Sağlamlıq üçün gizli bomba:
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Alkomed" klinikasının narkologiya şöbəsinin müdiri Andrey Tyurin "Lenta.ru"ya açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, spirtli içkilərlə birlikdə qəbul edilən dərmanlar qaraciyərə ikiqat yük salır. Bu isə ya preparatın həddindən artıq güclü təsir göstərməsinə, ya da əksinə, təsirinin zəifləməsinə səbəb ola bilər.
Həkim, xüsusilə, parasetamolun alkoqolla birlikdə qəbulunun təhlükəli olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu halda parasetamol qaraciyər üçün zəhərə çevrilir və hətta dozanın cüzi artırılması belə ağır qaraciyər zədələnməsinə gətirib çıxara bilər.
Alkoqolun ibuprofen və aspirin kimi qeyri-steroid iltihabəleyhinə preparatlarla birgə qəbulu mədə qanaxması və xora riskini artırır. Təzyiq dərmanları ilə birlikdə spirtli içki qəbul etmək isə arterial təzyiqin kəskin enməsinə və huşun itirilməsinə səbəb ola bilər.
Bundan əlavə, alkoqolun antibiotiklərlə eyni vaxtda qəbulu ağır zəhərlənmə, ürəkbulanma, qusma və təzyiqin düşməsi ilə nəticələnə bilər.

Скрытая бомба для здоровья:
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что об этом заявил руководитель наркологического отделения клиники "Алкомед" Андрей Тюрин в интервью "Lenta.ru".
По его словам, лекарства, принимаемые вместе с алкогольными напитками, удваивают нагрузку на печень. Это может привести либо к чрезмерно сильному действию препарата, либо, наоборот, к ослаблению его эффекта.
Врач особо подчеркнул опасность совместного приема парацетамола с алкоголем. Он отметил, что в этом случае парацетамол превращается в яд для печени, и даже незначительное увеличение дозы может вызвать тяжелое поражение печени.
Совместный прием алкоголя с нестероидными противовоспалительными препаратами, такими как ибупрофен и аспирин, увеличивает риск желудочного кровотечения и язвы. Употребление спиртных напитков вместе с препаратами от давления может привести к резкому снижению артериального давления и потере сознания.
Кроме того, одновременный прием алкоголя с антибиотиками может вызвать тяжелое отравление, тошноту, рвоту и снижение давления.