Prezident İlham Əliyev Bakıda məişət tullantıları daşıyan
Martın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Bakı Ekspo Mərkəzinin həyətində məişət tullantıları daşıyan texnikalarla tanış olub.
Medianews.az xəbər verir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin sifarişi ilə Gəncə avtomobil zavodunda istehsal edilən bu texnikalar ölkəmizin müxtəlif şəhər və rayonlarına göndəriləcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov və “Gəncə Avtomobil Zavodu” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri Xanlar Fətiyev layihə barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdilər.
Bildirilib ki, ümumilikdə layihə çərçivəsində hər birinin tutumu 22 kubmetr olan 70 kommunal texnika istehsal edilib. Kommunal texnikanın iki toplantı meydançasından - Bakı şəhərində Ekspo Mərkəzinin qarşısından və Gəncə şəhərində avtomobil zavodunun həyətindən Azərbaycanın 58 şəhər və rayonuna göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanda paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrimizin inkişafı, orada müasir sosial infrastrukturun, o cümlədən parkların, yaşıllıq və meşə zolaqlarının yaradılması və bununla da ümumilikdə ölkəmizin ekoloji durumunun yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Bu baxımdan məişət tullantıları daşıyan texnikaların şəhər və rayonlarımıza göndərilməsi bir neçə vacib amili özündə birləşdirir. Belə ki, bu, ilk növbədə regionlarda kommunal xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və sanitariya-gigiyena vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək. Beləliklə, müasir yeni texnikalar məişət tullantılarının vaxtında və səmərəli daşınmasını, yaşayış məntəqələrində təmizlik işlərinin daha keyfiyyətli aparılmasını təmin edəcək. Bununla yanaşı, layihə ətraf mühitin mühafizəsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin daha bir mühüm məqamı odur ki, bu texnikalar yerli istehsaldır. Ümumilikdə, indiyədək Gəncə avtomobil zavodunda çox sayda traktor, kombayn, digər kənd təsərrüfatı texnikası, minik və yük avtomobili və sair texnika istehsal olunub.
Qeyd edək ki, Gəncə avtomobil zavodunun əsası 1986-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulub. 2004-cü ildə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə bu istehsal müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda zavodda 500-ə yaxın işçi çalışır.

2 марта Президент Азербайджанской Республики Илхам Алиев ознакомился с техникой для перевозки бытовых отходов во дворе Бакинского Экспо-центра.
Medianews.az сообщает, что по заказу Министерства экологии и природных ресурсов техника, произведённая на Гянджинском автомобильном заводе, будет отправлена в различные города и районы нашей страны.
Министр экологии и природных ресурсов Рашад Исмайлов и председатель Наблюдательного совета Производственного объединения «Гянджинский автомобильный завод» Ханлар Фатиев проинформировали главу нашего государства о проекте.
Было отмечено, что в рамках проекта в целом произведено 70 коммунальных машин вместимостью по 22 кубометра каждая. Предполагается отправка коммунальной техники из двух площадок — с площади перед Экспо-центром в городе Баку и со двора автомобильного завода в Гяндже — в 58 городов и районов Азербайджана.
В Азербайджане, наряду со столицей Баку, последовательно продолжаются проекты, направленные на развитие регионов, создание там современной социальной инфраструктуры, включая парки, зелёные насаждения и лесные полосы, и тем самым общее улучшение экологического состояния страны. В этом контексте отправка техники для перевозки бытовых отходов в города и районы содержит несколько важных аспектов. Во-первых, это внесёт вклад в повышение качества коммунальных услуг в регионах и улучшение санитарно-гигиенической ситуации. Таким образом, современная новая техника обеспечит своевременную и эффективную транспортировку бытовых отходов и проведение более качественной уборки в населённых пунктах. Кроме того, проект играет важную роль с точки зрения охраны окружающей среды. Ещё одним важным моментом проекта является то, что эта техника производится на местных предприятиях. В целом, на Гянджинском автомобильном заводе произведено большое количество тракторов, комбайнов, другой сельскохозяйственной техники, легковых и грузовых автомобилей и другой техники.
Отметим, что основание Гянджинского автомобильного завода было положено в 1986 году по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева. В 2004 году по поручению Президента Илхама Алиева это производственное предприятие начало свою деятельность. В настоящее время на заводе работает около 500 человек.