Süni intellekt çatbotları İran müharibəsində nüvə riski barədə nə deyir?
Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, fevralın 28-dən İsrail və ABŞ İrana qarşı müharibəyə başlayandan bəri vaxtaşırı süni intellekt çatbotlarına bu barədə sual verir.
Onun sözlərinə görə, müharibənin ilk günlərində süni intellekt çatbotlarının cavabları kifayət qədər konkret və anlaşılan idi: “ehtimal çox azdır”, “risk çox aşağıdır”, “hazırda real müzakirə mövzusu deyil” və sair.
Amma O.Gündüz bildirir ki, son zamanlar çatbotların cavabları dəyişib: “İndi daha mücərrəd, ehtiyatlı və “tam mümkün deyil demək doğru olmaz” tipli qeyri-müəyyən cavablar üstünlük təşkil edir. Yəni müharibə ilə bağlı dəyişən vəziyyət və toplanan yeni data çatbotların cavablarına da təsir edib”.
O.Gündüz hesab edir ki, müharibə aparan tərəflər arasında ultimatumlar sərtləşdikcə nüvə silahından istifadə riski də artır.

What do artificial intelligence chatbots say about the nuclear risk in the Iran war?
The head of the Azerbaijan Internet Forum, director of the Multimedia Center, in a statement to Medianews.az said that since February 28, when Israel and the USA started the war against Iran, he occasionally asks artificial intelligence chatbots about this issue.
According to him, in the first days of the war, the responses of artificial intelligence chatbots were quite concrete and understandable: "the probability is very low," "the risk is very low," "it is currently not a real topic of discussion," and so on.
But O. Gündüz reports that recently the chatbot answers have changed: "Now more abstract, cautious and ambiguous answers like 'it would not be correct to say it is completely impossible' prevail. That is, the changing situation of the war and the new data collected have also affected the answers of the chatbots."
O. Gündüz believes that as the ultimatums between the warring parties become stricter, the risk of using nuclear weapons also increases.