Taksilərdə "Bakı Kart"la ödəniş etmək mümkün olacaq? - Açıqlama
Prezident İlham Əliyev Bakı Metropoliteni QSC-nin yenidən təşkili və bununla əlaqədar bəzi fərman və sərəncamlarında dəyişiklik edilməsi, bəzi sərəncamlarının ləğv edilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, "Bakı Metropoliteni" Bakı Bus və Bakı Taksi Xidməti MMC-lərin ona qoşulması formasında yenidən təşkil edilir.
Maraqlıdır, bəs görəsən, taksi xidmətində ödənişləri "Bakı Kart" ilə etmək mümkün olacaq?
Medianews.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Bakı Metropoliteni QSC-dən bildirilib ki, proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib:
“Bakı Bus MMC və Bakı Taksi Xidməti MMC-nin Bakı Metropoliteni QSC-yə qoşulması ilə baş vermiş müvafiq yenilik şəhərdaxili ictimai nəqliyyatda vahid idarəetmə modelinə keçidin tərkib hissəsidir. Proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib.
Hazırkı mərhələdə əsas məqsəd müxtəlif nəqliyyat növlərinin vahid sistem daxilində daha səmərəli və koordinasiyalı idarə olunmasını təmin etməkdir. Gələcəkdə bu baxımdan sərnişinlər üçün ödəniş mexanizmlərinin daha rahat, çevik və rəqəmsal həllər əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində müxtəlif yanaşmalar nəzərdən keçirilə bilər. Bununla belə, hər hansı yeni modelin tətbiqi ilə bağlı qərarlar yalnız texniki, əməliyyat və iqtisadi qiymətləndirmələrdən sonra veriləcək.
Bakıda metro və avtobus sistemində tətbiq olunan "Bakı Kart" modeli artıq multimodal ödəniş infrastrukturunun formalaşmasına imkan yaradıb. Beynəlxalq təcrübədə də vahid ödəniş sistemlərindən sərnişin rahatlığının artırılması üçün geniş istifadə olunur. Dünyanın bir sıra şəhərlərində sərnişinlər metro, avtobus və taksi xidmətlərindən eyni tətbiq, vahid balans və ya ümumi nəqliyyat kartı vasitəsilə istifadə edə bilirlər.
Müasir beynəlxalq təcrübədə metro və taksi xidmətlərinin inteqrasiyası üzrə müxtəlif yanaşmalar tətbiq edilir. Bir sıra şəhərlərdə metro çıxışlarında xüsusi taksi zonaları yaradılır, sərnişinlərin mənzilbaşına hərəkətini təmin edən digər xidmətlərdən istifadə edilir.
Əsas məqsəd sərnişinlər üçün ödəniş və hərəkət prosesini daha sürətli, rahat və şəffaf təşkil etməkdir. Prosesin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur və gələcəkdə tətbiq oluna biləcək yeniliklərlə bağlı ictimaiyyətə məlumat veriləcək".

Президент Ильхам Алиев подписал указ о реорганизации ЗАО «Бакинский метрополитен» и внесении изменений в некоторые указы и распоряжения, а также об отмене некоторых распоряжений. Согласно указу, «Бакинский метрополитен» реорганизуется путем присоединения к нему ООО «Бакинский автобус» и ООО «Бакинское такси».
Интересно, будет ли возможно оплачивать услуги такси с помощью «Бакинской карты»?
Как сообщает Medianews.az, в связи с этим вопросом в ЗАО «Бакинский метрополитен» заявили, что процесс только начался, поэтому конкретных решений и дат внедрения по платежным системам пока не определено:
«Присоединение ООО «Бакинский автобус» и ООО «Бакинское такси» к ЗАО «Бакинский метрополитен» является частью перехода к единой модели управления внутригородским общественным транспортом. Поскольку процесс новый, конкретные решения и сроки внедрения по платежным системам пока не определены.
На данном этапе главная цель — обеспечить более эффективное и скоординированное управление различными видами транспорта в рамках единой системы. В будущем в этом направлении могут рассматриваться различные подходы к развитию более удобных, гибких и цифровых решений платежных механизмов для пассажиров. Однако любые решения о внедрении новой модели будут приниматься только после технических, операционных и экономических оценок.
Модель «Бакинская карта», применяемая сейчас в системе метро и автобусов Баку, уже создала возможность формирования мультимодальной платежной инфраструктуры. В международной практике единые платежные системы широко используются для повышения комфорта пассажиров. В ряде городов мира пассажиры могут пользоваться метро, автобусами и такси с помощью одного приложения, единого баланса или общей транспортной карты.
В современной международной практике применяются различные подходы к интеграции метро и такси. В некоторых городах на выходах из метро создаются специальные таксомоторные зоны, используются другие сервисы, обеспечивающие пассажирам движение к месту назначения.
Главная цель — сделать процесс оплаты и передвижения для пассажиров более быстрым, удобным и прозрачным. Запланировано поэтапное внедрение процесса, и общественность будет информирована о возможных новшествах в будущем».