Sui-qəsdə uğramış ABŞ prezidentləri –
İndiyə qədər ABŞ prezidentlərinə qarşı 7 ciddi, böyük qalmaqala və ağır nəticələrə səbəb olan sui-qəsd cəhdi olub.
Sui-qəsdə məruz qalan prezidentlər və prezidentliyə namizədələr aşağıdakılardır: Avraam Linkoln (16-cı prezident), Ceyms Qarfild (20-ci), Uilyam Makkinli (25-ci), Teodor Ruzvelt (26-cı), Con Kennedi 35-ci, Robert Kennedi (37-ci prezident olmağa əsas namizəd), Ronald Reyqan (40-cı), Donald Tramp (45-47-ci).
Onlardan Teodor Ruzvelt, Ronald Reyqan və Donald Tramp sağ qalıblar. O biri sui-qəsdlərdə hücumçular məqsədlərinə çatıblar.
linkoln.jpg (70 KB)
A.Linkolna qarşı sui-qəsd cəhdi 14 aprel 1865-ci ildə Vaşinqtondakı Ford teatrında baş verib. Prezident həyat yoldaşı və dostları ilə birlikdə "Amerikalı əmioğlumuz" tamaşasına baxmağa gəlib. Tamaşa zamanı 26 yaşlı aktyor Con Uilks But prezident lojasına yaxnlaşıb və Linkolnun başına atəş açıb. Siyasətçi ertəsi gün, 15 aprel 1865-ci ildə aldığı yaralardan ölüb. Polislər anbarda gizlənən qatili çıxarmaq üçün tikilini yandırıblar, o, bayıra çıxıb və güllələnib.
qarfild.JPG (22 KB)
Cəmi dörd ay prezident olan Ceyms Qarfildə qarşı sui-qəsd cəhdi 2 iyul 1881-ci ildə Vaşinqtonda, bir qatar stansiyasında baş verib. Ailəsi ilə birlikdə Nyu-Cersidə tətil etməyi planlaşdıran Qarfild, israrlı şəkildə konsul vəzifəsi tutmaq istəyən siyasətçi və vəkil Şarl Qitonun hücumuna məruz qalıb. O, prezidentə iki dəfə atəş açıb. Güllə Qarfildin həyati orqanlarına dəyməsə də, həkimlər gülləni əlcək və dezinfeksiya olmadan çıxardıqları üçün president iki ay yarım sonra, 19 sentyabr 1881-ci ildə qan zəhərlənməsindən ölüb. Qatil Qito psixi pozğunluqdan əziyyət məksə də, onu 30 iyun 1882-ci ildə edam ediblər.
makkinli.JPG (32 KB)
Uilyam Makkinliyə qarşı sui-qəsd cəhdi 6 sentyabr 1901-ci ildə Nyu-Yorkun Buffalo şəhərində Pan-Amerika sərgisinin açılış mərasimində baş verib.
İşini itirən və anarxistlərə qoşulan 28 yaşlı Leon Çolqos dəsmalının içində gizlədilmiş revolverlə Makkinliyə yaxınlaşıb və ona iki dəfə atəş açıb. Birinci güllə prezidentin smokinqinin düyməsindən sıçrayıb, ikincisi isə qarnına dəyib - həkimlər gülləni dərhal tapa bilməyiblər. Makkinli səkkiz gün sonra, 14 sentyabr 1901-ci ildə yaranın yaratdığı qanqrenadan ölüb. Hadisə yerində yaxalanan Çolqos günahını etiraf edib və Makkinlini "bütün yaxşı, zəhmətkeş kişilərin düşməni" hesab etdiyini bildirib. O, 29 oktyabr 1901-ci ildə elektrik stulunda edam edilib.
ruzvelt.jpg (67 KB)
ABŞ-ın 26-cı prezidenti Teodor Ruzveltə qarşı sui-qəsd 14 oktyabr 1912-ci ildə Viskonsin ştatının Miluoki şəhərində baş verib. Şəhərdə keçirilən seçki mitinqində o, üçüncü müddətə prezidentliyə namizədliyini irəli sürüb. Ruzvelt başqa bir mitinqə getməyə hazırlaşarkən ruhi xəstəlikdən əziyyət çəkən 36 yaşlı şair Con Şrank ona yaxınlaşaraq sinəsindən güllə vurub. Güllə Ruzveltin gödəkçəsinin daxili cibində olan 50 səhifəlik çıxış mətnini və metal pensne qutusunu deşib. Onun cibindəkilər gülləni o qədər yavaşladıb ki, güllə Ruzveltin ağciyərinə nüfuz edə bilməyib və sinəsinə ilişib qalıb. O zamankı tibbi ləvazomatlarla gülləni çıxarmaq təhlükəli olduğu üçün, onu çıxarmayıblar və Ruzvelt gülləni ömrünün sonuna qədər sinəsində gəzdirib. Şair Şrank dəli hesab edilib və psixiatriya xəstəxanada məcburi müalicəyə məhkum ediliib, 67 yaşında ölüb.
kennedi.jpg (54 KB)
35-ci prezidenti Con Kennedinin qətlinə dair minlərlə məqalə, yüzlərlə kitab yazılıb. Bu haqda bilgisi olanlar çoxdur. Fəqət müəmmalar hələ də qalır. Kennedi 22 noyabr 1963-cü ildə Texas ştatının Dallas şəhərində sui-qəsdə uğrayıb. Rəsmi informasiyaya görə, onu vaxtilə SSRİ-də, Minskdə yaşamış keçmiş dəniz piyadası Li Harvi Osvald snayper tüfəngi ilə vurub. Siyasətçi ölümcül yaralanıb və sui-qəsd cəhdindən qısa müddət sonra xəstəxanada ölüb.
Osvald həbs edilib, lakin iki gün sonra bir polis bölməsindən digərinə aparılarkən gecə klubunun sahibi Cek Rubi tərəfindən güllələnərək öldürülüb.
dzhon-kennedi-3.jpg (146 KB)
Li Harvi Osvald
ABŞ xüsusi xidmət və kəşfiyyat orqanları bu haqda sənədlərin açılmasını yasaqlayıblar. Əsas müəmma odur ki, qatilin qatili də türmədə ölüb. Hadisə şahidləri qətldən bir müddət sonra müxtəlif qəzalarda həlak olublar. Qətlin üstünü açacağını öz namus borcu sayan Robert Kennedi - Conun kiçik qardaşı və keçmiş ədliyyə naziri prezidentliyə namizədliyini elan edən gün öldürülüb. Bütün bunlar göstərir ki, bu sui-qəsdin üstünün bağlı qalmasına çalışanlar olub. Dönəm prezidenti Lindon Conson və MKİ direktoru Edqar Huver bu qətl barədə bildiklərini özləri ilə aparıblar. Tramp birinci dəfə hakimiyyətə gələndə Kennedinin qətl işinə dair bütün sənədləri ictimailəşdirəcəyini elan etmişdi. Lafin MKİ və FTB-nin təhdidindən sonra geri çəkildi və bu işə dair sənədlərin əhəmiyyət kəsb etməyən hissəsi açıqlandı.
reyqan.jpg (64 KB)
40-cı prezident Ronald Reyqan da sui-qəsddən sağ çıxıb. Ona qarşı sui-qəsd cəhdi 30 mart 1981-ci ildə “Hilton” otelində, tikinti işçiləri həmkarlar ittifaqının qurultayında çıxışından sonra baş verib. Prezident oteldən çıxarkən 26 yaşlı Con Hinkli ona atəş açıb. Güllələr Ağ Evin mətbuat katibi Ceyms Brediyə, polis məmuruna və məxfi xidmət agentinə tuş gəlib, çovuyan güllə siyasətçinin sinəsinə dəyib və ağciyərində ilişib qalıb. Prezident, atışmanın digər qurbanları kimi, sonradan tam sağalıb. Hinkli ruhi xəstə elan edilib və psixiatriya xəstəxanasına yerləşdirilib. Həkimlər onu tamamilə sağlam və artıq cəmiyyət üçün təhlükə yaratmadığını hesab etdikdən sonra, 2016-cı ildə məcburi müalicədən azad edilib.
trampd.jpg (22 KB)
45-ci prezident Donald Tramp üç dəfə sui-qəsdə məruz qalıb. Birinci dəfə Tramp 2016-cı ilin iyun ayında seçki kampaniyası zamanı Nevada ştatının Las-Veqas şəhərində tapança lüləyinin qabağına gəlib. 20 yaşlı Britaniya sakini Maykl Sendford siyasətçinin çıxışını dinləyərkən polis məmurunun silahını qapıb və Trampa atəş açmağa cəhd edib. Tramp zərər çəkməyib. Sendford hadisə yerində həbs edilib. Daha sonra onun ruhi pozğunluğu olduğu müəyyən olunub. Məhkəmə onu bir il həbs cəzasına və 200 dollar cərimə cəzasına məhkum edib. 2017-ci ilin may ayında Sendford Böyük Britaniyaya deportasiya edilib.
tram-qul.jpg (80 KB)
13 iyul 2024-cü ildə Pensilvaniya ştatının Batler şəhərində Tramp yenidən seçki kampaniyası zamanı sui-qəsdə uğrayıb. Güllə prezidentin qulağını sıyıraraq mitinq iştirakçılarından biri olan 50 yaşlı Kori Komperatora dəyib. O, hadisə yerində ölüb, daha iki nəfər isə ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilib. FTB əməkdaşı 20 yaşlı atıcı Tomas Metyu Kruksu sərrast atəşlə öldürüb.
Srağagün isə vaxtilə Reyqanın vurulduğu “Hilton” otelində Trampın olduğu zalda atəş aşılıb və bu akt da Trampın həyatına sui-qəsd cəhdi hesab edilir.
Məxfi xidmət əməkdaşları hücumçunu dərhal zərərsizləşdiriblər. Bu şəxs Kaliforniyadan olan 31 yaşlı Koul Allendir və onun da ruhi xəstəliyi var.
Beləliklə, belə məlum olur ki, psixopat killerlər ABŞ prezidentlərinin kabusudur. Onlar mühafizədə boşluq görən kimi hərəkətə keçirlər.

Assassinated U.S. Presidents – Most of those who executed them were psychopaths.
So far, there have been 7 serious, major scandals and assassination attempts against U.S. presidents that resulted in severe consequences.
The presidents and presidential candidates who were targeted in these assassination attempts are: Abraham Lincoln (16th president), James Garfield (20th), William McKinley (25th), Theodore Roosevelt (26th), John Kennedy (35th), Robert Kennedy (the main candidate to become the 37th president), Ronald Reagan (40th), Donald Trump (45th-47th).
Among them, Theodore Roosevelt, Ronald Reagan, and Donald Trump survived. In the other assassination attempts, the attackers achieved their goals.
linkoln.jpg (70 KB)
The assassination attempt on A. Lincoln took place on April 14, 1865, at Ford's Theatre in Washington. The president came to watch the play "Our American Cousin" with his wife and friends. During the performance, 26-year-old actor John Wilkes Booth approached the presidential box and shot Lincoln in the head. The politician died the next day, April 15, 1865, from his wounds. The police set fire to the building to catch the assassin hiding in a warehouse, but he came out and was shot dead.
qarfild.JPG (22 KB)
James Garfield, who was president for only four months, faced an assassination attempt on July 2, 1881, in Washington at a train station. Planning to vacation with his family in New Jersey, Garfield was attacked by politician and lawyer Charles Guiteau, who persistently wanted a consul position. He fired twice at the president. The bullet did not hit Garfield's vital organs, but doctors extracted the bullet without gloves and disinfection, causing Garfield to die of blood poisoning two and a half months later, on September 19, 1881. The assassin Guiteau suffered from mental illness but was executed on June 30, 1882.
makkinli.JPG (32 KB)
The assassination attempt on William McKinley took place on September 6, 1901, during the opening ceremony of the Pan-American Exposition in Buffalo, New York.
Leon Czolgosz, 28, who lost his job and joined anarchists, approached McKinley with a revolver hidden inside a handkerchief and shot at him twice. The first bullet glanced off the president's waistcoat button, the second hit his abdomen — doctors could not find the bullet immediately. McKinley died eight days later, on September 14, 1901, from gangrene caused by the wound. Czolgosz was caught at the scene, confessed his crime, and stated that he considered McKinley "an enemy of all good, hardworking men." He was executed in the electric chair on October 29, 1901.
ruzvelt.jpg (67 KB)
The assassination attempt on the 26th president of the U.S., Theodore Roosevelt, occurred on October 14, 1912, in Milwaukee, Wisconsin. At an election rally in the city, he was nominated for president for a third term. While preparing to go to another rally, 36-year-old poet John Schrank, suffering from mental illness, approached him and shot him in the chest. The bullet pierced through Roosevelt's jacket's inner pocket, which held a 50-page speech manuscript and a metal eyeglass case. The items in his pocket slowed the bullet so much that it could not penetrate Roosevelt's lung and lodged in his chest. With the medical tools available then, removing the bullet was too dangerous, so it was left inside, and Roosevelt carried the bullet in his chest for the rest of his life. Schrank was declared insane and sentenced to compulsory treatment in a psychiatric hospital, dying at the age of 67.
kennedi.jpg (54 KB)
Thousands of articles and hundreds of books have been written about the assassination of the 35th president, John Kennedy. Many people have knowledge about it. However, mysteries still remain. Kennedy was assassinated on November 22, 1963, in Dallas, Texas. According to official information, he was shot with a sniper rifle by Lee Harvey Oswald, a former marine who had previously lived in the USSR, in Minsk. The politician was mortally wounded and died shortly after the assassination attempt in the hospital.
Oswald was arrested but was shot and killed by nightclub owner Jack Ruby while being transferred from one police station to another two days later.
dzhon-kennedi-3.jpg (146 KB)
Lee Harvey Oswald
U.S. special services and intelligence agencies have prohibited the release of documents about this. The main mystery is that the assassin's assassin also died in prison. Witnesses of the incident died in various accidents some time after the assassination. Robert Kennedy—John's younger brother, former attorney general, and presidential candidate who vowed to uncover the truth—was killed on the day he announced his candidacy. All this indicates that there were those trying to keep this assassination covered up. The then president Lyndon Johnson and CIA director Edgar Hoover took their knowledge of this murder to the grave. When Trump first came to power, he announced he would declassify all documents related to Kennedy's assassination. After threats from the CIA and FBI, he backed down, and only insignificant parts of these documents were released.
reyqan.jpg (64 KB)
The 40th president Ronald Reagan also survived an assassination attempt. The attempt took place on March 30, 1981, at the "Hilton" hotel following a speech at the convention of the building workers' union. As the president was leaving the hotel, 26-year-old John Hinckley fired at him. Bullets hit the White House press secretary James Brady, a police officer, and a secret service agent; one stray bullet hit the politician’s chest and lodged in his lung. The president, like the other victims of the shooting, later fully recovered. Hinckley was declared mentally ill and committed to a psychiatric hospital. After doctors considered him fully recovered and no longer a danger to society, he was released from compulsory treatment in 2016.
trampd.jpg (22 KB)
The 45th president Donald Trump was targeted in assassination attempts three times. The first time was in June 2016 during his election campaign in Las Vegas, Nevada, when a 20-year-old British citizen, Michael Sandford, seized a police officer’s gun while listening to the politician’s speech and attempted to shoot Trump. Trump was unharmed. Sandford was arrested at the scene. Later it was determined that he had a mental disorder. The court sentenced him to one year in prison and a $200 fine. In May 2017, Sandford was deported to Great Britain.
tram-qul.jpg (80 KB)
On July 13, 2024, in Butler, Pennsylvania, Trump was again targeted during an election campaign. A bullet grazed the president's ear and hit 50-year-old rally participant Corey Kempter. Kempter died at the scene, and two others were hospitalized in serious condition. An FBI agent killed the 20-year-old shooter Thomas Matthew Crooks with precise shooting.
Just the day before yesterday, a shooting occurred in the hall where Trump was present at the "Hilton" hotel, where Reagan had previously been shot, and this act is also considered an assassination attempt against Trump.
Secret service officers immediately neutralized the attacker. This person is 31-year-old Cole Allender from California, who also has a mental illness.
Thus, it appears that psychopath killers are a nightmare for U.S. presidents. They act as soon as they see any gaps in security.