Putin Xameneinin öldürülməsinə münasibət bildirdi
ABŞ və İsrailin İrana zərbələrindən və ardınca strat götürən qarşılıqlı hücumlardan sonra Rusiya prezidenti Vladimir Putin ilk rəsmi açıqlama ilə çıxış edib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Putin İran prezidenti Məsud Pezeşkiana göndərdiyi başsağlığı məktubunda bu ölkənin ali rəhbəri Əli Xameneinin öldürülməsini “insan əxlaqının, beynəlxalq hüququn bütün normalarını pozan sinik bir qətl” kimi qiymətləndirib.
Putin bildirib ki, Xamenei Rusiyada “görkəmli dövlət xadimi” kimi xatırlanacaq.
Moskva və Tehran uzun illərdir əsas müttəfiqlər hesab olunur. İran Rusiyaya hərbi dəstək göstərib, o cümlədən pilotsuz uçuş aparatları və ballistik raketlər təqdim edib. Həmçinin Ukraynaya qarşı müharibə şəraitində Rusiyada PUA istehsalı zavodunun qurulmasında iştirak edib.
Bundan bir gün əvvəl Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi ABŞ və İsrailin İrana endirdiyi zərbələri pisləyərək onları “düşünülməmiş addım” və “silahlı təcavüz aktı” adlandırmışdı.

Putin commented on Khamenei's assassination
After the strikes by the US and Israel on Iran and the subsequent reciprocal attacks, Russian President Vladimir Putin made his first official statement.
According to Medianews.az, in a condolence letter sent to Iranian President Masoud Pezeshkian, Putin described the killing of the country's supreme leader Ali Khamenei as a "cynical murder that violates all norms of human ethics and international law."
Putin stated that Khamenei will be remembered in Russia as a "prominent statesman."
Moscow and Tehran have been considered main allies for many years. Iran has provided military support to Russia, including supplying drones and ballistic missiles. It has also participated in the establishment of a drone manufacturing plant in Russia during the war against Ukraine.
One day earlier, the Russian Ministry of Foreign Affairs condemned the strikes by the US and Israel on Iran, calling them a "reckless step" and an "act of armed aggression."