Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatına görə, 2026-cı ilin yanvar-may aylarında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 14 milyard 151,8 milyon manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 11 milyard 358,9 milyon manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb.
Medianews.az bildirir ki, ticarət şəbəkəsində xərclənən vəsaitin 50,9 faizi ərzaq məhsullarının, 4,6 faizi içkilər və tütün məmulatlarının, 12,8 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 6,4 faizi avtomobil yanacağının, 4,4 faizi elektrik malları və mebellərin, 2,9 faizi əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların, 1,5 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 16,5 faizi başqa qeyri-ərzaq mallarının payına düşüb.
Hesabat dövründə bir nəfər orta hesabla ayda 275,7 manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 221,2 manatlıq qeyri-ərzaq malları alıb.

Согласно отчету Государственного комитета статистики, в январе-мае 2026 года в розничной торговой сети Азербайджана было продано продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на сумму 14 миллиардов 151,8 миллиона манатов, а непродовольственных товаров — на сумму 11 миллиардов 358,9 миллиона манатов.
Medianews.az сообщает, что на расходы в торговой сети пришлось 50,9% на продовольственные товары, 4,6% на напитки и табачные изделия, 12,8% на текстильную продукцию, одежду и обувь, 6,4% на автомобильное топливо, 4,4% на электротовары и мебель, 2,9% на фармацевтические товары и медицинские принадлежности, 1,5% на компьютеры, телекоммуникационное оборудование и печатную продукцию, 16,5% на другие непродовольственные товары.
За отчетный период в среднем на одного человека в месяц приходилось покупок продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на 275,7 манатов и непродовольственных товаров на 221,2 манатов.