Qara çayın düzgün dəmlənməsi faydasını artırır
Qara çayın hazırlanma üsulu onun faydalı xüsusiyyətlərinə birbaşa təsir göstərə bilər. Alimlər bildirirlər ki, düzgün dəmlənmə zamanı çayın tərkibindəki antioksidant maddələr daha yaxşı qorunur.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, britaniyalı qidalanma mütəxəssisi Nichola Ludlam-Raine qara çayın çox yüksək temperaturda və uzun müddət saxlanmasının dad və fayda balansını poza biləcəyini deyib.
Onun sözlərinə görə, ideal nəticə üçün çayın 3-5 dəqiqə dəmlənməsi kifayət edir. Həddindən artıq uzun müddət saxlanılan çay isə daha acı dada malik olur və bəzi faydalı komponentlərini itirə bilər.
Mütəxəssis əlavə edib ki, şəkərin çox istifadəsi çayın sağlamlıq üstünlüklərini azalda bilər. Buna görə təbii əlavələrə, məsələn limon və ya nanəyə üstünlük verilməsi tövsiyə olunur.

The method of preparing black tea can directly affect its beneficial properties. Scientists report that during proper brewing, the antioxidant substances in tea are better preserved.
Medianews.az, referring to Foodinfo.az, reports that British nutrition specialist Nichola Ludlam-Raine said that storing black tea at very high temperatures and for long periods can disrupt the balance of taste and benefits.
According to her, for ideal results, brewing tea for 3-5 minutes is sufficient. Tea stored for excessively long periods has a more bitter taste and can lose some of its beneficial components.
The specialist added that consuming too much sugar may reduce the health benefits of tea. Therefore, it is recommended to prefer natural additives, such as lemon or mint.