“Nüvə tozu” nə deməkdir? -
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranın nüvə proqramından danışanda tez-tez “nüvə tozu” (“nuclear dust”) ifadəsini işlədir.
“Nüvə tozu” nə deməkdir?
Medianews.az qeyd edir ki, sualın cavabı çox sadədir: belə bir anlayış yoxdur, elmi və ya texniki terminologiyada, reallıqda “nüvə tozu” deyilən şey mövcud deyil.
Ona görə bu məsələnin üstündə baş sındırmağa dəyməz, Tramp “nüvə tozu” deyəndə İranın zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarını nəzərdə tutur. Yəni Tramp hətta zənginləşdirilmiş urana da özünəməxsus bir populist üslubda ad qoyub.
Uran təbii halda əsasən iki izotopdan ibarətdir: kütlənin böyük hissəsini təşkil edən, parçalanmaya az meylli uran-238 və nüvə reaksiyası üçün vacib olan uran-235. Nüvə enerjisi istehsalı və ya silah hazırlanması üçün məhz uran-235-in payı artırılır, bu proses isə zənginləşdirmə adlanır. Atom elektrik stansiyaları üçün istifadə olunan yanacaq adətən 3-5 faiz zənginləşdirilmiş olur, bu göstərici 20 faizi keçəndə rəqiblərdə strateji narahatlıqlar yaranır, 90 faiz və daha yuxarı səviyyə isə artıq nüvə silahı hazırlamaq üçün uyğun sayılır.
Bəzi ekspertlər hesab edirlər ki, istər Trampın, istərsə də onun İranla danışıqlar heyətində əsas yer tutam nümayəndəsi Stiv Uitkofun qeyri-dəqiq ifadələr işlətməsi əslində onların nüvə texnologiyasının texniki tərəflərini zəif bilmələrindən irəli gəlir. “Nüvə tozu” ifadəsi gerçəklikdə heç nəyi əks etdirməsə də, onun arxasında duran məsələ – İranın zənginləşdirilmiş uran ehtiyatları – beynəlxalq miqyasda olduqca ciddi məsələ kimi qəbul olunur.

Президент США Дональд Трамп, говоря о ядерной программе Ирана, часто использует выражение «ядерная пыль» («nuclear dust»).
Что означает «ядерная пыль»?
Medianews.az отмечает, что ответ на этот вопрос очень прост: такого понятия не существует, в научной и технической терминологии, в реальности не существует «ядерной пыли».
Поэтому не стоит ломать голову над этим вопросом, когда Трамп говорит «ядерная пыль», он имеет в виду запасы обогащённого урана Ирана. То есть Трамп даже обогащённому урану дал своеобразное популистское название.
Уран в природном состоянии в основном состоит из двух изотопов: уран-238, составляющий большую часть массы и менее склонный к распаду, и уран-235, который важен для ядерной реакции. Для производства ядерной энергии или создания оружия увеличивается доля именно урана-235, этот процесс называется обогащением. Топливо, используемое для атомных электростанций, обычно обогащено до 3-5 процентов, при достижении показателя в 20 процентов у конкурентов возникают стратегические опасения, а уровень 90 процентов и выше уже считается пригодным для создания ядерного оружия.
Некоторые эксперты считают, что как Трамп, так и его главный представитель в переговорной группе с Ираном Стив Уиткофф, используя не совсем точные выражения, на самом деле показывают своё слабое знание технических аспектов ядерных технологий. Хотя выражение «ядерная пыль» на самом деле ничего не отражает, дело, стоящее за этим—запасы обогащённого урана Ирана—в международном масштабе воспринимается как чрезвычайно серьёзный вопрос.