Üç minə qədər gəmi Hörmüz boğazından keçə bilmir
"2000-dən 3000-ə qədər gəmi Hörmüz boğazının arxasında qalıb və keçə bilmir", - məlumatda qeyd olunub.
"Lloyd's List"in məlumatlarına əsasən, martın 1-dən bəri Hörmüz boğazında dəniz hərəkəti 94 faiz azalıb: "Gündəlik təxminən 100 gəmi keçirdi, lakin indi İran tərəfindən müəyyən edilmiş marşrutlarla yalnız bir neçə gəmi hərəkət edir".
Xatırladaq ki, fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı birgə hərbi əməliyyata başlayıb. İranın Ali rəhbəri Əli Xamenei və bir neçə vəzifəli şəxs öldürülüb. Buna cavab olaraq İran İsrail ərazisinə raket zərbələri endirib, ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrindəki hərbi bazalarını hədəf alıb. Hörmüz boğazı isə ABŞ, İsrail və bu ölkələrin müttəfiqləri üçün bloklanıb./"Report"

This information was released by "Al Jazeera".
"Between 2000 and 3000 ships have remained behind the Strait of Hormuz and cannot pass," the report said.
According to "Lloyd's List," maritime traffic in the Strait of Hormuz has decreased by 94 percent since March 1: "Approximately 100 ships used to pass daily, but now only a few ships move along routes specified by Iran."
Recall that on February 28, the United States and Israel launched a joint military operation against Iran. Iran's Supreme Leader Ali Khamenei and several officials were killed. In response, Iran launched missile strikes into Israeli territory and targeted the U.S. military bases in the Persian Gulf countries. The Strait of Hormuz has been blocked for the U.S., Israel, and their allies./"Report"