Tətil öncəsi evlərdə gizli təhlükə: mütəxəssislər xəbərdarlıq edir
Yay mövsümünün başlaması ilə milyonlarla insan tətil planları qurarkən, məişət texnikası üzrə mütəxəssislər vacib xəbərdarlıqla çıxış edib.
Demokrat.az xəbər verir ki, aparılan araşdırmalara görə, tətilə gedən insanların təxminən beşdə biri evə qayıtdıqda nasaz və ya zədələnmiş məişət cihazları ilə qarşılaşır.
Mütəxəssislər xüsusilə paltaryuyan maşınlarının tətil öncəsi xüsusi baxım tələb etdiyini bildirir. Uzun müddət istifadə olunmayan cihazlarda bakteriya, kif və xoşagəlməz qoxuların yaranması riski artır.
Tətil öncəsi görülməli əsas tədbirlər
Mütəxəssislərin tövsiyəsinə əsasən, evdən çıxmazdan əvvəl paltaryuyan maşınında aşağıdakı addımların yerinə yetirilməsi vacib sayılır:
Maşının boş vəziyyətdə yüksək temperaturda yuma proqramı ilə işlədilməsi və təmizləyici vasitədən istifadə olunması
Filtr hissəsinin təmizlənməsi və rezin contanın xüsusi məhlulla silinməsi
Nəmin yığılmaması üçün maşının qapağının açıq saxlanılması
Bu tədbirlərin cihazın daxili hissəsində bakteriya və kif yaranmasının qarşısını aldığı bildirilir.
“Standby” rejimi əlavə xərclərə səbəb olur
Mütəxəssislər həmçinin bildirir ki, tətil müddətində cihazların prizdə saxlanılması enerji sərfiyyatını artırır, abyuyan, quruducu, qəhvə aparatı və su qızdırıcısı kimi cihazlar istifadə olunmasa belə “standby” rejimində elektrik sərf etməyə davam edir.
Eyni zamanda televizor, kompüter və printer kimi elektron cihazların da qoşulu qalmasının əlavə enerji itkisinə səbəb olduğu qeyd olunur. Bu səbəbdən evdən çıxarkən bu cihazların tamamilə söndürülməsi və prizdən çıxarılması tövsiyə edilir.

С началом летнего сезона, когда миллионы людей строят планы на отпуск, специалисты по бытовой технике выступили с важным предупреждением.
Demokrat.az сообщает, что согласно проведённым исследованиям, примерно пятая часть людей, отправляющихся в отпуск, по возвращении домой сталкиваются с неисправными или повреждёнными бытовыми приборами.
Специалисты особенно отмечают, что стиральные машины требуют специального ухода перед отпуском. В устройствах, которые долго не используются, увеличивается риск появления бактерий, плесени и неприятных запахов.
Основные меры, которые следует принять перед отпуском
По рекомендации специалистов, перед выходом из дома важно выполнить следующие действия со стиральной машиной:
Запустить машину в пустом режиме с программой стирки при высокой температуре и с использованием очистящего средства
Очистить фильтр и протереть резиновый уплотнитель специальным раствором
Чтобы избежать скопления влаги, оставить дверцу машины открытой
Сообщается, что эти меры предотвращают появление бактерий и плесени внутри устройства.
Режим «standby» приводит к дополнительным расходам
Специалисты также отмечают, что оставление устройств включёнными в розетку во время отпуска повышает энергопотребление, и такие устройства как посудомоечная машина, сушилка, кофеварка и чайник продолжают потреблять электричество в режиме «standby», даже если не используются.
Кроме того, указывается, что телевизоры, компьютеры и принтеры, оставаясь включёнными, также вызывают дополнительные потерю энергии. По этой причине рекомендуется перед выходом из дома полностью выключать эти устройства и отключать их от сети.