Prezident İlham Əliyev Bakıda məişət tullantıları daşıyan
Martın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzinin həyətində məişət tullantıları daşıyan texnikalarla tanış olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin sifarişi ilə Gəncə avtomobil zavodunda istehsal edilən bu texnikalar ölkəmizin müxtəlif şəhər və rayonlarına göndəriləcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov və “Gəncə Avtomobil Zavodu” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri Xanlar Fətiyev layihə barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdilər.
Bildirilib ki, ümumilikdə layihə çərçivəsində hər birinin tutumu 22 kubmetr olan 70 kommunal texnika istehsal edilib. Kommunal texnikanın iki toplantı meydançasından - Bakı şəhərində Ekspo Mərkəzinin qarşısından və Gəncə şəhərində avtomobil zavodunun həyətindən Azərbaycanın 58 şəhər və rayonuna göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanda paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrimizin inkişafı, orada müasir sosial infrastrukturun, o cümlədən parkların, yaşıllıq və meşə zolaqlarının yaradılması və bununla da ümumilikdə ölkəmizin ekoloji durumunun yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Bu baxımdan məişət tullantıları daşıyan texnikaların şəhər və rayonlarımıza göndərilməsi bir neçə vacib amili özündə birləşdirir. Belə ki, bu, ilk növbədə regionlarda kommunal xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və sanitariya-gigiyena vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək. Beləliklə, müasir yeni texnikalar məişət tullantılarının vaxtında və səmərəli daşınmasını, yaşayış məntəqələrində təmizlik işlərinin daha keyfiyyətli aparılmasını təmin edəcək. Bununla yanaşı, layihə ətraf mühitin mühafizəsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin daha bir mühüm məqamı odur ki, bu texnikalar yerli istehsaldır. Ümumilikdə, indiyədək Gəncə avtomobil zavodunda çox sayda traktor, kombayn, digər kənd təsərrüfatı texnikası, minik və yük avtomobili və sair texnika istehsal olunub.
Qeyd edək ki, Gəncə avtomobil zavodunun əsası 1986-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulub. 2004-cü ildə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə bu istehsal müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda zavodda 500-ə yaxın işçi çalışır.

President Ilham Aliyev in Baku carrying household waste becoming familiar with the techniques
On March 2, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, familiarized himself with household waste transporting machinery in the yard of the Baku Expo Center.
Medianews.az reports that these machines, produced at the Ganja Automobile Plant upon the order of the Ministry of Ecology and Natural Resources, will be sent to various cities and districts of our country.
The Minister of Ecology and Natural Resources, Rashad Ismayilov, and Khanlar Fatiyev, Chairman of the Supervisory Board of the "Ganja Automobile Plant" Production Union, informed the head of our state about the project.
It was noted that a total of 70 municipal machines, each with a capacity of 22 cubic meters, have been produced within the project framework. It is planned to send the municipal machinery from two assembly sites – in front of the Expo Center in Baku city and in the yard of the automobile plant in Ganja city – to 58 cities and districts of Azerbaijan.
In Azerbaijan, alongside the capital Baku, projects aimed at developing our regions, creating modern social infrastructure including parks, green and forest belts there, and thereby improving the overall ecological situation of our country, are continuously being implemented. In this regard, sending households waste transporting machinery to our cities and districts combines several important factors. First of all, this will contribute to improving the quality of municipal services in the regions and enhancing the sanitary and hygienic conditions. Thus, modern new machinery will ensure the timely and efficient transportation of household waste and enable higher-quality cleaning works in residential areas. Additionally, the project plays an important role in environmental protection. Another important aspect of the project is that these machines are locally produced. In total, a large number of tractors, combines, other agricultural machinery, passenger and freight vehicles, and other equipment have been produced at the Ganja Automobile Plant so far.
It should be noted that the foundation of the Ganja Automobile Plant was laid in 1986 on the initiative of the National Leader Heydar Aliyev. In 2004, upon the order of President Ilham Aliyev, this manufacturing enterprise began operating. Currently, about 500 workers are employed at the plant.