Tətil öncəsi evlərdə gizli təhlükə: mütəxəssislər xəbərdarlıq edir
Yay mövsümünün başlaması ilə milyonlarla insan tətil planları qurarkən, məişət texnikası üzrə mütəxəssislər vacib xəbərdarlıqla çıxış edib.
Demokrat.az xəbər verir ki, aparılan araşdırmalara görə, tətilə gedən insanların təxminən beşdə biri evə qayıtdıqda nasaz və ya zədələnmiş məişət cihazları ilə qarşılaşır.
Mütəxəssislər xüsusilə paltaryuyan maşınlarının tətil öncəsi xüsusi baxım tələb etdiyini bildirir. Uzun müddət istifadə olunmayan cihazlarda bakteriya, kif və xoşagəlməz qoxuların yaranması riski artır.
Tətil öncəsi görülməli əsas tədbirlər
Mütəxəssislərin tövsiyəsinə əsasən, evdən çıxmazdan əvvəl paltaryuyan maşınında aşağıdakı addımların yerinə yetirilməsi vacib sayılır:
Maşının boş vəziyyətdə yüksək temperaturda yuma proqramı ilə işlədilməsi və təmizləyici vasitədən istifadə olunması
Filtr hissəsinin təmizlənməsi və rezin contanın xüsusi məhlulla silinməsi
Nəmin yığılmaması üçün maşının qapağının açıq saxlanılması
Bu tədbirlərin cihazın daxili hissəsində bakteriya və kif yaranmasının qarşısını aldığı bildirilir.
“Standby” rejimi əlavə xərclərə səbəb olur
Mütəxəssislər həmçinin bildirir ki, tətil müddətində cihazların prizdə saxlanılması enerji sərfiyyatını artırır, abyuyan, quruducu, qəhvə aparatı və su qızdırıcısı kimi cihazlar istifadə olunmasa belə “standby” rejimində elektrik sərf etməyə davam edir.
Eyni zamanda televizor, kompüter və printer kimi elektron cihazların da qoşulu qalmasının əlavə enerji itkisinə səbəb olduğu qeyd olunur. Bu səbəbdən evdən çıxarkən bu cihazların tamamilə söndürülməsi və prizdən çıxarılması tövsiyə edilir.

As the summer season begins and millions of people make holiday plans, household appliance experts have issued an important warning.
Demokrat.az reports that, according to research, about one-fifth of people returning from vacation find their household appliances malfunctioning or damaged.
Experts particularly emphasize that washing machines require special care before the holiday. Devices that are unused for a long time have an increased risk of bacteria, mold, and unpleasant odors developing.
Key measures to take before the holiday
According to experts' recommendations, it is essential to perform the following steps on the washing machine before leaving the house:
Running the machine empty on a high-temperature wash program using a cleaning agent
Cleaning the filter part and wiping the rubber seal with a special solution
Keeping the machine door open to prevent moisture accumulation
These actions are said to prevent bacteria and mold from forming inside the device.
"Standby" mode causes extra expenses
Experts also point out that leaving devices plugged in during the holiday increases energy consumption; even devices like dishwashers, dryers, coffee makers, and kettles continue to use electricity in "standby" mode even if not in use.
At the same time, it is noted that leaving electronic devices such as televisions, computers, and printers turned on also leads to additional energy loss. Therefore, it is recommended to completely turn off these devices and unplug them before leaving the house.