ONU öldürə bilərlər! –
Bu ilin yanvarında Bakının humanistlik göstərib səhhətinə görə Ermənistana təhvil verdiyi Vaqif Xaçaturyan Masisdə digər hərbi cani Robert Köçəryanla görüşüb. Bir cəllad o birinin əlini sıxıb. Necə deyərlər, “su axar çuxurunu tapar”.
Bu görüş Xocalı canisi və dəstəsinin qarşıdakı parlament seçkiləri ilə bağlı təbliğat kampaniyasının xırda elementi kimi görünə bilər. Ancaq bir çox hallarda acı həqiqət məhz detallarda gizlənir...
Sirr deyil ki, radikal-revanşistlər 7 iyun seçkilərinə hakimiyyətə qayıdış üçün son fürsət, yaxud siyasi reabilitasiya şansı kimi baxırlar. Söhbət Azərbaycan və Türkiyə ilə köhnə konfrontasiya kursuna geri dönməkdın, ölkəni təzədən Moskvanın hüquqsuz vassalına çevirib təzədən Kremlin təlimatlarına əsaslanan kursa keçməkdən gedir.
Başqa sözlə, əsas hədəf – Bakı və İrəvan arasında sülh prosesində əldə olunan bütün uğurların üstündən xətt çəkib danışıqları tamamən Kremlin patronajlığı altına qaytarmaqdır. Bu patronajlığın iki qonşu xalqa hələ SSRİ dönəmindən hansı müsibətlər gətirdiyini bilə-bilə.
Dəfələrlə yazmışıq, Moskva Azərbaycan və Ermənistanın barışıq içində dinc-yanaşı mövcudluğunu istəsəydi, elə sovet dönəmində “Dağlıq Qarabağ problemini” ədalətli şəkildə yoluna qoyardı, nəinki zaman-zaman aranı qızışdırar, “ocağa benzin” tökərdi...
Ancaq dərd burasındadır ki, Köçəryan öz dağıdıcı missiyasında tək deyil. Rusiyanın “desantı”, hazırda ev dustaqlığında olan milyarder Samvel Karapetyna da onunla eyni yolun yolçusu, eyni təhlükəli və xəstə əqidənin daşıyıcısıdır.
Seçkilərə ayrı-ayrı bloklarda getsələr də, onların strateji məramları ortaqdır: qulağa xoş gələn vədlərlə seçiciləri çaşdırıb və Nikol Paşinyanı hakimiyyətdən uzaqlaşdırıb, ölkədə Rusiyanın maraqlarına cavab verən korrupsioner-xunta rejimini bir qədər fərqli dizaynda “diriltmək”.
Bunu hamıdan yaxşı gərək ki, erməni əhalisi bilsin. Bilməyə borclu. Nədən ki, bu adi seçki olmayacaq, olum-ölüm dilemması olacaq. Budəfəki yanlış bütövlükdə Ermənistan adlı simvolik dövlətin sonunu gətirə bilər. Təəssüf ki, 7 iyundan sonranı görmək qabiliyyətində olmayan haylar az deyil.
Seçkilərə 40 gün qalmış mövqeyi bilinməyən laqeyd zümrə də var. Şübhəsiz, seçkilərin nəticələrinə həmin təbəqənin də əhəmiyyətli təsiri olacaq – səsverməyə qatılsa da, qatılmasa da. Belə bir deyim də var: “Siyasətlə məşğul olmasan, siyasət səninlə məşğul olacaq”. Və ya öz taleyini özün həll eləmək istəməsən, sənin yerinə bunu başqaları, müharibə tərəfdarları edəcək...
Ancaq yaxşı ki, bloger Natali Aleksanyan qismində praqmatik, çörəyi qulağına yeyən ermənilər də var. Hansı ki, Köçəryan-Xaçatryan görüşünə sərt reaksiya verib. Çünki ki, bu iki əclafın təmasının zavallı erməni xalqına yaxşı heç nə verməyəcəyini bilir.
“Vaqif Xaçaturyan Azərbaycanın, ümumiyyətlə, buraxmamalı olduğu bir əclafdır. Nikol Paşinyanın sayəsində o, Ermənistandadır və Robert Koçaryanla əl sıxır. Azərbaycan dövlətinə müraciət edirəm: xahiş edirəm, qalanlarını buraxmayın. Onlar Ermənistanın düşmənləridir!”, - deyə revanşistləri vaxtaşırı rüsvay və faş edən, səmimi şəkildə iki xalqın barışığına çalışan bloger müraciətində qeyd edib.
Razılaşmamaq mümkünsüz. Bu məxluqlara nəinki azadlıq, udduqları hava da haramdır. Gerçəkdən, ermənilərin ən böyük düşməni özləridir. Özlərinə daima ağa axtarmaları, başqalarının əlində həmişə maşa olmaq xislətləridir. Toplum olaraq bu əcaib məfkurədən, Türkə nifrətdən və axmaq miflərdən qurtulmasalar, 29.7 min kv km-lik Ermənistanı da itirəcəklər...
Aleksanyanın Bakıya çağırışına gəlincə, açığı, belə cəsarətli mövqeyi ona baha başa gələ bilər. Unutmayaq, Ermənistanın xarici siyasəti son illər müsbətə doğru qismən dəyişsə də, mahiyyət etibarilə o, terror dövləti olaraq qalır. Ərazisi terrorçu-başkəsənlərin (tayqulaq Andranik, Qaregin Njde və s.) ziyarət yerinə çevrilmiş heykəl-kompleksləri ilə dolu.
Onlardan biri və sonuncusu elə Paşinyanın dönəmində - 2023-cü ilin aprelində, İrəvanda ucaldılıb. “Nemesiz” kompleksi adlanır. Hələ biz terror yuvası olan erməni kilsəsini və əli çox yerə çatan, faşist təmayüllü erməni lobbisinin imkanlarını demirik...

ОНИ МОГУТ УБИТЬ ЕГО! –
В этом январе Ваагиф Хачатурян, которого Баку гуманно передал Армении по состоянию здоровья, встретился в Мисисе с другим военным палачом Робертом Кочаряном. Один палач пожал руку другому. Как говорится, «вода найдет свое русло».
Эта встреча может показаться мелким элементом избирательной кампании убийц Ходжалы и их банды в преддверии предстоящих парламентских выборов. Однако во многих случаях горькая правда скрывается именно в деталях...
Не секрет, что радикальные реваншисты рассматривают выборы 7 июня как последний шанс вернуться к власти или шанс на политическую реабилитацию. Речь идет о возвращении к прежнему курсу конфронтации с Азербайджаном и Турцией, превращении страны вновь в безправного вассала Москвы и переходе к курсу, основанному на инструкциях Кремля.
Другими словами, главная цель — перечеркнуть все достижения в мирном процессе между Баку и Ереваном и полностью вернуть переговоры под патронаж Кремля. При этом зная, какие беды это патронаж принес двум соседним народам еще в советский период.
Мы неоднократно писали, что если бы Москва хотела мирного сосуществования Азербайджана и Армении в согласии, то в советское время справедливо разрешила бы «проблему Нагорного Карабаха», а не разжигала бы конфликты время от времени и «подливала бензин в очаг»...
Но дело в том, что Кочарян не одинок в своей разрушительной миссии. Русский «десант», миллиардер Самвел Карапетян, ныне находящийся под домашним арестом, тоже следует тому же пути и разделяет ту же опасную и больную идеологию.
Хотя они участвуют в выборах в разных блоках, их стратегические намерения общие: сбивать с толку избирателей приятными обещаниями, свергнуть Никол Пашиняна и «оживить» в стране коррумпированный хунтовый режим в интересах России, но в несколько иной форме.
Это армянское население должно знать лучше всех. Они обязаны знать. Потому что эти выборы будут не простыми, а станут вопросом жизни и смерти. Ошибка на этот раз может стать концом символического государства Армения. К сожалению, немало армян, которые не способны увидеть, что будет после 7 июня.
За 40 дней до выборов существует и неизвестная апатичная группа. Без сомнения, у этой прослойки будет значительное влияние на результаты выборов — придут они на голосование или нет. Есть такая пословица: «Если не заниматься политикой, политика займется тобой». Или: если не хочешь решать свою судьбу сам, это сделают другие — сторонники войны...
Но к счастью, есть прагматичные армяне, как, например, блогер Натали Алексаньян, считающая, что «корм» на ухо им по вкусу. Она резко отреагировала на встречу Кочаряна с Хачатуряном. Потому что знает, что эта связь двух мерзавцев не принесёт ничего хорошего бедному армянскому народу.
«Ваагиф Хачатурян — подлец, которого Азербайджан вообще не должен отпускать. Благодаря Николу Пашиняну он сейчас в Армении и пожимает руку Роберту Кочаряну. Обращаюсь к государству Азербайджан: пожалуйста, не отпускайте остальных. Они враги Армении!», — отметила блогер, которая время от времени разоблачает реваншистов и искренне стремится к примирению двух народов.
Несогласиться невозможно. Не только свобода этим существам недолжна быть дана — даже воздух, которым они дышат, им запретен. Действительно, главные враги армян — они сами. Их привычка постоянно искать господина, всегда быть марионетками в чужих руках. Если общество не избавится от этой странной идеологии, ненависти к тюркам и глупых мифов, оно потеряет Армению площадью 29,7 тысячи кв. км...
Что касается призыва Алексаньян обратиться в Баку, честно говоря, такая смелая позиция может дорого ей стоить. Не будем забывать, что внешняя политика Армении хоть в последние годы частично меняется в положительную сторону, по сути, она остается государством террором. Ее территория наполнена скульптурными комплексами — местами поклонения террористам-убийцам (типа Андраника, Гарегина Нжде и др.)
Один из таких комплексов, последний, был воздвигнут в Ереване в апреле 2023 года — в эпоху Пашиняна. Называется он «Немезис». Мы даже не говорим пока о армянской церкви, которая является гнездом терроризма, и о возможностях фашистски настроенного армянского лобби, проникающего во многие сферы...