Süni intellekt çatbotları İran müharibəsində nüvə riski barədə nə deyir?
Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Medianews.az-a açıqlamasında deyib ki, fevralın 28-dən İsrail və ABŞ İrana qarşı müharibəyə başlayandan bəri vaxtaşırı süni intellekt çatbotlarına bu barədə sual verir.
Onun sözlərinə görə, müharibənin ilk günlərində süni intellekt çatbotlarının cavabları kifayət qədər konkret və anlaşılan idi: “ehtimal çox azdır”, “risk çox aşağıdır”, “hazırda real müzakirə mövzusu deyil” və sair.
Amma O.Gündüz bildirir ki, son zamanlar çatbotların cavabları dəyişib: “İndi daha mücərrəd, ehtiyatlı və “tam mümkün deyil demək doğru olmaz” tipli qeyri-müəyyən cavablar üstünlük təşkil edir. Yəni müharibə ilə bağlı dəyişən vəziyyət və toplanan yeni data çatbotların cavablarına da təsir edib”.
O.Gündüz hesab edir ki, müharibə aparan tərəflər arasında ultimatumlar sərtləşdikcə nüvə silahından istifadə riski də artır.

Что говорят чат-боты с искусственным интеллектом о риске ядерного конфликта в войне в Иране?
Руководитель Азербайджанского интернет-форума, директор Мультимедийного центра в своем интервью Medianews.az сообщил, что с 28 февраля, когда Израиль и США начали войну против Ирана, он время от времени задает об этом вопрос искусственным интеллектам-чату.
По его словам, в первые дни войны ответы искусственных интеллектов были достаточно конкретными и понятными: «вероятность очень мала», «риск очень низок», «сейчас это не предмет реальных обсуждений» и так далее.
Однако О. Гюндюз отмечает, что в последнее время ответы чатботов изменились: «Сейчас преобладают более абстрактные, осторожные и неопределенные ответы типа «было бы неправильно говорить, что это совсем невозможно». То есть меняющаяся ситуация, связанная с войной, и новые собранные данные также повлияли на ответы чатботов».
О. Гюндюз считает, что по мере ужесточения ультиматумов между сторонами, ведущими войну, риск использования ядерного оружия также возрастает.