Qara çayın düzgün dəmlənməsi faydasını artırır
Qara çayın hazırlanma üsulu onun faydalı xüsusiyyətlərinə birbaşa təsir göstərə bilər. Alimlər bildirirlər ki, düzgün dəmlənmə zamanı çayın tərkibindəki antioksidant maddələr daha yaxşı qorunur.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, britaniyalı qidalanma mütəxəssisi Nichola Ludlam-Raine qara çayın çox yüksək temperaturda və uzun müddət saxlanmasının dad və fayda balansını poza biləcəyini deyib.
Onun sözlərinə görə, ideal nəticə üçün çayın 3-5 dəqiqə dəmlənməsi kifayət edir. Həddindən artıq uzun müddət saxlanılan çay isə daha acı dada malik olur və bəzi faydalı komponentlərini itirə bilər.
Mütəxəssis əlavə edib ki, şəkərin çox istifadəsi çayın sağlamlıq üstünlüklərini azalda bilər. Buna görə təbii əlavələrə, məsələn limon və ya nanəyə üstünlük verilməsi tövsiyə olunur.

Способ приготовления черного чая может напрямую влиять на его полезные свойства. Ученые сообщают, что при правильном заваривании антиоксиданты в составе чая сохраняются лучше.
Medianews.az, со ссылкой на Foodinfo.az, сообщает, что британский специалист по питанию Никола Людлам-Рейн заявила, что слишком высокая температура и длительное хранение черного чая могут нарушить баланс вкуса и пользы.
По ее словам, для идеального результата достаточно заваривать чай 3-5 минут. Слишком долго настаиваемый чай имеет более горький вкус и может потерять некоторые полезные компоненты.
Эксперт добавила, что чрезмерное использование сахара может уменьшить оздоровительные преимущества чая. Поэтому рекомендуется отдать предпочтение натуральным добавкам, например, лимону или мяты.