WUF13 çərçivəsində assambleyaların birgə açılış sessiyası
BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyası (WUF13) çərçivəsində assambleyaların birgə açılış sessiyası keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, BMT-nin Məskunlaşma Proqramında (UN-Habitat) maraqlı tərəflərin cəlb edilməsi üzrə məsləhətçi və baş ekspert Aditya Kumarın moderatorluq etdiyi sessiya “Paylaşılan prioritetləri kollektiv fəaliyyət momentumuza necə çevirə bilərik?” mövzusuna həsr edilib.
Tədbir ümumi prioritetləri üzə çıxarmaq və ilkin öhdəlikləri stimullaşdırmaq üçün hekayə nəqlini, yüksəksəviyyəli dialoqu və interaktiv iştirakçılığı özündə birləşdirir. Mənzil təminatı sahəsində artan çətinliklər, iqlim təzyiqləri və getdikcə dərinləşən bərabərsizliklərlə xarakterizə olunan bir dövrdə bu açılış rəsmi mərasim çərçivəsindən kənara çıxaraq, iştirakçıları forumun yekun nəticələrinə birbaşa töhfə verən qüvvə kimi fəallaşdırır.
Sessiyada çıxış edən WUF13-ün milli koordinatoru, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev bildirib ki, bu gün dünyada məskunlaşma ilə bağlı baş verən böhran təkcə binalarla bağlı deyil, bu, insanların təhlükəsizliyi və imkanlara çıxışların əlçatan olması ilə bağlıdır. Birbaşa iqlimlə bağlı olan bu məsələ gələcək dayanıqlığı da ehtiva edir. Ona görə də Ümumdünya Şəhərsalma Forumu olduqca vacibdir.
O bildirib ki, WUF burada müxtəlif maraqlı tərəfləri təmsil edir. Bunun əsas güclü cəhəti ondan ibarətdir ki, biz inklüziv yanaşmanı təşviq etməliyik. Bu, cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrini, bərabərhüquqlu insanlar və tərəflər kimi bir araya gətirir. Assambleyalar bizim ən güclü dəyərləri təmsil edir. Forum qadınların, uşaqların, gənclərin, vətəndaş cəmiyyətinin səslərini bir araya gətirir. Yerli hökumət idarəetmə qrupları da bütün bu müzakirələrə cəlb olunaraq WUF13 ilə bağlı nəticələri bir araya gətirməlidirlər.
BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasının (WUF13) təşkilində əməyi olan bütün tərəfdaşlara, xüsusilə Azərbaycana təşəkkür edib. Bildirib ki, bu, assambleyanın işini mənalı edir.
İcraçı direktor nəzərə çatdırıb ki, bu, qlobal bir platformadır və şəhərsalma problemlərinin həlli üçün olduqca vacibdir. Forumda iştirak edən dövlət təmsilçiləri, vətəndaş cəmiyyətləri və digərləri urbanizasiyanın gələcəyini necə gördüklərini bölüşəcəklər. Müzakirələr proseslərə ilham verəcək. Həmçinin biznes icmalarının burada iştirakı vacibdir. Forum yeni müttəfiqliklər qurmaq üçün mühüm platformadır.
Tədbirdə çıxış edən Mexiko şəhər hökumətinin başçısı Klara Bruqadanın fikrincə, bu Forum bəşəriyyət üçün şəhərsalmanın gələcəyini quracağımız strateji bir məkandır. Yerli hökumətlər tərəfindən təşviq edilən açıq, inklüziv şəhərlərə və çoxtərəfli əməkdaşlığa ehtiyac var. Bu fəaliyyətlər şəhərlərin sosial-iqtisadi inkişafını və ekoloji transformasiyasını təmin etməlidir.
Banqladeşdən olan uşaq hüquqları müdafiəçisi və jurnalist Imtiaz Ahmed bildirib ki, çətinliklər və imkanlar hər bir gecəqonduda yaşayanlar üçün eynidir. Onun sözlərinə görə, uşaqlar üçün ev sadəcə fiziki bir struktur deyil, hər bir uşağın hüquqlarının təməlidir. Çünki yaşamağa evi olmayan bir uşağın sağlam qalması, başının üstündə dam olmadan təmiz su, gigiyena və sanitariya kimi fundamental hüquqlara çıxış əldə etməsi qeyri-mümkündür. Ev dayanıqlı və təhlükəsiz olmadıqda təhsilin əlçatmaz olduğunu və bütün səylərin sağ qalmaq mübarizəsinə çevrildiyini qeyd edən Imtiaz Ahmed təhlükəsiz evin uşaqları zorakılıqdan qoruyan bir qala və inkişaf təməli olduğunu vurğulayıb.
“Slum Dwellers International” (SDI) təşkilatının qurucu üzvü Celine Dcruz Mumbayda şəhər yoxsulları ilə yaxından çalışmış biri olaraq səlahiyyətsizliyin nə olduğunu və sonradan o gücü əldə etməyin nə demək olduğunu yaxşı anladığını deyib. O, yerli hakimiyyət orqanlarının bəzən şəhərdəki böyük problemləri görüb haradan başlayacaqlarını bilməyərək çarəsiz qaldıqlarını söyləyib. Mumbayda da gecəqondularda yaşayan 6 milyon insanla bağlı eyni vəziyyətin yarandığını deyən Celine Dcruz bu problemin həlli istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
BMT-nin Qlobal Saziş Şəbəkəsinin nümayəndəsi Samir Məmmədov təmsil etdiyi qurumun əsas diqqətinin sosial sahəyə, inkişafa və biznesə yönəldiyini söyləyib. Bildirib ki, daha dayanıqlı təcrübələrin tətbiqi üçün məsuliyyətli biznes və inkişafı təşviq edən üzvlük təşkilatıdırlar.
Bu gün biznesin reallığı dəyişdiyini diqqətə çatdıran Samir Məmmədov deyib: "Dayanıqlılıq artıq səhmdar dəyərinin bir hissəsidir. Bu, istər zərər, istərsə də mənfəət şəklində birbaşa pula çevrilir. Bu, innovasiya tələb edir. Biznesin hər bir sahəsində olduğu kimi, burada da ya qalib gəlirsiniz, ya da uduzursunuz".
Anqola Şəhər Laboratoriyasının nümayəndəsi Ana Kristina İnglesin sözlərinə görə, təhlükəsiz ev sadəcə sığınacaq deyil, daha artıqdır. Onun fikrincə, bu, imkanlara, sağlamlığa, təhsilə çıxış deməkdir, lakin hər şeydən öncə sabitliyə, ləyaqətə və bir yerə aid olma hissiyyatına qovuşmaqdır. “Mən bura fərdi iradə və fəaliyyətimlə hər bir qadının mübarizəsinə töhfə vermək və həmin arzuların çin olması üçün lazımi şəraitin yaradılmasına kömək etmək üçün gəlmişəm. WUF bunun üçün ideal platformadır”, - deyə Ana Kristina İngles əlavə edib.

Совместная открытая сессия ассамблей в рамках WUF13
В рамках 13-й сессии Всемирного городского форума ООН (WUF13) состоялась совместная открытая сессия ассамблей.
Medianews.az сообщает, что сессию, посвящённую теме «Как мы можем превратить общие приоритеты в коллективный импульс действий?», вёл модератор — советник и главный эксперт по привлечению заинтересованных сторон Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Адитья Кумар.
Мероприятие включает в себя рассказ историй, высокоуровневый диалог и интерактивное участие с целью выявления общих приоритетов и стимуляции первоначальных обязательств. В эпоху растущих трудностей в обеспечении жилья, климатического давления и углубляющегося неравенства эта церемония открытия выходит за рамки официального протокола и активизирует участников как непосредственную силу, вносящую вклад в итоговые результаты форума.
Выступая на сессии, национальный координатор WUF13, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев отметил, что современный кризис урбанизации в мире касается не только зданий, но безопасности людей и доступности возможностей. Этот вопрос, напрямую связанный с климатом, включает в себя и устойчивость будущего. Поэтому Всемирный городской форум очень важен.
Он подчеркнул, что WUF представляет здесь различные заинтересованные стороны. Главной его силой является продвижение инклюзивного подхода, который объединяет разные слои общества как равноправных людей и участников. Ассамблеи представляют наши самые сильные ценности. Форум объединяет голоса женщин, детей, молодежи и гражданского общества. Местные органы власти также вовлечены во все эти дискуссии и должны объединить результаты, связанные с WUF13.
Исполнительный директор Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклаудия Россбах поблагодарила всех партнёров, особенно Азербайджан, за вклад в организацию 13-й сессии Всемирного городского форума (WUF13). Она отметила, что это придаёт работе ассамблей смысл.
Исполнительный директор подчеркнула, что это глобальная платформа, крайне важная для решения проблем градостроительства. Представители государств, гражданского общества и другие участники форума поделятся своим видением будущего урбанизации. Обсуждения вдохновят процессы. Также важно участие бизнес-сообществ. Форум является важной платформой для создания новых партнёрств.
Выступая на мероприятии, глава правительства города Мехико Клара Бругада отметила, что этот Форум — стратегическое пространство, где мы строим будущее градостроительства для человечества. Необходимы открытые, инклюзивные города и многостороннее сотрудничество, стимулируемые местными органами власти. Эти действия должны обеспечивать социально-экономическое развитие и экологические преобразования городов.
Защитник прав детей и журналист из Бангладеш Имтиаз Ахмед отметил, что трудности и возможности одинаковы для всех жителей трущоб. По его словам, дом для ребёнка — это не просто физическая структура, а основа всех прав ребёнка. Ведь ребёнок без дома не может иметь доступа к таким фундаментальным правам, как здоровье, крыша над головой, чистая вода, гигиена и санитария. Имтиаз Ахмед подчеркнул, что неустойчивый и небезопасный дом делает образование недоступным, и все усилия превращаются в борьбу за выживание. Безопасный дом — это крепость, охраняющая детей от насилия и основание для развития.
Соучредитель организации «Slum Dwellers International» (SDI) Селин Дкруз, тесно работавшая с городскими бедняками в Мумбаи, рассказала, что хорошо понимает, что такое отсутствие полномочий и что значит получить эту силу позже. Она отметила, что иногда местные власти оказываются в тупике, не зная, с чего начать решение больших городских проблем. В Мумбаи сложилась такая же ситуация с 6 миллионами жителей трущоб. Селин Дкруз поделилась опытом работы по решению этой проблемы.
Представитель Глобальной сети соглашений ООН Самир Мамедов рассказал, что основное внимание его организации сосредоточено на социальной сфере, развитии и бизнесе. Он отметил, что они являются членской организацией, которая продвигает ответственное ведение бизнеса и устойчивое развитие для применения более стабильных практик.
Обращая внимание на то, что сегодня реалии бизнеса меняются, Самир Мамедов сказал: «Устойчивость теперь является частью стоимости акций. Это напрямую конвертируется в деньги как убытки или прибыль. Для этого требуется инновация. Как в любом бизнесе, здесь либо побеждаешь, либо проигрываешь».
По словам представителя Городской лаборатории Анголы Ана Кристины Инглес, безопасный дом — это не просто укрытие, это нечто большее. Он означает доступ к возможностям, здоровью, образованию, но прежде всего — стабильность, достоинство и ощущение принадлежности. «Я пришла сюда, чтобы своим личным выбором и действиями внести вклад в борьбу каждой женщины и помочь создать необходимые условия для осуществления этих стремлений. WUF — идеальная платформа для этого», — добавила Ана Кристина Инглес.