ONU öldürə bilərlər! –
Bu ilin yanvarında Bakının humanistlik göstərib səhhətinə görə Ermənistana təhvil verdiyi Vaqif Xaçaturyan Masisdə digər hərbi cani Robert Köçəryanla görüşüb. Bir cəllad o birinin əlini sıxıb. Necə deyərlər, “su axar çuxurunu tapar”.
Bu görüş Xocalı canisi və dəstəsinin qarşıdakı parlament seçkiləri ilə bağlı təbliğat kampaniyasının xırda elementi kimi görünə bilər. Ancaq bir çox hallarda acı həqiqət məhz detallarda gizlənir...
Sirr deyil ki, radikal-revanşistlər 7 iyun seçkilərinə hakimiyyətə qayıdış üçün son fürsət, yaxud siyasi reabilitasiya şansı kimi baxırlar. Söhbət Azərbaycan və Türkiyə ilə köhnə konfrontasiya kursuna geri dönməkdın, ölkəni təzədən Moskvanın hüquqsuz vassalına çevirib təzədən Kremlin təlimatlarına əsaslanan kursa keçməkdən gedir.
Başqa sözlə, əsas hədəf – Bakı və İrəvan arasında sülh prosesində əldə olunan bütün uğurların üstündən xətt çəkib danışıqları tamamən Kremlin patronajlığı altına qaytarmaqdır. Bu patronajlığın iki qonşu xalqa hələ SSRİ dönəmindən hansı müsibətlər gətirdiyini bilə-bilə.
Dəfələrlə yazmışıq, Moskva Azərbaycan və Ermənistanın barışıq içində dinc-yanaşı mövcudluğunu istəsəydi, elə sovet dönəmində “Dağlıq Qarabağ problemini” ədalətli şəkildə yoluna qoyardı, nəinki zaman-zaman aranı qızışdırar, “ocağa benzin” tökərdi...
Ancaq dərd burasındadır ki, Köçəryan öz dağıdıcı missiyasında tək deyil. Rusiyanın “desantı”, hazırda ev dustaqlığında olan milyarder Samvel Karapetyna da onunla eyni yolun yolçusu, eyni təhlükəli və xəstə əqidənin daşıyıcısıdır.
Seçkilərə ayrı-ayrı bloklarda getsələr də, onların strateji məramları ortaqdır: qulağa xoş gələn vədlərlə seçiciləri çaşdırıb və Nikol Paşinyanı hakimiyyətdən uzaqlaşdırıb, ölkədə Rusiyanın maraqlarına cavab verən korrupsioner-xunta rejimini bir qədər fərqli dizaynda “diriltmək”.
Bunu hamıdan yaxşı gərək ki, erməni əhalisi bilsin. Bilməyə borclu. Nədən ki, bu adi seçki olmayacaq, olum-ölüm dilemması olacaq. Budəfəki yanlış bütövlükdə Ermənistan adlı simvolik dövlətin sonunu gətirə bilər. Təəssüf ki, 7 iyundan sonranı görmək qabiliyyətində olmayan haylar az deyil.
Seçkilərə 40 gün qalmış mövqeyi bilinməyən laqeyd zümrə də var. Şübhəsiz, seçkilərin nəticələrinə həmin təbəqənin də əhəmiyyətli təsiri olacaq – səsverməyə qatılsa da, qatılmasa da. Belə bir deyim də var: “Siyasətlə məşğul olmasan, siyasət səninlə məşğul olacaq”. Və ya öz taleyini özün həll eləmək istəməsən, sənin yerinə bunu başqaları, müharibə tərəfdarları edəcək...
Ancaq yaxşı ki, bloger Natali Aleksanyan qismində praqmatik, çörəyi qulağına yeyən ermənilər də var. Hansı ki, Köçəryan-Xaçatryan görüşünə sərt reaksiya verib. Çünki ki, bu iki əclafın təmasının zavallı erməni xalqına yaxşı heç nə verməyəcəyini bilir.
“Vaqif Xaçaturyan Azərbaycanın, ümumiyyətlə, buraxmamalı olduğu bir əclafdır. Nikol Paşinyanın sayəsində o, Ermənistandadır və Robert Koçaryanla əl sıxır. Azərbaycan dövlətinə müraciət edirəm: xahiş edirəm, qalanlarını buraxmayın. Onlar Ermənistanın düşmənləridir!”, - deyə revanşistləri vaxtaşırı rüsvay və faş edən, səmimi şəkildə iki xalqın barışığına çalışan bloger müraciətində qeyd edib.
Razılaşmamaq mümkünsüz. Bu məxluqlara nəinki azadlıq, udduqları hava da haramdır. Gerçəkdən, ermənilərin ən böyük düşməni özləridir. Özlərinə daima ağa axtarmaları, başqalarının əlində həmişə maşa olmaq xislətləridir. Toplum olaraq bu əcaib məfkurədən, Türkə nifrətdən və axmaq miflərdən qurtulmasalar, 29.7 min kv km-lik Ermənistanı da itirəcəklər...
Aleksanyanın Bakıya çağırışına gəlincə, açığı, belə cəsarətli mövqeyi ona baha başa gələ bilər. Unutmayaq, Ermənistanın xarici siyasəti son illər müsbətə doğru qismən dəyişsə də, mahiyyət etibarilə o, terror dövləti olaraq qalır. Ərazisi terrorçu-başkəsənlərin (tayqulaq Andranik, Qaregin Njde və s.) ziyarət yerinə çevrilmiş heykəl-kompleksləri ilə dolu.
Onlardan biri və sonuncusu elə Paşinyanın dönəmində - 2023-cü ilin aprelində, İrəvanda ucaldılıb. “Nemesiz” kompleksi adlanır. Hələ biz terror yuvası olan erməni kilsəsini və əli çox yerə çatan, faşist təmayüllü erməni lobbisinin imkanlarını demirik...

They can kill him! – That bold CALL to Baku...
Vagif Khachatryan, who was handed over to Armenia due to humanitarian reasons and health concerns by Baku this January, met with another war criminal, Robert Kocharyan, in Masis. One executioner shook the hand of the other. As the saying goes, "water finds its own level."
This meeting may seem like a minor element of the propaganda campaign of the Khojaly criminal and his group related to the upcoming parliamentary elections. But often, bitter truths are hidden in the details...
It is no secret that radical revanchists view the June 7 elections as the last chance to return to power or as an opportunity for political rehabilitation. They are talking about returning to the old course of confrontation with Azerbaijan and Turkey, turning the country again into Moscow's lawless vassal and shifting back to a Kremlin-guided policy.
In other words, the main goal is to erase all the achievements gained in the peace process between Baku and Yerevan and to fully return the negotiations under Kremlin patronage. Knowing well the disasters this patronage brought to the two neighboring peoples since the Soviet era.
We have repeatedly written that if Moscow wanted peaceful coexistence and reconciliation between Azerbaijan and Armenia, it would have solved the "Nagorno-Karabakh problem" fairly during the Soviet period, instead of stirring up conflicts from time to time and "pouring gasoline on the fire"...
However, the problem is that Kocharyan is not alone in his destructive mission. The Russian "paratrooper," billionaire Samvel Karapetyan, currently under house arrest, is also his comrade on the same path, a carrier of the same dangerous and sick ideology.
Although they participate in the elections in separate blocs, their strategic intentions are common: to confuse voters with appealing promises, remove Nikol Pashinyan from power, and "revive" a corrupt junta regime that serves Russia's interests in a somewhat different form in the country.
The Armenian population ought to know this better than anyone. They must know because this will be no ordinary election—it will be a matter of life and death. A wrong move this time could bring about the end of the symbolic state called Armenia. Unfortunately, there are many Armenians who cannot foresee what comes after June 7.
With 40 days left to the elections, there is also an indifferent, unknown faction. Undoubtedly, this group's significant impact will affect the election results—whether they participate in voting or not. There's a saying: "If you do not engage in politics, politics will engage with you." Or if you do not want to decide your own fate, others—war proponents—will do it for you...
Luckily, there are pragmatic Armenians like blogger Natali Aleksanyan, who is grounded and realistic. She gave a harsh reaction to the Kocharyan-Khachatryan meeting. Because she knows well that nothing good will come to the poor Armenian people from the contact between these two villains.
"Vagif Khachatryan is a villain whom Azerbaijan, in general, must not let go. Thanks to Nikol Pashinyan, he is in Armenia shaking hands with Robert Kocharyan. I appeal to the Azerbaijani state: please do not release the rest. They are enemies of Armenia!" the blogger, who frequently exposes revanchists and sincerely works for the reconciliation of the two peoples, said in her appeal.
It is impossible to disagree. These creatures do not deserve freedom, not even the air they breathe. Truly, the greatest enemy of the Armenians is themselves. Their constant search for a master and the habit of being a tool in others' hands is their nature. If as a society they do not rid themselves of this strange ideology, hatred of Turks, and foolish myths, they will lose even the 29.7 thousand square kilometers of Armenia...
As for Aleksanyan's call to Baku, frankly, such a courageous stance might cost her dearly. Let's not forget, although Armenia’s foreign policy has partially shifted positively in recent years, essentially it remains a terrorist state. Its territory is filled with statue complexes turned into pilgrimage sites for terrorists and assassins (such as the divisive Andranik, Garegin Nzhdeh, etc.).
One of them, and the last, was erected during Pashinyan's era—in April 2023 in Yerevan. It is called the "Nemesis" complex. We have yet to mention the Armenian church, a den of terror, and the power of the fascist-leaning Armenian lobby with influence far and wide...