Üç minə qədər gəmi Hörmüz boğazından keçə bilmir
"2000-dən 3000-ə qədər gəmi Hörmüz boğazının arxasında qalıb və keçə bilmir", - məlumatda qeyd olunub.
"Lloyd's List"in məlumatlarına əsasən, martın 1-dən bəri Hörmüz boğazında dəniz hərəkəti 94 faiz azalıb: "Gündəlik təxminən 100 gəmi keçirdi, lakin indi İran tərəfindən müəyyən edilmiş marşrutlarla yalnız bir neçə gəmi hərəkət edir".
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı birgə hərbi əməliyyata başlayıb. İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei və bir neçə vəzifəli şəxs öldürülüb. Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib, ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrindəki hərbi bazalarını hədəf alıb. Hörmüz boğazı isə ABŞ, İsrail və bu ölkələrin müttəfiqləri üçün bloklanıb./"Report"

До трех тысяч судов не могут пройти через Ормузский пролив.
"От 2000 до 3000 судов остались позади Ормузского пролива и не могут пройти", - отмечается в сообщении.
По данным "Lloyd's List", с 1 марта морское движение в Ормузском проливе сократилось на 94 процента: "Ежедневно проходило около 100 судов, но теперь по маршрутам, установленным Ираном, движется лишь несколько судов".
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали совместную военную операцию против Ирана. Высший руководитель Ирана Али Хаменеи и несколько должностных лиц были убиты. В ответ Иран нанес ракетные удары по территории Израиля, а также по военным базам США в странах Персидского залива. Ормузский пролив был заблокирован для США, Израиля и их союзников./"Report"