Tayvanla Çin barışır? -
Tayvanın Kuomintang Partiyasının sədri Çjen Livenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti aprelin 7-dən 12-dək Çinə səfər edəcək.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, məlumatı Sinxua Xəbər Agentliyi Çin Xalq Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Tayvanla İş üzrə Ofisinin rəhbəri Sonq Taoya istinadən yayıb: "İki partiya arasında və Tayvan boğazı boyunca münasibətlərin dinc şəkildə inkişafını təşviq etmək üçün Çin Xalq Partiyası Mərkəzi Komitəsinin və Baş katib Si Cinpinin sədr Çjen Liveni Jiangsu, Şanxay və Pekinə səfər etməyə dəvət etdiyini elan etmək səlahiyyətinə malikəm".
Onun sözlərinə görə, Kuomintang nümayəndələri minnətdarlıqlarını bildirib və dəvəti rəsmi olaraq qəbul ediblər. Tayvan siyasi partiyasının bəyanatında sülhü möhkəmləndirmək, ikitərəfli mübadiləni genişləndirmək və boğazın hər iki tərəfindəki insanların rifahını təmin etmək üçün birgə işləməyə sadiq olduqları vurğulanıb.

Делегация во главе с председателем Тайваньской партии Гоминьдан Чжен Ливэном совершит поездку в Китай с 7 по 12 апреля.
По сообщению Medianews.az со ссылкой на Musavat.com, информацию распространило информационное агентство Синьхуа, ссылаясь на Сонг Тао, руководителя Офиса ЦК Коммунистической партии Китая по Тайваню: «Я уполномочен объявить, что Центральный комитет Коммунистической партии Китая и генеральный секретарь Си Цзиньпин пригласили председателя Гоминьдана Чжен Ливэна посетить Цзянсу, Шанхай и Пекин с целью содействия мирному развитию отношений между двумя партиями и через Тайваньский пролив».
По его словам, представители Гоминьдан выразили благодарность и официально приняли приглашение. В заявлении тайваньской политической партии подчеркнута их приверженность совместной работе для укрепления мира, расширения двустороннего обмена и обеспечения благосостояния людей по обе стороны пролива.