“Avropa Ermənistanı qorumağa çalışır, Rusiya daha sərt rıçaqlara əl ata bilər” -
“Avropa İttifaqı açıq şəkildə göstərir ki, İrəvanı Moskvanın təzyiqlərindən yalnız siyasi bəyanatlarla deyil, konkret iqtisadi və təhlükəsizlik dəstəyi ilə qorumağa hazırdır”. Politoloq Aydın Tağıyev Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, Ermənistanda geosiyasi kursun yeni mərhələsi başlamaq üzrədir: “Avropa İttifaqının geniş dəstək paketi Ermənistanı Rusiyanın asılılığından - idxal və ticarət asılılığından çıxarmağa yönəlib. Bu, Moskvanın “Rosselxoznadzor” vasitəsilə tətbiq etdiyi məhdudiyyətlərə cavab kimi oxunur.
Burada kiberhücumlara qarşı mübarizə, maliyyə axınlarının nəzarəti və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq Ermənistanı Qərb standartlarına yaxınlaşdırır. Bu, həm də Rusiyanın informasiya və maliyyə təsirini balanslaşdırmaq üçün nəzərdə tutulub. Hesab edirəm ki, Avropa İttifaqının bu qərarı Ermənistanı yalnız iqtisadi baxımdan deyil, həm də siyasi və təhlükəsizlik müstəvisində Rusiyadan uzaqlaşdırmaq üçün kompleks strategiyanın tərkib hissəsidir.
Bu, Cənubi Qafqazda yeni güc balansı formalaşdırır. Ermənistan Avropa ilə daha sıx inteqrasiya kursuna girir, nəticədə Rusiya öz təsir imkanlarını itirməmək üçün daha sərt rıçaqlara əl ata bilər”.

“The European Union clearly shows that it is ready to protect Yerevan from Moscow's pressures not only with political statements but also with concrete economic and security support.” Political analyst Aydin Tagiyev said so in an interview with Medianews.az.
He stated that a new phase of the geopolitical course is about to begin in Armenia: “The European Union's broad support package is aimed at freeing Armenia from dependence on Russia – dependence on imports and trade. This can be read as a response to the restrictions imposed by Moscow through ‘Rosselkhoznadzor.’
Here, cooperation in combating cyberattacks, controlling financial flows, and in the field of security brings Armenia closer to Western standards. This is also intended to balance Russia's informational and financial influence. I believe that this decision by the European Union is part of a complex strategy aimed at distancing Armenia from Russia not only economically but also politically and in terms of security.
This creates a new power balance in the South Caucasus. Armenia is taking a course toward closer integration with Europe, as a result, Russia may resort to tougher leverage to avoid losing its influence.”