Sağlamlıq üçün gizli bomba:
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Alkomed" klinikasının narkologiya şöbəsinin müdiri Andrey Tyurin "Lenta.ru"ya açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, spirtli içkilərlə birlikdə qəbul edilən dərmanlar qaraciyərə ikiqat yük salır. Bu isə ya preparatın həddindən artıq güclü təsir göstərməsinə, ya da əksinə, təsirinin zəifləməsinə səbəb ola bilər.
Həkim, xüsusilə, parasetamolun alkoqolla birlikdə qəbulunun təhlükəli olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu halda parasetamol qaraciyər üçün zəhərə çevrilir və hətta dozanın cüzi artırılması belə ağır qaraciyər zədələnməsinə gətirib çıxara bilər.
Alkoqolun ibuprofen və aspirin kimi qeyri-steroid iltihabəleyhinə preparatlarla birgə qəbulu mədə qanaxması və xora riskini artırır. Təzyiq dərmanları ilə birlikdə spirtli içki qəbul etmək isə arterial təzyiqin kəskin enməsinə və huşun itirilməsinə səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, alkoqolun antibiotiklərlə eyni vaxtda qəbulu ağır zəhərlənmə, ürəkbulanma, qusma və təzyiqin düşməsi ilə nəticələnə bilər.

A hidden bomb for health:
Medianews.az, citing Oxu.Az, reports that Andrey Tyurin, head of the narcology department at the "Alkomed" clinic, stated this in an interview with "Lenta.ru".
According to him, medications taken together with alcoholic beverages place a double burden on the liver. This can either cause the drug to have an excessively strong effect or, conversely, weaken its effect.
The doctor emphasized that taking paracetamol together with alcohol is particularly dangerous. He noted that in this case, paracetamol turns into a poison for the liver, and even a slight increase in dosage can lead to severe liver damage.
The intake of alcohol together with non-steroidal anti-inflammatory drugs such as ibuprofen and aspirin increases the risk of stomach bleeding and ulcers. Consuming alcoholic beverages together with blood pressure medications can cause a sharp drop in blood pressure and loss of consciousness.
Furthermore, simultaneous consumption of alcohol and antibiotics can result in severe poisoning, nausea, vomiting, and a drop in blood pressure.