Putin Xameneinin öldürülməsinə münasibət bildirdi
ABŞ və İsrailin İrana zərbələrindən və ardınca strat götürən qarşılıqlı hücumlardan sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilk rəsmi açıqlama ilə çıxış edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Putin İran prezidenti Məsud Pezeşkiana göndərdiyi başsağlığı məktubunda bu ölkənin ali rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsini “insan əxlaqının, beynəlxalq hüququn bütün normalarını pozan sinik bir qətl” kimi qiymətləndirib.
Putin bildirib ki, Xamenei Rusiyada “görkəmli dövlət xadimi” kimi xatırlanacaq.
Moskva və Tehran uzun illərdir əsas müttəfiqlər hesab olunur. İran Rusiyaya hərbi dəstək göstərib, o cümlədən pilotsuz uçuş aparatları və ballistik raketlər təqdim edib. Həmçinin Ukraynaya qarşı müharibə şəraitində Rusiyada PUA istehsalı zavodunun qurulmasında iştirak edib.
Bundan bir gün əvvəl Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi ABŞ və İsrailin İrana endirdiyi zərbələri pisləyərək onları “düşünülməmiş addım” və “silahlı təcavüz aktı” adlandırmışdı.

Путин высказался по поводу убийства Хаменеи
После ударов США и Израиля по Ирану и последующего взаимного обмена ударами президент России Владимир Путин выступил с первым официальным заявлением.
По информации Medianews.az, в телеграмме соболезнования президенту Ирана Массуду Пезешкиану Путин охарактеризовал убийство высшего лидера страны Али Хаменеи как «циничное убийство, нарушающее все нормы человечности и международного права».
Путин отметил, что Хаменеи будет вспоминаться в России как «выдающийся государственный деятель».
Москва и Тегеран на протяжении многих лет считаются главными союзниками. Иран оказывал России военную поддержку, включая поставки беспилотных летательных аппаратов и баллистических ракет. Также участвовал в создании завода по производству БПЛА в России в условиях войны с Украиной.
За день до этого Министерство иностранных дел России осудило удары США и Израиля по Ирану, назвав их «необдуманным шагом» и «актом вооруженной агрессии».