerbaijan to Turkey and then to the Balkans. When the road we are talking about is opened, it will mean, on the one hand, the restoration of the road between the main part of Azerbaijan and the Nakhchivan region, and in a broader sense, the restoration of the road among Turkic states and Turkic peoples generally. Therefore, after the road is opened, it is a realistic prospect that Turkic peoples, including Azerbaijani society, will gradually call this road the Turkic road. We can start using the expression Turkic road in the media already. I think this name can gradually gain much more popularity than the other names because, I emphasize once again, the establishment of a dry connection among Turkic peoples from China, Central Asia, Azerbaijan, Turkey to the Balkans can give this road the name it most deserves – Turkic road. I propose that we begin using the Turkic road expression already as the most successful name."
The editor of the Modern.az website, Afghan Gafarli, noted that the opening of the said route is of great importance for Azerbaijan both morally and materially, geopolitically, including in terms of establishing ties with the Turkic world: "Undoubtedly, it is the historic reality created by Azerbaijan after the Patriotic War that brought this route to the agenda. The world's superpowers have already accepted this reality, and Armenia has been forced to come to terms with it. Even Iran, which opposed the opening of the road, is gradually softening. As for the naming of the route, I believe that the most important issue for us is the operation of the road that will connect Azerbaijan's main part with the Nakhchivan Autonomous Republic, regardless of what it is called.
Yes, in international documents, the project is recorded as TRIPP in honor of U.S. President Donald Trump. I think that in international documents and diplomatic language, it is appropriate to name the route thus – TRIPP, Trump's International Peace and Prosperity Route, or "Trump route". However, at least among domestic audiences and our media, we should continue to use the expression Zangezur corridor. This expression relies both on historical-geographical realities and strengthens Azerbaijan's national narrative. At the same time, it presents the project as a regional event. TRIPP is the name accepted on the international level. There is another aspect: names associated with political figures may become outdated over time. From this perspective, the expressions "Trump road," "Trump route," TRIPP may even disappear from political lexicon in the future."
The editor-in-chief of 1News.az website, Kamala Mammadova, said that the restoration of the road between the main part of our country and the Nakhchivan region primarily represents the restoration of Azerbaijan's historical, political, and sovereign rights: "Regardless of which international mechanisms are used to realize this connection, in essence, it is a road that unites Azerbaijani lands. President Ilham Aliyev has also expressed a clear and principled attitude on this issue in various interviews. The head of state emphasized that restoring the land connection with Nakhchivan is a legitimate right of Azerbaijan; this road passes through the historical Zangezur territories. The President has repeatedly stated that whether under the name 'corridor,' 'road,' or other names, the main goal is to ensure unhindered, safe, and sustainable transport communication. Its name may be different, but the essence does not change."
According to K. Mammadova, in this respect, the widespread use of the expressions Zangezur road or Zangezur corridor within Azerbaijani society is not accidental: "This name reflects both historical justice and national memory. Although the project is presented as TRIPP in international documents and diplomatic settings, for Azerbaijani citizens, essentially, this road is the Nakhchivan road passing through Zangezur. In other words, the name may change, the format may change, but there is one unchanged truth: this road is opening for Azerbaijan."
The editor-in-chief of Olke.az website, Samir Mirza, said that all these names – Zangezur road, Nakhchivan road, "Trump route" – are actually acceptable: "If we refer to historical documents, the expression Zangezur corridor is appropriate. For a long time, the Azerbaijani side has used this name in political statements. Based on the latest international agreement, the name TRIPP – Trump's International Peace and Prosperity Route – accepted by officials is also normal.
From whichever angle we look at it, the main thing for us is that this road starts to operate in a way that corresponds to Azerbaijani interests, state interests. If we need to use the expression TRIPP more to realize the Zangezur corridor, then it should be so. Currently, there are no restrictions related to this. The expression Zangezur corridor, which is native to us, is the one we prioritize more. It seems that processes are developing in the direction of Azerbaijan state's interests. We, too, should operate in this direction by taking state interests as a guide."
Note: The article was prepared with the financial support of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and in accordance with the competition conditions on the topic "The integration of the Republic of Azerbaijan into the world community, development of cooperation with regional countries and other states, and international organizations."