Saleh Səmədovun ilk məhkəməsi oldu -
İmişli Rayon Ağsaqqallar Şurasının həbs edilmiş sabiq sədri Saleh Səmədovun Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) aparılan cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi başlayıb.
Medianews.az "Qafqazinfo"ya istinadla xəbər verir ki, onun işinə Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baxılır.
Bu gün hakim Leyla Əsgərova Məmmədovanın sədrliyi ilə hazırlıq iclası keçirilib. Mahiyyətə uyğun olaraq əvvəlcə təqsirləndirilən şəxsin hüquq və vəzifələri izah edilib, ilkin dinləmələr keçirilib.
S.Səmədov Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2-ci (külli miqdarda mənimsəmə) və 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə) maddələri ilə ittiham olunur. Həmin maddənin sanksiyasında 5 ildən 10 ilə kimi həbs nəzərdə tutulur.
Vəkili Ceyhun Məmmədov müvəkkilinin yaşını və səhhətini nəzərə alaraq barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin ev dustaqlığı ilə əvəz edilməsini istəyib. Lakin məhkəmə hazırkı mərhələdə vəsatəti əsaslı hesab etməyib.
İbtidai istintaq müddətində hər hansı qanun pozuntusuna yol verilmədiyindən tərəflərin razılğı ilə cinayət işi məhkəmə baxışına verilib.
Əsas iclas mayın 20-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Saleh Səmədov ötən il 9 May - Faşizm üzərində Qələbə Günü keçirilən tədbirdə özünü ifşa etmişdi. Həmin vaxt rayon ağsaqqalının SSRİ bayrağı altında sinəsində rus imperiyasının rəmzi sayılan "Georgi lenti" ilə çıxış etməsi ictimai qınağa səbəb oldu. Bu qalmaqaldan sonra S.Səmədov vəzifəsindən azad edildi. Bir müddət sonra isə DTX onun korrupsiya cinayətlərini üzə çıxardı. Keçmiş şura sədri 1 ildir həbsdədir.

Начался судебный процесс по уголовному делу бывшего председателя Совета старейшин Имишлинского района, арестованного Салеха Самедова, в Государственной службе безопасности (ГСБ).
Medianews.az, со ссылкой на "Qafqazinfo", сообщает, что его дело рассматривается в Бакинском суде по особо тяжким преступлениям.
Сегодня под председательством судьи Лейлы Аскеровой Мамедовой прошло подготовительное заседание. В соответствии с сутью дела, сначала были разъяснены права и обязанности обвиняемого, проведены предварительные слушания.
С.Самедов обвиняется по статьям 179.3.2 (присвоение в особо крупных размерах) и 308.1 (злоупотребление служебными полномочиями) Уголовного кодекса. Санкцией данной статьи предусмотрено наказание в виде лишения свободы от 5 до 10 лет.
Защитник Джейхун Мамедов, учитывая возраст и состояние здоровья подзащитного, ходатайствовал о замене избранной меры пресечения в виде ареста на домашний арест. Однако суд на данном этапе ходатайство не удовлетворил.
Поскольку в период предварительного расследования нарушений закона не было, дело на основе согласия сторон передано в суд для рассмотрения по существу.
Основное заседание назначено на 20 мая.
Отметим, что Салех Самедов в прошлом году на мероприятии, посвящённом 9 мая — Дню Победы над фашизмом, проявил себя. В то время выступление районного старейшины с георгиевской лентой, символизирующей российскую империю, под флагом СССР вызвало общественное осуждение. После этого скандала С.Самедов был освобождён от должности. Спустя некоторое время ГСБ обнаружила его коррупционные преступления. Бывший председатель совета находится в заключении уже год.