Taksilərdə "Bakı Kart"la ödəniş etmək mümkün olacaq? - Açıqlama
Prezident İlham Əliyev Bakı Metropoliteni QSC-nin yenidən təşkili və bununla əlaqədar bəzi fərman və sərəncamlarında dəyişiklik edilməsi, bəzi sərəncamlarının ləğv edilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, "Bakı Metropoliteni" Bakı Bus və Bakı Taksi Xidməti MMC-lərin ona qoşulması formasında yenidən təşkil edilir.
Maraqlıdır, bəs görəsən, taksi xidmətində ödənişləri "Bakı Kart" ilə etmək mümkün olacaq?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Bakı Metropoliteni QSC-dən bildirilib ki, proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib:
“Bakı Bus MMC və Bakı Taksi Xidməti MMC-nin Bakı Metropoliteni QSC-yə qoşulması ilə baş vermiş müvafiq yenilik şəhərdaxili ictimai nəqliyyatda vahid idarəetmə modelinə keçidin tərkib hissəsidir. Proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib.
Hazırkı mərhələdə əsas məqsəd müxtəlif nəqliyyat növlərinin vahid sistem daxilində daha səmərəli və koordinasiyalı idarə olunmasını təmin etməkdir. Gələcəkdə bu baxımdan sərnişinlər üçün ödəniş mexanizmlərinin daha rahat, çevik və rəqəmsal həllər əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində müxtəlif yanaşmalar nəzərdən keçirilə bilər. Bununla belə, hər hansı yeni modelin tətbiqi ilə bağlı qərarlar yalnız texniki, əməliyyat və iqtisadi qiymətləndirmələrdən sonra veriləcək.
Bakıda metro və avtobus sistemində tətbiq olunan "Bakı Kart" modeli artıq multimodal ödəniş infrastrukturunun formalaşmasına imkan yaradıb. Beynəlxalq təcrübədə də vahid ödəniş sistemlərindən sərnişin rahatlığının artırılması üçün geniş istifadə olunur. Dünyanın bir sıra şəhərlərində sərnişinlər metro, avtobus və taksi xidmətlərindən eyni tətbiq, vahid balans və ya ümumi nəqliyyat kartı vasitəsilə istifadə edə bilirlər.
Müasir beynəlxalq təcrübədə metro və taksi xidmətlərinin inteqrasiyası üzrə müxtəlif yanaşmalar tətbiq edilir. Bir sıra şəhərlərdə metro çıxışlarında xüsusi taksi zonaları yaradılır, sərnişinlərin mənzilbaşına hərəkətini təmin edən digər xidmətlərdən istifadə edilir.
Əsas məqsəd sərnişinlər üçün ödəniş və hərəkət prosesini daha sürətli, rahat və şəffaf təşkil etməkdir. Prosesin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur və gələcəkdə tətbiq oluna biləcək yeniliklərlə bağlı ictimaiyyətə məlumat veriləcək".

President Ilham Aliyev has signed a decree on the reorganization of Baku Metro CJSC and related changes to some decrees and orders, as well as the cancellation of certain orders. According to the decree, "Baku Metro" is reorganized by merging Baku Bus LLC and Baku Taxi Service LLC into it.
It is interesting, will it be possible to make payments with the "Baku Card" in taxi services, one wonders?
According to Medianews.az, regarding this issue, Baku Metro CJSC stated that since the process has just started, no specific decisions or implementation dates regarding payment systems have been determined yet:
"The relevant innovation that occurred with the integration of Baku Bus LLC and Baku Taxi Service LLC into Baku Metro CJSC is part of the transition to a unified management model in urban public transport. Since the process has just begun, no specific decisions or implementation dates regarding payment systems have been determined yet.
At this stage, the main goal is to ensure more efficient and coordinated management of various types of transport within a single system. In the future, from this perspective, different approaches may be considered for developing more convenient, flexible, and digital payment mechanisms for passengers. However, any decisions regarding the implementation of a new model will only be made after technical, operational, and economic evaluations.
The "Baku Card" model currently applied in the metro and bus systems in Baku has already enabled the formation of a multimodal payment infrastructure. In international practice, unified payment systems are widely used to increase passenger convenience. In several cities worldwide, passengers can use metro, bus, and taxi services via the same app, unified balance, or a common transportation card.
In modern international practice, different approaches are used for the integration of metro and taxi services. In some cities, special taxi zones are created at metro exits, and other services ensuring passengers' travel to their destinations are utilized.
The main goal is to organize the payment and movement process more quickly, comfortably, and transparently for passengers. The process is planned to be implemented in stages, and the public will be informed about innovations that may be introduced in the future."