Sui-qəsdə uğramış ABŞ prezidentləri –
İndiyə qədər ABŞ prezidentlərinə qarşı 7 ciddi, böyük qalmaqala və ağır nəticələrə səbəb olan sui-qəsd cəhdi olub.
Sui-qəsdə məruz qalan prezidentlər və prezidentliyə namizədələr aşağıdakılardır: Avraam Linkoln (16-cı prezident), Ceyms Qarfild (20-ci), Uilyam Makkinli (25-ci), Teodor Ruzvelt (26-cı), Con Kennedi 35-ci, Robert Kennedi (37-ci prezident olmağa əsas namizəd), Ronald Reyqan (40-cı), Donald Tramp (45-47-ci).
Onlardan Teodor Ruzvelt, Ronald Reyqan və Donald Tramp sağ qalıblar. O biri sui-qəsdlərdə hücumçular məqsədlərinə çatıblar.
linkoln.jpg (70 KB)
A.Linkolna qarşı sui-qəsd cəhdi 14 aprel 1865-ci ildə Vaşinqtondakı Ford teatrında baş verib. Prezident həyat yoldaşı və dostları ilə birlikdə "Amerikalı əmioğlumuz" tamaşasına baxmağa gəlib. Tamaşa zamanı 26 yaşlı aktyor Con Uilks But prezident lojasına yaxnlaşıb və Linkolnun başına atəş açıb. Siyasətçi ertəsi gün, 15 aprel 1865-ci ildə aldığı yaralardan ölüb. Polislər anbarda gizlənən qatili çıxarmaq üçün tikilini yandırıblar, o, bayıra çıxıb və güllələnib.
qarfild.JPG (22 KB)
Cəmi dörd ay prezident olan Ceyms Qarfildə qarşı sui-qəsd cəhdi 2 iyul 1881-ci ildə Vaşinqtonda, bir qatar stansiyasında baş verib. Ailəsi ilə birlikdə Nyu-Cersidə tətil etməyi planlaşdıran Qarfild, israrlı şəkildə konsul vəzifəsi tutmaq istəyən siyasətçi və vəkil Şarl Qitonun hücumuna məruz qalıb. O, prezidentə iki dəfə atəş açıb. Güllə Qarfildin həyati orqanlarına dəyməsə də, həkimlər gülləni əlcək və dezinfeksiya olmadan çıxardıqları üçün president iki ay yarım sonra, 19 sentyabr 1881-ci ildə qan zəhərlənməsindən ölüb. Qatil Qito psixi pozğunluqdan əziyyət məksə də, onu 30 iyun 1882-ci ildə edam ediblər.
makkinli.JPG (32 KB)
Uilyam Makkinliyə qarşı sui-qəsd cəhdi 6 sentyabr 1901-ci ildə Nyu-Yorkun Buffalo şəhərində Pan-Amerika sərgisinin açılış mərasimində baş verib.
İşini itirən və anarxistlərə qoşulan 28 yaşlı Leon Çolqos dəsmalının içində gizlədilmiş revolverlə Makkinliyə yaxınlaşıb və ona iki dəfə atəş açıb. Birinci güllə prezidentin smokinqinin düyməsindən sıçrayıb, ikincisi isə qarnına dəyib - həkimlər gülləni dərhal tapa bilməyiblər. Makkinli səkkiz gün sonra, 14 sentyabr 1901-ci ildə yaranın yaratdığı qanqrenadan ölüb. Hadisə yerində yaxalanan Çolqos günahını etiraf edib və Makkinlini "bütün yaxşı, zəhmətkeş kişilərin düşməni" hesab etdiyini bildirib. O, 29 oktyabr 1901-ci ildə elektrik stulunda edam edilib.
ruzvelt.jpg (67 KB)
ABŞ-ın 26-cı prezidenti Teodor Ruzveltə qarşı sui-qəsd 14 oktyabr 1912-ci ildə Viskonsin ştatının Miluoki şəhərində baş verib. Şəhərdə keçirilən seçki mitinqində o, üçüncü müddətə prezidentliyə namizədliyini irəli sürüb. Ruzvelt başqa bir mitinqə getməyə hazırlaşarkən ruhi xəstəlikdən əziyyət çəkən 36 yaşlı şair Con Şrank ona yaxınlaşaraq sinəsindən güllə vurub. Güllə Ruzveltin gödəkçəsinin daxili cibində olan 50 səhifəlik çıxış mətnini və metal pensne qutusunu deşib. Onun cibindəkilər gülləni o qədər yavaşladıb ki, güllə Ruzveltin ağciyərinə nüfuz edə bilməyib və sinəsinə ilişib qalıb. O zamankı tibbi ləvazomatlarla gülləni çıxarmaq təhlükəli olduğu üçün, onu çıxarmayıblar və Ruzvelt gülləni ömrünün sonuna qədər sinəsində gəzdirib. Şair Şrank dəli hesab edilib və psixiatriya xəstəxanada məcburi müalicəyə məhkum ediliib, 67 yaşında ölüb.
kennedi.jpg (54 KB)
35-ci prezidenti Con Kennedinin qətlinə dair minlərlə məqalə, yüzlərlə kitab yazılıb. Bu haqda bilgisi olanlar çoxdur. Fəqət müəmmalar hələ də qalır. Kennedi 22 noyabr 1963-cü ildə Texas ştatının Dallas şəhərində sui-qəsdə uğrayıb. Rəsmi informasiyaya görə, onu vaxtilə SSRİ-də, Minskdə yaşamış keçmiş dəniz piyadası Li Harvi Osvald snayper tüfəngi ilə vurub. Siyasətçi ölümcül yaralanıb və sui-qəsd cəhdindən qısa müddət sonra xəstəxanada ölüb.
Osvald həbs edilib, lakin iki gün sonra bir polis bölməsindən digərinə aparılarkən gecə klubunun sahibi Cek Rubi tərəfindən güllələnərək öldürülüb.
dzhon-kennedi-3.jpg (146 KB)
Li Harvi Osvald
ABŞ xüsusi xidmət və kəşfiyyat orqanları bu haqda sənədlərin açılmasını yasaqlayıblar. Əsas müəmma odur ki, qatilin qatili də türmədə ölüb. Hadisə şahidləri qətldən bir müddət sonra müxtəlif qəzalarda həlak olublar. Qətlin üstünü açacağını öz namus borcu sayan Robert Kennedi - Conun kiçik qardaşı və keçmiş ədliyyə naziri prezidentliyə namizədliyini elan edən gün öldürülüb. Bütün bunlar göstərir ki, bu sui-qəsdin üstünün bağlı qalmasına çalışanlar olub. Dönəm prezidenti Lindon Conson və MKİ direktoru Edqar Huver bu qətl barədə bildiklərini özləri ilə aparıblar. Tramp birinci dəfə hakimiyyətə gələndə Kennedinin qətl işinə dair bütün sənədləri ictimailəşdirəcəyini elan etmişdi. Lafin MKİ və FTB-nin təhdidindən sonra geri çəkildi və bu işə dair sənədlərin əhəmiyyət kəsb etməyən hissəsi açıqlandı.
reyqan.jpg (64 KB)
40-cı prezident Ronald Reyqan da sui-qəsddən sağ çıxıb. Ona qarşı sui-qəsd cəhdi 30 mart 1981-ci ildə “Hilton” otelində, tikinti işçiləri həmkarlar ittifaqının qurultayında çıxışından sonra baş verib. Prezident oteldən çıxarkən 26 yaşlı Con Hinkli ona atəş açıb. Güllələr Ağ Evin mətbuat katibi Ceyms Brediyə, polis məmuruna və məxfi xidmət agentinə tuş gəlib, çovuyan güllə siyasətçinin sinəsinə dəyib və ağciyərində ilişib qalıb. Prezident, atışmanın digər qurbanları kimi, sonradan tam sağalıb. Hinkli ruhi xəstə elan edilib və psixiatriya xəstəxanasına yerləşdirilib. Həkimlər onu tamamilə sağlam və artıq cəmiyyət üçün təhlükə yaratmadığını hesab etdikdən sonra, 2016-cı ildə məcburi müalicədən azad edilib.
trampd.jpg (22 KB)
45-ci prezident Donald Tramp üç dəfə sui-qəsdə məruz qalıb. Birinci dəfə Tramp 2016-cı ilin iyun ayında seçki kampaniyası zamanı Nevada ştatının Las-Veqas şəhərində tapança lüləyinin qabağına gəlib. 20 yaşlı Britaniya sakini Maykl Sendford siyasətçinin çıxışını dinləyərkən polis məmurunun silahını qapıb və Trampa atəş açmağa cəhd edib. Tramp zərər çəkməyib. Sendford hadisə yerində həbs edilib. Daha sonra onun ruhi pozğunluğu olduğu müəyyən olunub. Məhkəmə onu bir il həbs cəzasına və 200 dollar cərimə cəzasına məhkum edib. 2017-ci ilin may ayında Sendford Böyük Britaniyaya deportasiya edilib.
tram-qul.jpg (80 KB)
13 iyul 2024-cü ildə Pensilvaniya ştatının Batler şəhərində Tramp yenidən seçki kampaniyası zamanı sui-qəsdə uğrayıb. Güllə prezidentin qulağını sıyıraraq mitinq iştirakçılarından biri olan 50 yaşlı Kori Komperatora dəyib. O, hadisə yerində ölüb, daha iki nəfər isə ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilib. FTB əməkdaşı 20 yaşlı atıcı Tomas Metyu Kruksu sərrast atəşlə öldürüb.
Srağagün isə vaxtilə Reyqanın vurulduğu “Hilton” otelində Trampın olduğu zalda atəş aşılıb və bu akt da Trampın həyatına sui-qəsd cəhdi hesab edilir.
Məxfi xidmət əməkdaşları hücumçunu dərhal zərərsizləşdiriblər. Bu şəxs Kaliforniyadan olan 31 yaşlı Koul Allendir və onun da ruhi xəstəliyi var.
Beləliklə, belə məlum olur ki, psixopat killerlər ABŞ prezidentlərinin kabusudur. Onlar mühafizədə boşluq görən kimi hərəkətə keçirlər.

Попытки убийства президентов США –
До сих пор было совершено 7 серьёзных, больших скандалов и покушений с серьёзными последствиями против президентов США.
Президентами и кандидатами в президенты, подвергшимися покушениям, являются: Авраам Линкольн (16-й президент), Джеймс Гарфилд (20-й), Уильям Маккинли (25-й), Теодор Рузвельт (26-й), Джон Кеннеди (35-й), Роберт Кеннеди (основной кандидат на 37-е президентство), Рональд Рейган (40-й), Дональд Трамп (45-47-й).
Из них Теодор Рузвельт, Рональд Рейган и Дональд Трамп выжили. В других покушениях нападавшие достигли своих целей.
linkoln.jpg (70 КБ)
Покушение на А. Линкольна произошло 14 апреля 1865 года в театре Форд в Вашингтоне. Президент пришёл смотреть вместе с женой и друзьями спектакль «Наш американский кузен». Во время представления 26-летний актёр Джон Уилкс Бут подошёл к ложи президента и выстрелил в голову Линкольну. Политик скончался от полученных ран на следующий день, 15 апреля 1865 года. Полиция подожгла здание, чтобы вывести убийцу из укрытия на складе, тот вышел наружу и был застрелен.
qarfild.JPG (22 КБ)
Джеймс Гарфилд, президент всего четыре месяца, получил покушение 2 июля 1881 года в Вашингтоне, на железнодорожной станции. Планируя с семьёй отдохнуть в Нью-Джерси, он стал жертвой нападения политика и адвоката Чарльза Гитона, настойчиво хотевшего получить должность консула. Тот выстрелил в президента дважды. Пуля не задела жизненно важные органы Гарфилда, но врачи извлекали её без перчаток и дезинфекции, из-за чего президент умер от заражения крови спустя два с половиной месяца, 19 сентября 1881 года. Убийца Гитон, страдавший психическим расстройством, был казнён 30 июня 1882 года.
makkinli.JPG (32 КБ)
Покушение на Уильяма Маккинли произошло 6 сентября 1901 года на церемонии открытия Панамериканской выставки в Буффало, штат Нью-Йорк.
28-летний Леон Чолгош, потеряв работу и присоединившийся к анархистам, подошёл к Маккинли с револьвером, спрятанным в платке, и выстрелил два раза. Первый выстрел отскочил от пуговицы смокинга президента, второй попал в живот — врачи сразу не нашли пулю. Маккинли умер 14 сентября 1901 года от гангрены, вызванной ранением. Чолгош, пойманный на месте, признал вину и заявил, что считает Маккинли «врагом всех хороших и трудолюбивых мужчин». Он был казнён на электрическом стуле 29 октября 1901 года.
ruzvelt.jpg (67 КБ)
Покушение на 26-го президента США Теодора Рузвельта произошло 14 октября 1912 года в городе Милуоки, штат Висконсин. На предвыборном митинге он выдвинул свою кандидатуру в президенты на третий срок. Готовясь пойти на другое собрание, 36-летний поэт с психическим заболеванием Джон Шранк подошёл к нему и выстрелил в грудь. Пуля пробила внутренний карман куртки Рузвельта, в котором лежали 50 страниц речи и металлический футляр для очков. Эти предметы замедлили пулю настолько, что она не проникла в лёгкое, а застряла в груди. Из-за опасности извлечь пулю медицинскими средствами того времени её не удаляли, и Рузвельт носил её в груди всю жизнь. Поэта Шранка признали сумасшедшим и отправили на принудительное лечение в психиатрическую больницу; он умер в 67 лет.
kennedi.jpg (54 КБ)
О преступлении против 35-го президента Джона Кеннеди написано тысячи статей и сотни книг. Многие обладают информацией об этом. Однако загадки до сих пор сохраняются. Кеннеди был убит 22 ноября 1963 года в городе Даллас, штат Техас. Официальной информацией считается, что его смертельно ранил бывший морпех Ли Харви Освальд, проживавший когда-то в СССР, в Минске, из снайперской винтовки. Политик получил смертельное ранение и вскоре умер в больнице после покушения.
Освальд был арестован, но через два дня, когда его переводили из одного полицейского участка в другой, был застрелен владельцем ночного клуба Джеком Руби.
dzhon-kennedi-3.jpg (146 КБ)
Ли Харви Освальд
Специальные службы и разведывательные органы США запретили рассекречивание документов об этом. Главная загадка в том, что убийца убийцы также умер в тюрьме. Свидетели исчезали в разных несчастных случаях вскоре после убийства. Роберт Кеннеди, младший брат Джона и бывший министр юстиции, объявивший о своей кандидатуре в президенты, был убит в день объявления, считая своим долгом раскрыть дело. Всё это указывает на то, что были люди, пытавшиеся сохранить это покушение в тайне. Президент того времени Линдон Джонсон и директор ЦРУ Эдгар Гувер забрали с собой всю информацию об убийстве. Когда Трамп впервые пришёл к власти, он заявил, что обнародует все документы по делу Кеннеди. Однако после угроз со стороны ЦРУ и ФБР он отказался, и была опубликована лишь незначительная часть документов.
reyqan.jpg (64 КБ)
40-й президент Рональд Рейган тоже выжил после покушения. Оно произошло 30 марта 1981 года в отеле «Хилтон» после выступления на съезде профсоюза строителей. Когда президент выходил из отеля, 26-летний Джон Хинкли открыл огонь. Пули попали пресс-секретарю Белого дома Джеймсу Брэди, полицейскому и агенту секретной службы; одна из рикошетировавших пуль попала президенту в грудь и застряла в лёгком. Президент, как и другие жертвы, полностью выздоровел. Хинкли признали душевнобольным и поместили в психиатрическую больницу. После того, как врачи сочли его здоровым и не опасным для общества, в 2016 году его освободили из принудительного лечения.
trampd.jpg (22 КБ)
45-й президент Дональд Трамп подвергался покушениям трижды. В первый раз во время предвыборной кампании в июне 2016 года в Лас-Вегасе, штат Невада, 20-летний британский гражданин Майкл Сэндфорд попытался выстрелить в политика, схватив оружие у полицейского во время выступления Трампа. Трамп не пострадал. Сэндфорд был арестован на месте. Позднее у него были диагностированы психические расстройства. Суд приговорил его к одному году тюремного заключения и штрафу в 200 долларов. В мае 2017 года Сэндфорд был депортирован в Великобританию.
tram-qul.jpg (80 КБ)
13 июля 2024 года в городе Батлер, штат Пенсильвания, во время новой предвыборной кампании Трамп пережил ещё одно покушение. Пуля задела ухо президента и попала в 50-летнего Кори Комператора из числа участников митинга. Он погиб на месте, а двое других были госпитализированы в тяжёлом состоянии. Агент ФБР 20-летний стрелок Томас Мэтью Крукс был ликвидирован точным выстрелом.
На следующий день в зале отеля «Хилтон», где было покушение на Рейгана, произошла перестрелка при участии Трампа, что тоже считается попыткой покушения на его жизнь.
Сотрудники службы безопасности немедленно обезвредили нападавшего — 31-летнего Коула Аллендера из Калифорнии, который также страдает психическим заболеванием.
Таким образом, получается, что психопаты-убийцы — кошмар для президентов США. Они действуют, как только видят пробелы в охране.